Tlacotalpan
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Meksyk

Stan

Veracruz

Wysokość

10 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności


13 284[1].

Nr kierunkowy

288

Kod pocztowy

95460

Położenie na mapie Veracruz
Mapa konturowa Veracruz, na dole znajduje się punkt z opisem „Tlacotalpan”
Położenie na mapie Meksyku
Mapa konturowa Meksyku, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Tlacotalpan”
Ziemia18°37′N 95°40′W/18,616667 -95,666667
Strona internetowa

Tlacotalpan – miasto położone na wschodnim wybrzeżu meksykańskiego stanu Veracruz. Mimo że obszar ten zamieszkiwali ludzie już w czasach prekolumbijskich, nowożytna osada – port nad rzeką Río Papaloapan – została założona dopiero w połowie XVI wieku. Dzisiaj Tlacotalpan jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

Tlacotalpan – rynek główny (zocalo)
Tlacotalpan – widok z dachu

W 1998 roku Tlacotalpan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdyż "układ urbanistyczny i architektura Tlacotalpanu jest przykładem połączenia tradycji hiszpańskiej i karaibskiej o wyjątkowym znaczeniu i jakości [...] Swój szczególny charakter miasto zawdzięcza krajobrazowi miejskiemu, który tworzą szerokie ulice, skromne domy, bogactwo stylów i kolorów, jak również okazałe drzewa rosnące w ogrodach prywatnych i parkach publicznych" (UNESCO, 1998)[2].

Festiwal Candelaria

Tlacotalpan znany jest z tradycji rybackiej i corocznego festiwalu Candelaria (fiesta de la Candelaria), który odbywa się w okresie pomiędzy 31 stycznia a 9 lutego i podczas którego przez miasto przemierzają grupy jeźdźców na koniach, a rzeką Papaloapan ciągnie się procesja z obrazem Matki Boskiej Gromnicznej (Virgen de la Candelaria)[3]. Procesję prowadzi arcybiskup portu Veracruz wraz z innymi ważnymi przedstawicielami miejscowego duchowieństwa. Największą atrakcją święta jest Dzień Byka (el Dia del Toro), w którym, podobnie jak w hiszpańskiej Pampelunie, przez całe miasto pędzone są byki. Podczas święta miejscowa ludność ubiera się w tradycyjne stroje i serwuje tradycyjne potrawy, takie jak arroz a la tumbada (ryż gotowany w rosole rybnym), pescado a la veracruzana (ryba z pomidorami, oliwkami, chli i cebulą), gorditas (słodki chlebek o kształcie i rozmiarach angielskiej mufinki, longaniza (rodzaj kiełbasy), enchiladas, naranjas rellenas (nadziewane pomarańcze), oraz dulce de leche (słodycze przypominające karmelki).

Przypisy

  1. Perspectiva estadística Veracruz de Ignacio de la Llave. El Instituto Nacional de Estadística y Geografía. [dostęp 2014-09-05]. (hiszp.).
  2. Polski Komitet ds. Unesco. [dostęp 2009-11-04]. (pol.).
  3. Kartka z przewodnika – Meksyk – Tlacotalpan. [dostęp 2010-05-04]. (pol.).

Linki zewnętrzne

  • Google Maps.
  • strona archiwalna
Strefa zabytków Tlacotalpanu[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Meksyk

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, IV

Numer ref.

862

Region[b]

Ameryka Łacińska i Karaiby

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1998
na 22. sesji

  1. Oficjalna nazwa wpisana na listę UNESCO
  2. Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się