złoto Budapeszt 2019 (gra podwójna mieszana)
srebro Jokohama 2009 (gra podwójna)
brąz Paryż 2013 (gra pojedyncza)
brąz Düsseldorf 2017 (gra pojedyncza)

Xu Xin (chiń. upr. 许昕; chiń. trad. 許昕; pinyin Xǔ Xīn; ur. 8 stycznia 1990 w Xuzhou[1]) – chiński tenisista stołowy, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro (2016), wielokrotny mistrz świata w grze drużynowej i podwójnej[3].

Kariera

Początki

Xu Xin urodził się 8 stycznia 1990 w Jiangsu[4]. 31 października 2004 roku w Funchal na Maderze w Portugalii[5] zdobył złoty medal w Mistrzostwach Świata do lat 15. Pierwszy raz Xu został zanotowany w rankingu ITTF we wrześniu 2006 roku, był wtedy na 434. pozycji w rankingu[6]. Następne międzynarodowe zawody, w których brał udział, to ITTF Taiyuan Junior Open. Turniej ten odbył się 4 września 2006 roku w chińskim Taiyuan[7]. Podczas turnieju drużynowego Xu przegrał tylko jedno spotkanie z Wu Hao[8]. W rozgrywkach indywidualnych doszedł do finału, gdzie uległ Lin Chenowi[9].

2008

Stag Belarus Open

Podczas Stag Belarus Open Xu Xin wygrał w kategorii drużynowej wszystkie mecze, pokonując kolejno: Illię Barbolina, Macieja Pietkiewicza, za co dostał 2 punkty, a także Filipa Szymańskiego, Jiang Pengfei, Ivana Katkova, Jewgienija Szczetinin i również dużo wyżej rozstawianego Władimira Samsonowa, za pokonanie którego przyznano mu 20 punktów. Dwóch ostatnich przeciwników pokonał w finale, który Chińczycy wygrali 3–2[10]. W turnieju indywidualnym wygrał wszystkie mecze w grupie i doszedł do finału w którym uległ Władimirowi Samsonowowi[11].

Panasonic Open

Podczas Panasonic China Open w 2008 roku, Xu wygrywał wszystkie mecze z rzędu. Dotarł do ćwierćfinału, w którym zmierzył się z ówczesnym mistrzem świata Wang Liqinem, który był na pozycji 4. w rankingu ITTF (Xu zaś był na pozycji 150). Ku wielkiemu zaskoczeniu Xu Xin wygrał ten pojedynek. Wygrał także półfinał, pokonując Takanori Shimoyame. W finale zmierzył się z Wang Hao. Po zaciętym pojedynku wygrał Wang, który był faworytem całego turnieju[12].

2009

Slovenian Open

Pierwszym turniejem ITTF Xu w 2009 roku było Slovenian Open z cyklu Pro Tour. W pierwszej rundzie trafił na reprezentanta Austrii Daniela Habesohna. Pojedynek zakończył się zwycięstwem młodego Chińczyka. Druga runda była wielkim wyzwaniem dla Xu Xina – musiał się zmierzyć z koreańskim mistrzem olimpijskim z Aten 2004, Ryu Seung-minem. W pierwszym secie Xu dał mu ugrać tylko 5 punktów, w drugim zaś 4, a w trzecim 5. Czwarty i piąty set należał do Ryu Seung-mina, który wygrał je odpowiednio do 3 i do 8. W szóstym secie rozstrzygały się losy meczu, jednak Xu gładko ograł dużo bardziej doświadczonego i utytułowanego rywala 11-6, tym samym mecz wygrał Xu Xin 4-2 w setach, sprawiając wielką sensację i awansując do dalszej rundy[13]. W następnym meczu Xu zagrał z reprezentantem Polski Jakubem Kosowskim, jednak nie dał szans wyżej rozstawionemu Polakowi wygrywając 4-0 (do 5, 7, 9, 4)[14]. W ćwierćfinale czekał na niego Petr Korbel, brązowy medalista drużynowych mistrzostw świata. Przegrał on z Xu Xinem 4-1 w setach odpowiednio 11-7, 11-7, 11-9, 4-11, 11-2[15]. Swój występ w Slovenian Open w 2009 r. zakończył w półfinale, gdzie grał z rewelacją tego turnieju, Zhang Chao. Przegrał z nim w 5 setach 4-1[16]. Właśnie tych dwóch zawodników wygrało turniej deblowy, pokonując w finale Aleksiej Liwiencowa i Igora Rubcowa. Mecz rozstrzygnął się w 4 setach, które Xu i Zhang wygrali do -9, -8, -5, i -8[17].

