1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
srebro Barcelona 1992 Piłka nożna

Dariusz Adamczuk (ur. 21 października 1969 w Szczecinie) – polski piłkarz grający na pozycji obrońcy i pomocnika, reprezentant Polski.

Życiorys

Karierę rozpoczynał w sezonie 1987/1988 w zespole Pogoni Szczecin. Następnie grał w Eintrachcie Frankfurt, Dundee F.C., Udinese Calcio, CF Os Belenenses, Pogoni, ponownie Dundee F.C. Przed sezonem 1999/2000 przeniósł się do Rangers, skąd został na rundę jesienną sezonu 2001/2002 wypożyczony do Wigan Athletic F.C. W rundzie wiosennej powrócił do Glasgow, gdzie spędził jeszcze dwa sezony, ale nie rozegrał już żadnego meczu. Karierę zawodową zakończył w 2002.

Jest dwukrotnym zdobywcą Pucharu Szkocji (1999/2000, 2001/2002) oraz mistrzem Szkocji (1999/2000) z Rangers.

W polskiej ekstraklasie rozegrał 49 spotkań, bez strzelonego gola.

W 2006 na jeden sezon powrócił na boisko – wraz z Grzegorzem Matlakiem był współzałożycielem i zawodnikiem drużyny piłkarskiej Pogoń Szczecin Nowa, która występowała w B-klasie. Następnie, do czerwca 2008, był wiceprezesem zarządu Pogoni Szczecin. 20 czerwca 2010 w wyniku braków kadrowych II zespołu Pogoni Szczecin spowodowanych młodzieżowymi mistrzostwami Polski, wystąpił jako kapitan w meczu z Masovią Maszewo. Opuścił boisko w 63 min z powodu kontuzji.

W latach 2012–2016 występował w grającej najpierw w A-klasie, a następnie w klasie okręgowej Mewie Resko, strzelając 14 bramek w 65 meczach.

Pełni funkcję szefa pionu sportowego oraz prezesa Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin. W kwietniu 2021 został członkiem zarządu klubu[1].

Reprezentacja Polski

Z reprezentacją Polski zdobył wicemistrzostwo olimpijskie w Barcelonie w 1992, jednak w meczu finałowym z Hiszpanią pauzował z powodu żółtych kartek. W kadrze narodowej wystąpił w 11 meczach i zdobył 1 gola w 36 minucie eliminacyjnego meczu do mistrzostw świata w 1994, przeciwko Anglii (29 maja 1993, 1-1).

lp. Data Miejsce Przeciwnik Rezultat Rozgrywki Grał Uwagi
1. 19 maja 1992 Salzburg  Austria
4-2
towarzyski
90'
elim. MŚ 1994
90'
Żółta kartka
4. 13 kwietnia 1993 Radom  Finlandia
2-1
towarzyski
90'
5. 29 maja 1993 Chorzów  Anglia
1-1
90'
Gol
6. 8 września 1993 Londyn  Anglia
0-3
do 78'
7. 27 października 1993 Stambuł  Turcja
1-2
90'
8. 17 listopada 1993 Poznań  Holandia
1-3
90'