Olaf I Tryggvason
Ilustracja
król Norwegii
Okres od ok. 995
do 9 września 1000
Poprzednik Haakon Sigurdsson
Następca Swen Widłobrody
Dane biograficzne
Dynastia Ynglingowie
Data urodzenia ok. 963–968
Data śmierci 9 września 1000
Ojciec Tryggve Olafsson
Matka Estryda Eiriksdatter
Żona Thyra duńska
Olaf Tryggvason i Sygryda Storråda

Olaf I Tryggvason, Olav Tryggvason (ur. 963968, zm. 9 września 1000 w bitwie pod Svold) – król Norwegii w latach 995–1000.

Dzieciństwo i młodość

Urodził się jako pogrobowy syn Tryggve Olavssona, norweskiego króla Viken. Jego ojciec został zabity na polecenie Haralda II Szarej Opończy, króla Norwegii. Wdowa po Tryggve wraz z małym synem schroniła się na Rusi (przypuszczalnie w Nowogrodzie Wielkim), gdzie Olaf się wychował. W wieku 12 lat rozpoczął karierę wikinga i z grupką piratów zaczął grasować na wodach Bałtyku.

Żywot wikinga

Nadworny skald Olafa odnotował, że późniejszy król Norwegii walczył m.in. w okolicach Hedeby i na wybrzeżu flandryjskim. Na czele wielkiej armii wikingów dwukrotnie najeżdżał Anglię: najpierw w 991, później w 994 roku, wymuszając ogromne okupy na anglosaskim królu Ethelredzie II. W 991 odniósł zwycięstwo pod Maldon. W czasie drugiej wyprawy Olaf przyjął chrzest.

Król Norwegii

Olaf powrócił do Norwegii w 995 roku, gdzie objął tron jako następca zamordowanego jarla Hakona. Próbował wprowadzać siłą chrześcijaństwo, przez co natrafił na silny opór możnych. W 996[1] roku założył miasto Nidaros w miejscu zburzonej pogańskiej świątyni Lade.

Śmierć

Przeciwko Olafowi zawiązała się potężna koalicja do której należeli Swen I Widłobrody, król Danii, młody Olaf Skötkonung król Szwecji oraz jarl Eryk Hakonsson, przywódca norweskiej opozycji. Olaf próbował najechać Danię w roku 1000, ale 9 września tego roku poniósł śmierć w bitwie pod Svold, w której został pokonany przez połączone siły swoich przeciwników. Miał wpaść do wody i utonąć, a jego ciała nie odnaleziono. Rozeszły się pogłoski, jakoby widziano go w Jerozolimie.

Małżeństwo

Jego żoną była Tove (Thyra), pochodząca z Danii, być może córka duńskiego króla Haralda Sinozębego. Wiadomo, że zmarła na wieść o śmierci swojego męża 18 listopada 1000 roku. Późne źródła przypisują Olafowi kilka żon oraz romans ze szwedzką królową-wdową Sygrydą. Przekazy te zostały odrzucone przez literaturę historyczną.

Wywód rodowodowy

4. Olaf Geirstadaalf, syn Haralda Pięknowłosego      
    2. Tryggve Olafsson
5. nieznany przodek        
      1. Olaf Tryggvason
6. Eirik Bjordaskalle    
    3. Estryda Eiriksdatter    
7. nieznany przodek      
 

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Cesarstwo Niemieckie - Arabowie na półwyspie pirenejskim. T. 17. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 124. ISBN 978-83-7425-697-1.

Bibliografia


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Podziel się