Zróżnicowanie etniczne – wielkość i liczba grup etnicznych występujących na danym obszarze (najczęściej na obszarze kraju)[1][2][3].

Wskaźniki zróżnicowania etnicznego

Najważniejsze wskaźniki zróżnicowania etnicznego (ELF[2], PREG[3], Ethnic[1]) zostały opracowane przy użyciu Wskaźnika Herfindahla-Hirschmana (HHI), będącego miarą koncentracji rynku i określającego szacunkowy poziom zagęszczenia w danej branży oraz poziom konkurencji na danym rynku. Pomiędzy sobą różnią się doborem zmiennych (głównie ilości i wielkości grup etnicznych).

  • Wskaźnik zróżnicowania etnolingwistycznego (ELF) Wiliama Easterlego i Rossa Levina[2] opiera się na podziałach grup etnicznych zaproponowanych w Atalsie Narodov Mira[4].
  • Wskaźnik zróżnicowania etnopolitycznego (PREG) Daniela Posnera[3] został opracowany dla Afryki Subsaharyjskiej, po zrewidowaniu danych podanych w Atlasie Narodov Mira i włączeniu w podziały etniczne czynnika tradycji współpracy i rywalizacji politycznej pomiędzy grupami etnicznymi (pozwalającym na rozróżnienie m.in. Hutu i Tutsi w Rwandzie i Burundi).
  • Wskaźnik zróżnicowania etnicznego (ethnic) zaproponowany w pracy Fractionalization[1], oparty na podziale na grupy etniczne, zaproponowany przez Encyklopedię Britanikę. Grupy etniczne zostały dla każdego z regionów świata wydzielone na podstawie różnorodnych kryteriów (w Afryce ważny był język, w Ameryce Łacińskiej pochodzenie, w USA rasa, w Europie narodowość, w Indiach religia).

Regionalne różnice w podejściu do zróżnicowania etnicznego

W poszczególnych regionach świata różne cechy kultury są bardziej istotne od innych w określaniu podziałów pomiędzy grupami etnicznymi. Tradycyjny podział, opierający się na języku, jest wciąż dobrym wyróżnikiem grup etnicznych na większości obszarów Afryki Subsaharyjskiej, czy w Europie, jednak na innych obszarach zwraca się uwagę na pozostałe cechy kultury wyróżniające grupę etniczną. W Ameryce Łacińskiej są nimi pochodzenie (podział na Indian i metysów), narodowość, czy rasa, W USA są to rasa oraz pochodzenie, w Indiach główną rolę odgrywa religia oraz język. Na wszystkich obszarach jako najważniejsze cechy wyróżniające poszczególne grupy etniczne uznaje się cechy, które są ważne dla danej społeczności. W ten sposób religia jest ważna w Indiach, na Bliskim Wschodzie czy w Afryce, natomiast pozostaje niemal bez znaczenia w Europie.

Regionalna różnorodność pod względem poziomu zróżnicowania etnicznego na świecie

Największe zróżnicowanie etniczne występuje w krajach Afryki Subsaharyjskiej oraz Azji Południowej i Południowo Wschodniej. Na przykład w Nigerii wartość wskaźnika ethnic wynosi 0,85 (w skali od 0 do 1), w RPA: 0,75, Tanzanii: 0,73, Indiach: 0,42 (przy bardzo dużym zróżnicowaniu językowym), a w Indonezji: 0,73. Najniższy poziom zróżnicowania etnicznego występuje w krajach Europejskich (w Niemczech jest to 0,17, we Francji: 0,1, w Rosji: 0,26, a w Polsce: 0,12). Inne regiony świata cechują się zróżnicowanym poziomem zróżnicowania etnicznego. Wskaźnik ethnic dla Chin wynosi 0,15, dla USA: 0,49, a w Brazylii: 0,54[1].

Przypisy

  1. a b c d Na podst. [1], Alesina A., Devleeschauwer A., Easterly W., Kurlat S., Wacziarg R., Fractionalization, National Bureau of Economic Reseach, 2002.
  2. a b c Easterly W., Levine R., Africa’s Growth Tragedy: Policies and Ethnic Disisions, „Quartely Journal of Economics”, 1997.
  3. a b c Posner D.N., Measuring Ethnic Fractionalization in Africa, „American Journal of Political Science”, 2004.
  4. Atlas Narodov Mira, Miklukho-Maklai Ethnological Institute at the Departament of Geodesy and Cartography of the State Gological Committee of the Soviet Union, 1964.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się