Samochodzik i templariusze
Gatunek

młodzieżowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Stanisław Mikulski
Grażyna Marzec
Ewa Szykulska

Liczba odcinków

5

Produkcja
Produkcja

Zespół Filmowy „Nike”

Reżyseria

Hubert Drapella

Scenariusz

Zbigniew Nienacki

Muzyka

Piotr Marczewski

Zdjęcia

Wacław Dybowski(inne języki)

Scenografia

Teresa Barska

Czas trwania odcinka

33 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Polska

Data premiery

20 lutego 1972

Stacja telewizyjna

TVP1

Lata emisji

1972

Ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim, jedno z miejsc akcji filmu
Krzyż templariuszy na murze zamku w Radzyniu Chełmińskim, wykonany na potrzeby serialu
Zamek w Malborku, jedno z miejsc akcji filmu
Kościół w Okoninie, filmowym Kortumowie
VW Schwimmwagen

Samochodzik i templariusze – polski serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany w 1971 na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i templariusze.

Pan Samochodzik, w którego postać wciela się Stanisław Mikulski – historyk sztuki i detektyw amator oraz posiadacz niezwykłego samochodu, poszukuje ukrytych skarbów templariuszy. Dużą pomoc okazują mu zaprzyjaźnieni harcerze.

Lista odcinków

  1. Po przygodę
  2. Fałszywy brodacz
  3. Tajemnica Bahometa
  4. Podziemny labirynt
  5. Skarb templariuszy

Obsada

Plenery i produkcja

Główne plany serialu zlokalizowano w okolicach Radzynia Chełmińskiego oraz Malborka. Ostatnie dwa odcinki – z gotyckim kościółkiem – realizowane były także w Okoninie koło Grudziądza. W Radzyniu Chełmińskim znajdują się ruiny zamku krzyżackiego, jednego z największych w państwie Zakonu. W ruinach tych bohaterowie serialu poszukują tajemnych znaków templariuszy prowadzących do legendarnego skarbu. Do niedawna jeden z takich znaków, wykonany w trakcie realizacji filmu, widoczny był na murze zamkowym. Na terenie radzyńskiego zamku znajdują się także piwnice, które zostały wykorzystane przez ekipę filmową w przygotowaniu scen w podziemiach, w których „zatrzasnęli się” harcerze w przedostatnim odcinku serialu. Kolumnę, pod którą spoczywał filmowy szkielet „chłopa, który kiedyś znalazł wejście do podziemi”, chętnie pokazuje miejscowy przewodnik. Kościół w Okoninie posłużył filmowcom za „kościół z podziemiami w Kortumowie”, z jednym wprawdzie wyjątkiem: scenę, w której pan Tomasz z harcerzami schodzi z kościelnej wieży, nakręcono przy kościele w Radzyniu Chełmińskim, a metalowa drabinka, po której schodzą bohaterowie, znajduje się tam do dziś. W serialu wykorzystano także radzyński cmentarz i znajdującą się na jego terenie kaplicę: to tam nakręcono scenę oczekiwania na tajemniczego Bahometa.

Dokładniejsze informacje na temat serialu znajdują się w książce Piotra Łopuszańskiego Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży, Warszawa 2009. Pewne wątpliwości budzić może parokrotnie powtórzona przez jej autora informacja, że sceny nad jeziorem (biwakowanie, kąpiel Karen, „kradzież” żaglówki przez Iwonę) kręcone były nad jeziorem znajdującym się w bezpośredniej bliskości zamku w Radzyniu. Serial przygotowywany był latem 1971, w czasie, gdy jezioro, obok którego wzniesiono zamek, znajdowało się już w fazie stopniowego zaniku i z pewnością nie mogło wyglądać tak, jak widać to na ekranie. Inny jest też krajobraz, w który wtopione jest filmowe jezioro – nie przypomina on krajobrazu okolic zamku. Jeziorem, nad którym realizowano sceny serialu, jest jezioro wieldządzkie we wsi Wieldządz w powiecie wąbrzeskim, położone w odległości kilku kilometrów od Radzynia[1].

Rolę samochodu-amfibii Pana Samochodzika grał jeden egzemplarz pojazdu VW Schwimmwagen. Samochód zatonął w jeziorze pod koniec zdjęć i dopiero po kilku dniach został wydobyty z wody. Dlatego też ostatnie zdjęcia na wodzie były wykonywane w motorówce, przy użyciu bliskiego kadrowania. [2][3].

Nawiązania

  • W odc. 1 serialu, żona Lucjusza (Danuta Szaflarska) komentuje pojawienie się Petersenów na campingu koło zamku słowami: Wspólnicy do naszego skarbu!, na co przechodzący mężczyzna reaguje: Skarb? Widziałem! Gdzie? Wczoraj. W telewizji. Bardzo dobry film. Po czym Szaflarska podnosi brzeg słomkowego kapelusza, przymyka z fałszywą skromnością oczy i odpiera: Znam! Turysta odchodzi zakłopotany, ale krok później zaczyna „rozumieć” i uśmiecha się. (Szaflarska grała główną rolę w filmie Skarb w 1948, zaś w tle tej sceny pobrzmiewają nuty melodii z filmu)[4].
  • W odc. 3 zmęczona i roztargniona przewodniczka po Malborku (Alina Janowska) patrzy po raz któryś z kolei na Tomasza (Stanisław Mikulski), zastanawiając się głośno: Skąd ja go znam? Na chwilę zabrzmiewa muzyka z serialu Stawka większa niż życie (oboje aktorzy wystąpili wspólnie w odc. 4 tegoż serialu pt. „Café Rose”; skądinąd także Michał Szewczyk odtwarzający rolę Michała zagrał w odc. 17 Stawki... pt. „Spotkanie”, Tadeusz Gwiazdowski, który wcielił się w kapitana Petersena wystąpił w odc. 2 Stawki... pt. „Hotel Excelsior”, Seweryn Butrym grający księdza proboszcza w Kortumowie wystąpił w odc. 1 „Wiem, kim jesteś” i 6 „Żelazny Krzyż” tegoż serialu, zaś Stanisław Milski, odtwarzający rolę kościelnego w Kortumowie zagrał w odc. 17 pt. „Spotkanie” Stawki...)[5].

Przypisy

  1. Alfabet miejscowości powiatu wąbrzeskiego, t.2, Wąbrzeźno 2008
  2. Forum Miłośników Pana Samochodzika - Stefan Niemierowski - wywiad [online], pansamochodzik.net.pl [dostęp 2023-11-24] (pol.).
  3. Forum Miłośników Pana Samochodzika - Tomasz Samosionek - wywiad [online], pansamochodzik.net.pl [dostęp 2023-11-24] (pol.).
  4. YouTube [online], youtube.com [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  5. YouTube [online], youtube.com [dostęp 2017-11-26] (pol.).

Linki zewnętrzne

  • Samochodzik i templariusze w bazie IMDb (ang.)
  • Samochodzik i templariusze w bazie Filmweb
  • Samochodzik i templariusze w bazie filmpolski.pl

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się