Wojna o sukcesję mantuańską
Ilustracja
Oblężenie Casale Monferrato w 1630
Czas

1628-1631

Miejsce

północna Italia

Przyczyna

wygaśnięcie głównej linii rodu Gonzaga

Wynik

traktat w Cherasco – uznanie praw Karola II Gonzagi do mantuańskiego tronu, aneksja części Monferratu przez Sabaudię

Strony konfliktu
zwolennicy Karola II Gonzagi:

Francja
Mantua
Wenecja

zwolennicy Ferrante II Gonzagi:
Hiszpania
Cesarstwo
Sabaudia
Dowódcy
Karol II Gonzaga Ferrante II Gonzaga
brak współrzędnych

Wojna o sukcesję mantuańską – konflikt zbrojny toczący się w latach 16281631 o tron księstwa Mantui spowodowany wymarciem głównej linii książęcej rodu Gonzaga w 1627 roku. Polityczne tło wojny stanowiły rywalizacja francusko-habsburska oraz wojna trzydziestoletnia.

22 grudnia 1612 r. w wieku 26 lat zmarł książę Mantui i Monferratu Franciszek IV Gonzaga. Władca nie pozostawił po sobie męskiego potomka, jedynie 3-letnią córkę Marię. Jego młodsi bracia, Ferdynand I (1587-1626) oraz Wincenty II (1594-1627), należący do stanu duchownego (z kardynalatem, odpowiednio, od 1605 i 1615 r.), poszli w ślady brata przyjmując stan książęcy i zawierając małżeństwa. Ich próby ratowania dynastii zakończyły się niepowodzeniem.

Wincenty II zmarł 25 grudnia 1627 r. w wieku 33 lat, w dniu w którym jego 18-letnia siostrzenica Maria poślubiła dalekiego krewnego – Karol II Gonzagę, francuskiego księcia Nevers i Rethel. Zrodziło to problem dynastyczny, jako że Karol reprezentował poboczna linię Gonzagów. Z kolei cesarz Ferdynand II, który przed pięcioma laty poślubił siostrę trzech książąt, Eleonorę Gonzagę, starał się pozyskać Mantuę jako dziedzictwo lenne i połączyć rody Gonzagów i Guastallów z Hiszpanii. Żądania Karola II popierane były przez Francję, co groziło zwiększeniem niezadowolenia Habsburgów. Cesarza wspierała Sabaudia, której władca Karol Emanuel I zamierzał pozyskać Montferrat.

Nieporozumienia skłoniły Francję do wysłania swoich wojsk pod dowództwem Jeana de Saint Bonneta de Toiras do północnej Italii. W roku 1630 udało się zdobyć Mantuę. Konflikt przerwało jednak włączenie się Szwecji do wojny trzydziestoletniej, co skierowało uwagę cesarza na inny teatr wojny. 6 kwietnia 1631 roku Karol II Gonzaga zawarł porozumienie pokojowe z Ferdynandem II w Cherasco. Sabaudia otrzymała część Montferratu, zmuszona była jednak oddać Francuzom twierdzę Pinerolo.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się