Wyznanie wiary z Der-Balizeh – jeden z najstarszych greckojęzycznych tekstów wyznania wiary chrześcijańskiej, najprawdopodobniej z II w.

Jest on fragmentem pochodzącego z VI w. po Chr. papirusu znalezionego w Der-Balizeh w Górnym Egipcie, który opisuje liturgię chrześcijańską z połowy IV wieku. Sam fragment wyznania sięga prawdopodobnie II w.[1]:

Wierzę w Boga Ojca wszechwładcę
i w jednorodzonego Syna Jego Pana naszego Jezusa Chrystusa,
i w Ducha Świętego,
i w ciała zmartwychwstanie,
[jak wierzy] święty Kościół powszechny.

Wyznanie to, podobnie jak inne z tego okresu, jest ułożone według schematu trynitarnego i było prawdopodobnie częścią rytuału chrzcielnego. Jest ono echem tych pierwszych wyznań wiary, które były odpowiedzią na kerygmat apostolski (por. Rz 10,9), a jeszcze wcześniej reakcją na nauczanie samego Jezusa, objawiającego tajemnicę swojej Osoby i swej zbawczej misji (por. J 6,35-38[2])[3].

Według J.N.D. Kelly’ego jest to najstarsze znane wyznanie, w którego skład wchodzi formuła odnosząca się do Kościoła, jakkolwiek mogło je poprzedzać wyznanie rzymskie, znane z dzieł Rufina z Akwilei[4].

Przypisy

  1. F. Cabrol, H. Leclercq (red.), Dictionnaire d'archeologie chretienne et de liturgie (DACL), tom 11.2, Paryż 1953, col.1884 (fr.).
  2. Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież nie wierzycie. Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę, ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał.
  3. Por. P.-Th. Camelot, Creeds, w: K. Rahner SJ i inni, Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology, wyd. 5, tom 2, Londyn: Burns & Oats, 1973, s. 38, ISBN 0-85532-143-1 (ang.).
  4. Korelacja pomiędzy eklezjologią a soteriologią w Nowym Testamencie, [w:] Eve-Marie Becker, Kościół i urząd kościelny w dokumentach i opracowaniach Światowej Federacji Luterańskiej, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Augustana, 2014, s. 119, ISBN 978-83-62109-70-8.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się