Danish Open

W grze pojedynczej w turnieju Danish Open wygrał tylko jeden mecz z Johanem Axelqvistem.W grze deblowej w parze z Ma Longiem doszli do finału, w którym zmierzyli się z najlepszym europejskim deblem Timo BollChristian Süß wygrywając w pięciu setach 4-1 (do 3, 8, -9, 8, 10)[18].

Qatar Open

W fazie grupowej turnieju Qatar Open wygrał wszystkie mecze. Najpierw ograł Austriaka Roberta Gardosa w pięciu setach (do 9, 8, -11, 7, 8)[19]. W następnej rundzie trafił na dużo wyżej rozstawionego Ma Longa. Mecz rozegrany został w siedmiu setach. Zwyciężył Xu Xin (10, -9, 6, -6, -4, 6, 9)[20]. Kolejnym rywalem był João Monteiro, którego pokonał 4-2[21]. Seria zwycięstw zakończyła się w ćwierćfinale z Hao Shuaiem, przegranym 1-4. Tym meczem Xu zakończył swoje występy w Qatar Open 2009[22].

W turnieju indywidualnym mistrzostwa świata w tenisie stołowym 2009 zakończył występy już po trzech meczach. Pierwszy wygrał z Phakpoomem Sanguansinem. W następnym meczu wygrał z dużo wyżej rozstawionym reprezentantem Singapuru Gao Ninga. Ostatnim meczem Xu w mistrzostwach był pojedynek z Chenem Qim. W grze podwójnej w parze z Ma Longiem doszli do finału gdzie ulegli Wang Hao & Chenem Qim 4-1. Pierwszego seta wygrali młodzi Chińczycy 11-6. Reszta setów należała do bardziej utytułowanych zawodników, którzy wygrywali odpowiednio 13-11, 13-11, 11-5, 11-9. Tym samym Xu w 2009 zdobył swój pierwszy medal Mistrzostw świata[23].

Harmony China Open

W pierwszej rundzie rozgrywanego w Chinach Harmony China Ope ograł Stefana Fegerla, a w drugiej Seiyę Kishikawę. W trzeciej trafił na kolejnego mistrza olimpijskiego z Pekinu, Ma Lina z którym przegrał minimalnie 4-3. Pierwszego seta wygrał Ma Lin 11-8. W drugim i trzecim role się odwróciły, Xu Xin wygrał z numerem 2 rankingu ITTF, 11-2, 11-6. Kolejnego wygrał Ma Lin 11-8 i doprowadził do stanu 2-2 w setach. Następny set był ostatnim wygranym przez wschodzącą gwiazdę chińskiego tenisa stołowego, skończył się wynikiem 11-8. Dwa ostatnie sety należały już do faworyta spotkania, w pierwszym z nich rozgromił kolegę z reprezentacji 11-2, a w ostatnim wygrał 11-8[24]. Xu startował także w grze deblowej, gdzie występował z obecną 3 ITTF, Zhang Jike. Wygrywali mecz za meczem. Nadszedł półfinał. Xu i Zhang trafili na Ma Longa i Chen Qiego. Młodsi zawodnicy wygrali 4-3. Pierwsze dwa sety kończyła się na przewagi, pierwszego wygrali Xu i Zhang 12-10, a drugiego na odwrót Ma i Chen. Kolejnego wygrali zdobywcy pierwszego seta 11-7. Następne dwa bardziej utytułowani rywale 12-10 i 11-7. Te dwa sety były ostatnimi Ma i Chena. Ostatnie dwie partie należały do Xu i Zhanga, którzy wygrali je 11-5 i 11-8. Tym samym awansowali do finału[25]. W finale czekała na nich para japońska Jun MizutaniSeiya Kishikawa. Faworyzowani Japończycy wygrali pierwszego seta 12-10. Sety drugi i trzeci zakończyły się zwycięstwem Chińczyków 11-4 i 11-8. Ten set kończył osiągnięcia Xu i Zhanga, ponieważ następne trzy wygrali Mizutani i Kishikawa 11-5, 11-9, 11-9[26].

