Państwo wirtualne, państwo cyfrowe, mikropaństwo – forma organizacji społecznościowo-internetowej posiadająca elementy charakterystyczne dla zwykłego państwa, natomiast tworzone w warunkach wirtualnych za pomocą różnego typu oprogramowania cyfrowego. Nie ma terytorium rzeczywistego, a jedynie cyfrowe.

Państwo wirtualne ogranicza się czasami tylko do wybranych sfer, w zależności od zamysłu twórcy. Niektóre z nich skupiają się na działalności gospodarczej w systemach opartych na mniej lub bardziej zaawansowanych skryptach, inne z kolei największy nacisk kładą na prowadzenie polityki lub tworzenie praw.

Historia państwowości wirtualnej

Prawdopodobnie pierwsze państwo wirtualne powstało w Stanach Zjednoczonych już na początku lat 80. ubiegłego stulecia i nosi nazwę Królestwo Talossa. Tego typu państwa powstawały głównie na zachodzie poprzez ogłaszanie „niepodległości” przez pojedynczych właścicieli farm (Kingdom of Molossia) czy też londyńskich mieszkań (Kingdom of Lovely).

Taka forma aktywności zyskała jednak dużą popularność dopiero po rozpowszechnieniu się Internetu. Wówczas to w przypadku większości z nich pojawiła się możliwość zostania obywatelem na odległość. Spowodowało to powstanie także pierwszych mikronacji, które nie były związane z realnymi terytoriami i egzystowały wyłącznie w sieci. Wtedy też powstały pierwsze mikronacje w Polsce.

Specyfika polskiego mikroświata

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, w Polsce mikronacje działają wyłącznie w Internecie, nie dążą nawet w założeniach do secesji i nie obejmują swoimi granicami ziem realnych.

Micronation a mikronacja

Sealand leżący na dawnej betonowej platformie przeciwlotniczej

Specyfikę tę widać choćby w użyciu terminów mikronacja i angielskiego micronation. Choć brzmią one podobnie, mają jednak różne znaczenia. Polskie znaczenie jest bardziej zbliżone do angielskiego virtual country. Choć "mikronacja" to słowo kalka, w języku angielskim micronation oznacza raczej państwo ogłoszone przez jakiegoś entuzjastę, teoretycznie dążące do niepodległości[1]. Przykładem takiego państwa jest tu Sealand, położony na platformie na Morzu Północnym. Z kolei w języku polskim słowo mikronacja stało się – nie do końca słusznie, ale faktycznie – synonimem państwa wirtualnego, funkcjonującego wyłącznie w internecie. W języku polskim dla tworu, który w angielskim nazywany jest micronation, a istnieje w świecie realnym, nie ma specjalnego terminu, chociaż czasem używane jest w tym znaczeniu określenie quasi-państwo, które jednak zwykle odnosi się do innego rodzaju desygnatów.

Zobacz też

Przypisy

  1. Mateusz Kudła, Jak zostać premierem nie odchodząc od komputera. onet.pl. [dostęp 2012-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-21)]. (pol.).

Bibliografia

  • J. Górnikiewicz: Wychowanie obywatelskie w wirtualnych państwach Internetu. W: W. Strykowski, W. Skrzydlewski: Media i edukacja w dobie integracji. Poznań: eMPi2, 2002, s. 396-404.
  • J. Borowski. Wirtualne państwa. „Wprost”, 2001-02-25. 

Linki zewnętrzne

  • Tożsamość i Utopia. Mikronacje oczami antropologa – referat o mikronacjach (państwach wirtualnych) wygłoszony na konferencji naukowej „Państwa wirtualne – rzeczywista społeczność” w ramach cyklu “Państwo a naród” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w dniu 22 marca 2012 r.
  • Państwa Wirtualne – praca na temat państw wirtualnych
  • Encyklopedia Micropedia – serwis wiki (pol.)
  • Lista mikronacji na Micropedii

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się