James Manjackal
Ilustracja
Kraj działania

Indie

Data i miejsce urodzenia

18 kwietnia 1946
Cheruvally, Kerala

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Kongregacja Misjonarzy Św. Franciszka Salezego

Prezbiterat

23 kwietnia 1973

Strona internetowa

James Manjackal MSFS (ur. 18 kwietnia 1946 w Cheruvally w Kerala w Indiach) – duchowny katolicki, zakonnik, charyzmatyczny wędrowny kaznodzieja, poeta religijny.

Życiorys

Ojciec Manjackal urodził się 18 kwietnia 1946 w Cheruvally w Południowych Indiach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 jako członek Kongregacji Misjonarzy Św. Franciszka Salezego. Pracował najpierw jako duszpasterz w Visakhapatnam. Po roku został wykładowcą w seminarium duchownym w Ettumanoor. Twierdzi, że został cudownie uzdrowiony z gruźlicy nerek[1]. Po roku 1976 rozpoczął posługę głoszenia rekolekcji jako wędrowny kaznodzieja, najpierw w swoim ojczystym języku malajalam, następnie w języku angielskim. W 1989 założył w stanie Kerala centrum Ruchu Odnowy w Duchu Świętym "Charis Bhavan". W czasie swej wieloletniej posługi był wielokrotnie więziony w krajach arabskich. Na terenie Indii o. Manjackal wydaje Biblie, broszury, książeczki do nabożeństw i materiały ewangelizacyjne. Podróżując po świecie, m.in. do Polski, głosi rekolekcje, prowadzi lokalne kongresy wiary, odprawia msze święte z modlitwą o uzdrowienie, prowadzi szkoły ewangelizacyjne także dla muzułmanów. Jest również założycielem stowarzyszenia apostolskiego „Charis Marien Maids”, działającego na terenie diecezji Vijayapuram w Kerali w Indiach[2].

W swym nauczaniu kaznodzieja porusza takie tematy dotyczące życia duchowego, jak: życie w Duchu Świętym, charyzmaty, egzorcyzmy, okultyzm, wizje i sny, istnienie i wpływy szatana, cuda eucharystyczne, sakramenty, małżeństwo chrześcijańskie, grzech, homoseksualizm i pedofilia, onanizm, antykoncepcja, rozwód, przekleństwo, uzdrowienie wewnętrzne, modlitwa o uzdrowienie wewnętrzne, spoczynek w Duchu Świętym, problemy wczesnego dzieciństwa, zranienia duchowe, New Age. Książki, artykuły i poezja o. Manjackala tłumaczone są na szereg języków obcych, także na język polski[3].

W kwietniu 2017 kuria warszawsko-praska cofnęła charyzmatykowi pozwolenie na odprawienie rekolekcji, które miał głosić w czerwcu w Miedzeszynie oraz zabroniła mu prowadzenia jakiejkolwiek działalności na terenie diecezji[4]. Po rozeznaniu sprawy i rozwianiu wszelkich wątpliwości biskup warszawsko-praski cofnął zakaz i zezwolił na rekolekcje.[5]

Publikacje w języku polskim

Przypisy

  1. Andrzej Loch: James Manjackal wywiad. www.youtube.com. [dostęp 2012-12-12].
  2. Biografia. www.jmanjackal.net. [dostęp 2012-12-12].
  3. Książki o. Jamesa Manjackala w języku polskim. www.jmanjackal.net. [dostęp 2012-12-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-03)].
  4. Zakaz dla o. Manjackala
  5. Ponowna zgoda

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się