Volkswagen China vs. World Team Challenge Match

Następnie także w Chinach odbył się mecz pomiędzy Reprezentacjami Chin i Reszty Świata. W kadrze mężczyzn Chin występowali: Ma Long, Xu Xin i Wang Liqin, a w reszcie świata Joo Se-hyuk, Władimir Samsonow i Kenta Matsudaira[27]. W pierwszym meczu zmierzył się Ma Long z Joo Se-hyukiem[28]. Pierwszego seta wygrał koreański defensor 11-8, drugiego Chińczyk 14-12. Faworyzowany Ma Long wygrał w tym meczu tylko jednego seta. Resztę setów wygrał Joo Se-hyuk 11-6 i drugiego tak samo[28]. W następnym pojedynku grał Xu przeciwko Władimirowi Samsonowi, młody Chińczyk wygrał 3-1. Pierwszego seta wygrał doświadczony Białorusin, a następne trzy Xu odpowiednio 15-13, 11-6 i 11-9. Wszystkie mecze po kolei wygrywali Chińczycy. Ostatni mecz rozegrali Xu Xin i Joo Se-hyuk. Xu jak w meczu z Samsonowem przegrał pierwszego seta, tym razem 11-9. Następne trzy wygrał 11-9, 11-5, 11-5. Chiny wygrały 4-1[28].

25. Uniwersjada

Na Letniej Uniwersjadzie w turnieju indywidualnym, Xu pokonał najpierw Thomasa Probsta, później Chuan Che-Weia, a na koniec przegrał z Kenji Matsudairą[29]. Drużynowo wraz z reprezentacją Chin wygrał cały turniej. Xu wystąpił w meczach przeciwko Afshinowi Noorozi, Davidovi Zombori, Lennartowi Wehkingowi, a także Emmanuelowi Lebessonowi. Wszystkie te pojedynki zakończyły się na jego korzyść[30].

Drużynowy Puchar Świata

Ten turniej odbył się w dniach 22-25 października w Austrii. Na mecz z Rumunią Liu Guoliang wystawił Ma Longa, Xu Xina i Zhang Jike. Mistrz olimpijski postawił na młodych graczy w spotkaniu z mało utytułowaną Rumunią. Spotkanie wygrali 3-0, a Xu pokonał gwiazdę kadry rumuńskiej Adriana Crişana[31]. W półfinale faworyzowani Chińczycy musieli pokonać również azjatycki zespół, Hongkong. Zhang Jike wygrał pierwszy mecz z Jiang Tianyi, pokonał go w 3 setach. Następny mecz został rozegrany z udziałem Xu Xina który mierzył się z Tse Ka Chunem. Mecz odbył się bez „fajerwerków”, pewnie zwyciężył reprezentant Chin (11-8,11-4,11-6). Grą deblową reprezentanci Chińskiej Republiki Ludowej zakończyli ten pojedynek[32]. Nadszedł finał. Chińczycy już nie mieli łatwych rywali. Trafili na Koreę w której reprezentacji grali tacy zawodnicy jak Ryu Seung-minmistrz olimpijski z Aten, Joo Se-hyukwicemistrz świata z 2003 z Paryża i Oh Sang-eun – trzykrotny indywidualny brązowy medalista Mistrzostw świata. faworytami w spotkaniu ewidentnie byli reprezentanci Korei. Potwierdziła się jednak dominacja Chin na świecie, gdyż reprezentanci Chińskiej Republiki Ludowej wygrali 3-0. W pierwszych dwóch partiach indywidualnych Xu nie wystąpił. Zagrał w deblu wraz z Ma Longiem. Jednak nie dali szans bardziej utytułowanym Oh Sang-eun i Ryu Seung-min, ogrywając ich 3-0(11-5, 11-6, 11-5). Tym spotkaniem Chiny po raz kolejny wygrały Puchar świata[33].

