Wini
Wine
biskup Winchesteru
biskup Londynu
Kraj działania

Wessex
Mercja

Data urodzenia

VII wiek

Data i miejsce śmierci

przez 672
Londyn

Biskup Winchesteru
Okres sprawowania

662-666

Biskup Londynu
Okres sprawowania

666-ok.670

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

iroszkocki

Sakra biskupia

data nieznana

Wini (Wine, żył w VII wieku, zm. przed 672) – średniowieczny katolicki biskup Londynu i pierwszy biskup Winchesteru.

Informacje na temat życia biskupa Wini umieścił Beda Czcigodny w swoim dziele Historia ecclesiastica gentis Anglorum. Według tych zapisów Wini miał przybyć z królestwa frankijskiego, gdzie otrzymał święcenia biskupie.

W 660 roku doszło do sporu między królem Wesseksu Cenwalhem a biskupem Wesseksu Agilbertem. Król tak zniecierpliwił się tym, iż biskup mimo kilku lat pracy w jego kraju, wciąż nie opanował miejscowego języka, że podzielił swój kraj na dwie diecezje. Do jednej z nich - Winchester zaprosił właśnie Wini[1][2]. Niedługo jednak nowo mianowany biskup cieszył się łaskawością władcy - został zmuszony do opuszczenia diecezji, która pozostała bez biskupa aż do 670 roku, kiedy wyświęcono na to stanowisko Leuthere[1]. Udał się na dwór Wulfhere, króla Mercji[2]. Ten zdecydował się w 666 roku na osadzenie go na czele diecezji londyńskiej[2][1], która pozostawała bez biskupa od śmierci św. Cedda.

Podczas pobytu na dworze w Wesseksie, Wini wziął udział, wraz z dwoma anonimowymi biskupami brytyjskimi, w konsekracji na biskupa św. Chada, późniejszego biskupa Northumbrii[3][4]. Konsekracja ta, jak stwierdził wysłannik Rzymu a zarazem nowy arcybiskup Canterbury Teodor z Tarsu, była nieważna, gdyż brytyjscy biskupi należeli do kościoła iroszkockiego i nie zostali uznani przez kościół łaciński[5]. Arcybiskup Teodor pozostawił jednak Wini na jego diecezji[6], a ujęty pokorą Chada dokończył jego sakrę w obrządku łacińskim[7].

Wini kierował diecezją londyńską aż do swojej śmierci. Jego następcą został biskup Erkenwald.

Przypisy

  1. a b c Beda, ks.3, rozdz.7
  2. a b c Godfrey, s.101
  3. Godfrey, s.119
  4. Pehrson, s.322
  5. Powell, s.241
  6. Godfrey, s.130
  7. Beda, ks.4, rozdz.2

Bibliografia


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się