Josef Bühler
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 lutego 1904
Bad Waldsee, Królestwo Wirtembergii

Data i miejsce śmierci

22 sierpnia 1948
Kraków, Polska

Sekretarz stanu – premier rządu Generalnego Gubernatorstwa
Okres

od maja 1940
do stycznia 1945

Przynależność polityczna

NSDAP

Poprzednik

Arthur Seyss-Inquart

Josef Bühler (ur. 16 lutego 1904 w Bad Waldsee, zm. 22 sierpnia 1948 w Krakowie) – niemiecki zbrodniarz hitlerowski, sekretarz stanu w rządzie Generalnego Gubernatorstwa i zastępca Hansa Franka.

Życiorys

Strona protokołu z listą uczestników Konferencji w Wannsee z nazwiskiem Buhlera

Pracował w zawodzie prawniczym z Hansem Frankiem, który wówczas był adwokatem Hitlera. Właśnie za namową Franka Bühler wstąpił do NSDAP w 1932, a później został wiceprezydentem Akademii Prawa Niemieckiego.

Po wybuchu II wojny światowej i utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa (GG) z okupowanych ziem II Rzeczypospolitej, Frank powołał Bühlera na stanowisko szefa swojego biura. W maju 1940[1] został sekretarzem stanu (premierem rządu GG (Leiter der Regierung des Generalgouvernements)) i zastępcą Franka, na stanowisku Generalnego Gubernatora. To stanowisko Bühler sprawował do końca okupacji, będąc wiernym wspólnikiem Franka w prześladowaniach ludności polskiej. Współodpowiedzialny za niszczenie i grabienie mienia i kultury narodu polskiego i za deportacje na roboty przymusowe do III Rzeszy, a także politykę eksterminacyjną. Bühler otrzymał od Himmlera honorowy tytuł SS-Brigadeführera.

20 stycznia 1942 brał udział w Konferencji w Wannsee jako reprezentant rządu Generalnego Gubernatorstwa. Podczas spotkania, na którym prominentni działacze nazistowscy omawiali Endlösung der Judenfrage (eksterminację Żydów europejskich), Bühler domagał się jak najszybszego rozwiązania kwestii żydowskiej na terenie GG.

Okres powojenny

Po wojnie schwytany przez aliantów i wydany władzom polskim. Następnie oskarżonym w ostatnim procesie zbrodniarzy hitlerowskich przed Najwyższym Trybunałem Narodowym. Proces Bühlera toczył się w Krakowie od 17 czerwca do 10 lipca 1948. Został skazany za udział w zbrodniach na narodzie polskim na śmierć[2]. W procesie tym Trybunał uznał kierowany przez niego rząd Generalnego Gubernatorstwa za organizację przestępczą[3]. Wyrok wykonano przez powieszenie 22 sierpnia 1948 w więzieniu Montelupich w Krakowie.

Przypisy

  1. Okupacja i ruch oporu w Dzienniku Hansa Franka 1939-1945, KIW, Warszawa 1972.
  2. Polnische Prozesse. Forschungs- und Dokumentationszentrum für Kriegsverbrecherprozesse (ICWC). [dostęp 2021-02-15]. (niem.).
  3. Andrzej Zajda: Najwyższy Trybunał Narodowy – proces Arthura Greisera. ingremio.org. [dostęp 2023-11-20].

Bibliografia

  • Tadeusz Kułakowski, Proces Józefa Buhlera szefa rządu Generalnego Gubernatorstwa, [w:] Janusz Gumkowski, Zbrodniarze hitlerowscy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1965, s. 176–259.

Linki zewnętrzne

  • Sąd nad zbrodniarzem wojennym Josefem Buehlerem w PKF na stronie KronikaRP

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się