English Open

Następny turniej z cyklu Pro Tour odbył się na Wyspach Brytyjskich, w dniach 28 października – 1 listopada[34] w mieście Sheffield[34]. Xu rozpoczął swoje występy od spotkania z reprezentantem Hongkongu Leung Chu Yanem. Szybko rozprawił się z niżej rozstawionym graczem i awansował dalej. Następny mecz Xu znowu musiał zagrać z Ryu Seung-min, z tym zawodnikiem grał w tym sezonie już kilka razy. Jednak tak jak w poprzednich meczach młody Chińczyk znowu zwyciężył. W rundzie kolejnej Xu trafił na świeżo upieczonego mistrza Europy Michaela Maze. W tym spotkaniu wschodząca gwiazda azjatyckiego i chińskiego tenisa stołowego dała ugrać Duńczykowi tylko jednego seta. W pierwszym rozgromił Maze 11-3, drugiego zaś przegrał taki samym wynikiem. W secie czwartym Duńczyk ugrał tylko 6 punktów. 3. i 5. set zakończyły się takim samym wynikiem 11-9. I tym samym Xu awansował do kolejnej rundy[35]. Następne spotkanie było jego ostatnim. Po raz kolejny trafił na Ma Longa i po raz kolejny schodził z placu gry pokonany. Tym razem Ma dał mu ugrać tylko jednego seta, wygrywając 4-1[36].

Mistrzostwa Azji

Mistrzostwa Azji odbyły się 16-22 listopada w Indiach[37]. Razem z reprezentacją Chin Xu wystartował w turnieju drużynowym. Najpierw pokonali Indie 3-1, następnie Hongkong w półfinale takim samym wynikiem. W finale grali z Japonią, wygrali 3-2. Tym samym zdobyli złoty medal[38]. Następnie zaczął się turniej indywidualny. W pierwszej rundzie Xu dostał tzw. „wolny los”, w drugiej trafił na reprezentanta Jordanii Zaidem Abo Yamanem,Jednak zwycięsko z tego starcia zwycięsko wyszedł Xu Xin, Pokonując gwiazdę Jordanii w czterech setach, dając mu ugrać łącznie tylko 12 punktów[39]. Następnie grał z Huang Sheng-shengiem, jak w poprzednim meczu wygrał stanem 4-0[40]. W 1/8 finału młody Chińczyk grał już z bardziej utytułowanym zawodnikiem Jiang Tianyi. Po zaciętym meczu Xu odniósł zwycięstwo 4-3[41]. Ćwierćfinał Xu Xin musiał rozegrać z także młodym graczem, Junem Mizutanim. Reprezentant Japonii ugrał tylko jednego seta. Resztę setów wygrała wschodząca gwiazda chińskiego tenisa stołowego[42]. W półfinale czekał już na niego partner deblowy Ma Long. Xu wygrał pierwszego seta 11-9, drugi okazał się zwycięstwem Ma. Trzeci znowu poszedł na konto Xu Xina, który wygrał takim samym wynikiem co pierwszego 11-9. Reszta setów była już pokazem umiejętności Ma Longa. Nie było zaskoczenia – wygrał faworyt 4-3, a Xu musiał się zadowolić brązowym medalem[43]. W turnieju deblowym Xu i Ma Long do 1/4 finału wygrali wszystkie mecze bez straty seta[44]. Właśnie w ćwierćfinale stracili seta. Grali w nim z parą tajwańska Chuang Chih-yuanem i Wu Chih-chiem. Oni także przegrali z faworytami turnieju[45]. W półfinale grali z parą japońską Kentą Matsudaira i Kōki Niwą. Ta para także nie dała rady reprezentantom Chin i przegrała 4-0[46]. Przyszedł czas na finał. Naprzeciw siebie stanęły dwie pary chińskie. Przeciwnikami Xu i Ma byli Wang Liqin i Zhang Jike. Jednak faworyci szybko rozprawili się z Wang i Zhangiem wygrywając 4-0. To był drugi medal Xu na tych zawodach[47]. Xu miał jeszcze szanse na jeden medal, ponieważ startował także w mikście. Jego partnerką była Liu Shiwen. Doszli do półfinału jednak tam ulegli parze Ma Long i Li Xiaoxia. Zdobyli brązowy medal[48]. Mistrzostwa Azji Xu zakończył z czterema medalami[49].

