The New Yorker
Ilustracja
Wydanie „The New Yorkera” z 14 marca 1925
Częstotliwość

tygodnik

Państwo

 Stany Zjednoczone

Wydawca

Condé Nast Publications (spółka córka Advance Publications)

Tematyka

polityczno-społeczna

Pierwszy numer

17 lutego 1925

Redaktor naczelny

David Remnick

Średni nakład

1 062 310[1] egz.

ISSN

0028-792X

OCLC

320541675

Strona internetowa

The New Yorkeramerykański tygodnik społeczno-polityczny o charakterze liberalnym i szerokiej tematyce, wydawany przez Condé Nast Publications. Ukazuje się rocznie 47 numerów, z czego pięć podwójnych.

Tygodnik zadebiutował na rynku 17 lutego 1925 roku (pierwszy numer opatrzony jest datą 21 lutego[2]), został założony przez Harolda Rossa i jego żonę Jane Grant, dziennikarkę „New York Timesa”. Jego redaktorem naczelnym jest od roku 1998 David Remnick (stan na 2021 rok), jego poprzednikami byli m.in. Tina Brown, William Shawn i Harold Ross.

„The New Yorker” jest czasopismem opiniotwórczym, na jego łamach można przeczytać ambitne reportaże i komentarze dotyczące głównie życia społecznego i kulturalnego oraz politycznego, ale i na temat kultury popularnej. Poświęca się w nim także uwagę literaturze współczesnej: publikowane są opowiadania oraz recenzje literackie. Znane są także rysunki satyryczne z „New Yorkera”, różnych autorów, rozmieszczane w rozmaitych miejscach w każdym numerze. Choć w recenzjach i zapowiedziach wydarzeń skupia się przeważnie na życiu kulturalnym Nowego Jorku, znajduje również licznych odbiorców i poza nim.

W czasopiśmie publikowali m.in. Ann Beattie, Katherine Boo, John Cheever, Alice Munro, Haruki Murakami, Vladimir Nabokov, John O’Hara, Philip Roth, J.D. Salinger, Irwin Shaw, John Updike, E.B. White, Colson Whitehead i Richard Yates.

Przypisy

  1. Top 100 ABC magazines by average circulation 2006, First Six Months. magazine.org:80. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-23)]..
  2. Emdashes.com.

Linki zewnętrzne

  • Strona internetowa magazynu „The New Yorker” (ang.)
  • Przewodnik BBC po „New Yorkerze” (ang.)
  • CartoonBank.com Archiwum okładek i rysunków satyrycznych z „New Yorkera” (ang.)
  • Galeria okładek „New Yorkera” (ang.)
  • „The Publication of Hiroshima in The New Yorker”, artykuł Steve’a Rothmana na temat jednego ze sztandarowych tekstów opublikowanych w „New Yorkerze” (pdf) (ang.)

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się