2010

Pro Tour Grand Finals

Na początku sezonu Xu udał się na wielki finał Pro Tour, który od 2008 roku odbywa się w Makau[50]. Podczas pierwszego meczu, który odbył się 8 stycznia, Xu sprawił sobie świetny prezent urodzinowy, pokonując numer 2 światowego rankingu, Timo Bolla 4-0. Po tym zwycięstwie awansował do ćwierćfinału[51]. Musiał się zmierzyć w nim z Niemcem Bastianem Stegerem. Xu wygrał mecz w czterech setach, dając ugrać Stegerowi w nich tylko 24 punkty[52]. Następnym meczem był półfinał. Xu grał z Wang Liqinem. Jednak trzykrotny mistrz świata nie dał rady Xu Xinowi. Młody Chińczyk wygrał 4-2. Tym samym awansował do finału[53]. W finale czekał na niego jego partner deblowy i obrońca tytułu Ma Long. Pierwszego seta po wyrównanej walce wygrał faworyt, czyli Ma 11-9. Drugiego i trzeciego szybko wygrał Xu Xin 11-7 i 11-5. W kolejnych trzech setach Ma Long nie dał najmniejszych szans wygrywając 11-3,11-5 i 11-2. Tym meczem Ma Long zapisał się w historii, ponieważ jest pierwszym graczem który wygrał dwa razy ten turniej z rzędu[54].

Kuwait Open

Następny turniej, na który udał się Xu do Kuwejtu, odbywał się w dniach 23-27 lutego[55]. W pierwszym meczu Xu zmierzył się z Junem Mizutanim. Po dobrzej grze wygrał z młodym Japończykiem[56]. Kolejnym pokonanym graczem przez Xu był Jang Song-man. W następnej rundzie grał z Singapurczykiem Ma Liangiem i także tym razem schodził z placu gry jako zwycięzca. W ćwierćfinale grał z pierwszym rodakiem w tym turnieju. Był nim trzykrotny mistrz świata, Wang Liqin. Jednak faworyzowany zawodnik przegrał z Xu Xinem[57]. Półfinał był pojedynkiem dwóch nadziei chińskiego tenisa stołowego Ma Longa i Xu Xina. Pierwszy set został rozegrany na „przewagi”, wygrał Ma 16-14. W drugim Ma zdeklasował Xu wygrywając 11-2. Sety 3., 4. i 5. poszły na konto Xu, wygrywał odpowiednio 13-11, 11-5 i 11-9. Szóstego seta wygrał Ma Long 12-14. Ostatniego seta wygrał Xu Xin 11-8, tym samym cały mecz wygrał Xu 4-3[58]. Kolejną, ostatnią rundą był finał. Xu grał z Ma Linem. Mecz został rozegrany w 7 setach, a zwycięzcą okazał się Xu[59].

Dalsze rozgrywki

Xu podczas DMŚ w Moskwie 2010

Został powołany do Kadry Chin na Drużynowe mistrzostwa świata w Moskwie[60]. W finale Pucharu Azji w Guangzhou przegrał ze Zhang Jike 4-1. Z tym samym zawodnikiem wygrał w finale Kuwait Open[61]. W meczu o 3. miejsce pokonał 34-letniego hongkońskiego tenisistę Ko Lai Chaka w czterech setach (5, 7, 3, 8)[62]. Po tych turniejach Xu Xin awansował z 13. na 8. miejsce[63]. W pierwszej rundzie drużynowych mistrzostwach świata Reprezentacja Chin grała z Białorusią w podstawowej trójce z Ma Longiem, Wang Hao i właśnie Xu Xinem. Pierwsze dwa meczę Ma Long i Wang Hao wygrali gładko dwa zero. Xu Xin grał z Pavlem Platonovem. Białorusin grał na tzw. „maksa” jednak nie dał rady Xu. Xu Xin zdobył ostatni punkt i mecz z kończył się wynikiem trzy do zera, po czym Chiny awansowały do półfinału[64]. Podczas China Open, w konkurencji deblowej Xu z Ma Linem awansował do finału. Zmierzyli się w nim z obecnie najlepszą parą na świecie: Chen Qim i Wang Liqinem. Pierwszy set wygrała para Xu – Ma 14-13, drugiego zaś Wang – Chen 3-11. Trzeciego i czwartego wygrali Xu i Ma odpowiednio do 4 i do 5. Następne dwa sety należały do faworytów którzy wygrali do 7 i 10. Ostatniego seta wygrał Xu – Ma do 7, odpowiednio wygrywając cały mecz 4-3. Po tym meczu zaczęto się zastanawiać czy Chen Qi i Wang Liqin są nadal najlepszymi deblistami na świecie[65].

Przypisy

1. a b Xu Xin Bio, Stats, and Results [online], Olympics at Sports-Reference.com [dostęp 2019-09-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-27] (ang.).
  2. Player profile [online], results.ittf.link [dostęp 2019-09-24].
  3. Xu Xin: video, ranking [online], tabletennis.guide [dostęp 2019-09-24].
  4. Xu Xin-biography. ITTF. (ang.).
  5. Ian Marshall: Xu Xin Fulfils Potential at Stag Belarus Open. [w:] Xu Xin Fulfils Potential at Stag Belarus Open [on-line]. ITTF. [dostęp 2008-05-23]. (ang.).
  6. Xu Xin(CHN). ittfranking.com. (ang.).
  7. Event > ITTF WJC – Taiyuan Junior Open '06 – DRAW. ittfranking.ocm. (ang.).
  8. Xu Xin(CHN)-Matches-Event. [w:] ITTF WJC – Taiyuan Junior Open '06 – TEAM [on-line]. ittfranking.com. (ang.).
  9. Xu Xin(CHN)-Matches-Event. [w:] ITTF WJC – Taiyuan Junior Open '06 – DRAW [on-line]. ittfranking.com. (ang.).
  10. By:Ian Marshall: Teenager Masterminds Chinese Victory in Electric Atmosphere. ITTF. [dostęp 2008-05-23]. (ang.).
  11. By:Ian Marshall: Filip Szymanski and Xu Xin Maintain Outstanding Form Minsk. ITTF. [dostęp 2010-05-24]. (ang.).
  12. By:ITTF News: Rising Chinese Star Causes Second Round Shock to Oust Local Hero. ITTF. [dostęp 2008-09-13]. (ang.).
  13. By:Ian Marshall: Seeds Fall like Tenpins as Lower Ranked Players Strike in Velenje. ITTF. [dostęp 2009-01-15]. (ang.).
  14. By:Ian Marshall: New Horizons for Michal Bardon at Slovenian Open. ITTF. [dostęp 2010-01-16]. (ang.).
  15. By:Ian Marshall: German Recovery Halted as Slovakian Walks on Water. [w:] Major Problem Awaits [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-01-16]. (ang.).
  16. By:Ian Marshall: One Qualifier Departs, One Qualifier Progresses to Final. [w:] Results [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-01-17]. (ang.).
  17. By:Ian Marshall: Xu Xin and Zhang Chao Crowned Men’s Doubles Champions in Slovenia. ITTF. [dostęp 2009-01-17]. (ang.).
  18. FINALEDAG I FREDERIKSHAVN. DBTU. [dostęp 2009-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-20)]. (duń.).
  19. By:Ian Marshall: Good News Day and Bad News Day for German Men in Qatar. [w:] Xu Xin and Kenta Matsudaira [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-02-19]. (ang.).
  20. Ian Marshall: Ma Long Suffers Early Exit, Timo Boll Survives Second Round Scare. ITTF. [dostęp 2000-02-19]. (ang.).
  21. Ian Marshall: Joo Se Hyuk Dazzles as Koreans Become Embroiled in Third Round Upsets. [w:] Topspin Duels [on-line]. ITTF. [dostęp 2000-02-20]. (ang.).
  22. By:Ian Marshall: Timo Boll and Wang Liqin Learn from Kuwait Experiences. [w:] Semi-Finals [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-02-20]. (ang.).
  23. Ian Marshall: Chen Qi and Wang Hao Crowned Men’s Doubles Champions. ITTF. [dostęp 2009-05-04]. (ang.).
  24. Ian Marshall: National Champion Beats World Champion to Secure Last Eight Place. [w:] Full Distance [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-06-06]. (ang.).
  25. Ian Marshall: Top Doubles Seeds in Tune at Harmony China Open. [w:] Route to Final [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-06-21]. (ang.).
  26. Ian Marshall: Japanese Renaissance Underlined, Chinese Might Emphasized. ITTF. [dostęp 2009-06-07]. (ang.).
  27. Ian Marshall: Flying Start for the World but Volkswagen China Move into Higher Gear. [w:] Curtain Closed [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-06-09]. (ang.).
  28. a b c Ian Marshall: Flying Start for the World but Volkswagen China Move into Higher Gear. ITTF. [dostęp 2009-06-09]. (ang.).
  29. Marius Widmer: Chinese Students Show no Mercy on European Opponents. ITTF. [dostęp 2009-07-08]. (ang.).
  30. Marius Widmer: Doubles Gold for China but Faux Pas in the Singles. ITTF. [dostęp 2009-07-10]. (ang.).
  31. Ian Marshall: World Cup Semi-Final Places Booked in Contrasting Circumstances. ITTF. [dostęp 2009-10-23]. (ang.).
  32. Ian Marshall: Top Seeds Cruise to Finals in Linz Against Below Strength Opponents. ITTF. [dostęp 2009-10-24]. (ang.).
  33. Ian Marshall: First ITTF Cadet Challenge Champion Sets Young Guns on Path to First Place. ITTF. [dostęp 2009-10-25]. (ang.).
  34. a b 2009 English Open, Sheffield, ENG, Oct 28 – Nov 1,. ITTF. (ang.).
  35. Ian Marshall: No Sympathy for Club Colleague as Giant Killing Acts Continue. [w:] European Champion Falls [on-line]. ITTF. [dostęp 2009-10-31]. (ang.).
  36. Ian Marshall: Ma Long and Ma Lin Hand Out Severe Lessons to Reach Sheffield Final. ITTF. [dostęp 2009-11-01]. (ang.).
  37. Asian Events. ATTU. [dostęp 2010-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-25)]. (ang.).
  38. Asian Events\Team Events Result – Asian Championships 2009. ATTU. [dostęp 2010-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-25)]. (ang.).
  39. MEN’S SINGLES: BEST OF 7 GAMES. [w:] II QUARTER,181-114 [on-line]. ATTU. (ang.).
  43. MEN’S SINGLES: BEST OF 7 GAMES. [w:] IV QUARTER semi finals,131-114 [on-line]. ATTU. (ang.).
  44. MEN’S DOUBLES. [w:] II half,131&114-271&172,161&163 [on-line]. ATTU. (ang.).
  45. MEN’S DOUBLES. [w:] II half,131&114-121&125 [on-line]. ATTU. (ang.).
  46. MEN’S DOUBLES. [w:] II half,131&114-173&175 [on-line]. ATTU. (ang.).
  47. MEN’S DOUBLES. [w:] Finals,131&114-112&111 [on-line]. ATTU. (ang.).
  48. MIXED DOUBLES. [w:] Semi finals,Finals [on-line]. ATTU. (ang.).
  49. Azian Table Tennis Championship. ATTU. (ang.).
  50. 2009 Pro Tour Grand Finals, Macau, MAC, Jan 7 – Jan 10,. ITTF. (ang.).
  51. By: Ian Marshall: A Perfect Birthday Present for Xu Xin. ittf.com, 2010-01-08. [dostęp 2010-01-08]. (ang.).
  52. Ian Marshall: The Voice of Experience and the Exuberance of Youth Succeeds in Macau. ITTF. [dostęp 2010-01-09]. (ang.).
  53. Ian Marshall: Breathtaking Rallies, Xu Xin Overcomes Wang Liqin to Book Final Place. ITTF. [dostęp 2010-01-10]. (ang.).
  54. Ian Marshall: Ma Long Emulates Guo Yan to Create History in Macau. ITTF. [dostęp 2010-01-10]. (ang.).
  55. 2010 Kuwait Open – ITTF Pro Tour, Kuwait City, KUW, Feb 23 – Feb 27. (ang.).
  56. Ian Marshalll: Three Minor Upsets as China Asserts Authority on Proceedings in Kuwait. ITTF. [dostęp 2010-02-26]. (ang.).
  57. Ian Marshall: Zhang Jike Boosts his Claim for First Choice Selection. ITTF. [dostęp 2010-02-26]. (ang.).
  58. Ian Marshall: Xu Xin Makes Most of Lifeline to End Reign of Defending Champion. ITTF. [dostęp 2010-02-27]. (ang.).
  59. Ian Marshall: Xu Xin Seizes the Opportunity to Win Salwa Cup Kuwait Open Title. ITTF. [dostęp 2010-02-27]. (ang.).
  60. By:Ian Marshall: Xu Xin and Guo Yue Exempt as Compatriots Seek Passport for Moscow. ITTF. [dostęp 2010-03-08]. (ang.).
  61. By: Ian Marshall: Zhang Jike Simply Awesome as Xu Xin’s Aspirations Lay in Ruins. ITTF. [dostęp 2010-03-27]. (ang.).
  62. By:Ian Marshall: Younger Generation Prevails as Xu Xin Captures Bronze Medal in Guangzhou. ITTF. [dostęp 2010-03-28]. (ang.).
  63. By:Ian Marshall: The Old Guard Remains Firm as China’s New Generation Climbs Rankings. ITTF. [dostęp 2010-03-31]. (ang.).
  64. By: Ian Marshall: Another Awesome Display Steers China to Men’s Team Semi-Finals. ITTF. [dostęp 2010-05-28]. (ang.).
  65. By: Ian Marshall: Style Overcomes History to Clinch Suzhou Men’s Doubles Gold. ITTF. [dostęp 2010-08-22]. (ang.).