Kpjas
ZŁOTE ZASADY
NPOV
Fakty, fakty, fakty
Jasność wypowiedzi
Encyklopedyczność
Tylko niezbędne linki
Źródła informacji
Niech czytelnik mówi łał
Standaryzacja


Info

Nazywam się Krzysztof P. Jasiutowicz i jestem Wikipedystą, czyli jednym z autorów Wikipedii.

Parę słów o mnie. Jestem lekarzem, który pracuje na więcej niż pełny etat. Moimi największymi hobby są informatyka i internet. W ramach Wikipedii mam wiele zainteresowań, ale nie zaglądam raczej do zagadnień z nauk ścisłych.
Pojawiłem się na Wikipedii (wtedy była tylko anglojęzyczna) gdzieś w kwietniu 2001 roku i w następnych miesiącach byłem tam dość aktywnym Wikipedystą. Kiedy Paweł Jochym 26 września 2001 roku założył polską Wikipedię przyłączyłem się do niego. Początkowo, uważając że rozwój Wikipedii, a nie personalna identyfikacja wkładu Wikipedystów jest ważny, nie logowałem się w systemie. Z tego względu w początkach polskiej Wikipedii występowałem jako lookup string (pg223.czestochowa.sdi.tpnet.pl, 1341 edycji) lub numer IP (217.99.105.223), tak więc loginem Kpjas zacząłem występować dość późno, bo dopiero 11 listopada 2001.
Moje alter ego rezerwatowe to Nowicjusz (edycje).

Oprogramowanie MediaWiki przydziela rejestrującym się w Wikipedii numer identyfikacyjny (User ID). Mój User ID w polskiej Wikipedii ma numer 4.

Wraz z Pawłem Jochymem otrzymaliśmy nagrodę Internetowy Obywatel Roku 2004 przyznawaną przez Stowarzyszenie Internet Obywatelski.
Podkreślam z całą mocą, że uważam, że nagroda należy się przede wszystkim społeczności polskiej Wikipedii, czyli wszystkim Wikipedystom. Słowo wygłoszone z okazji wręczenia nagrody.

GDJ 2007
Wikimania 2010
Wikiwarsztaty 2009

Jeśli ktoś chce się ze mną skontaktować proszę pisać na :
user - kpjas+
małpka - @+
domena - prokonto kropka pl
Moja strona archiwalna strona na angielskiej Wikipedii z grudnia 2001 roku

Od czasu do czasu prowadzę także blog na temat Wikipedii i innych projektów oraz zagadnień związanych z Wikipedią i projektami Wikimedia w ogólności.

Moim zdaniem

Mam dużo uznania dla wszystkich Wikipedystów, wszystkich tych, którzy przyczynili się (choćby tylko w drobnym stopniu) do jej rozwoju. W Wikipedii można niekiedy spotkać ciekawe i twórcze osoby, z którymi tworzenie encyklopedii sprawia wiele satysfakcji.

Idea Wikipedii i jej mechanizm działania są wspaniałe. Umożliwiają każdemu tworzenie encyklopedii, a jednocześnie stanowią jedno z najciekawszych zjawisk od czasu powstania Internetu. W przyszłości, Wikipedia może mieć ważny wkład w działania edukacyjne w skali globalnej. A może już obecnie.

Wikipedia, Wikidata

Wikipedia wchodzi w skład grupy projektów określanych nazwą Wikimedia.

Wikidata

Wikidata to moim zdaniem najbardziej wartościowy i przyszłościowy projekt w Internecie. Tak jak wizją Wikipedii stało się udostępnienie wszystkim ogółu wiedzy ludzkości, tak Wikidata stanie się projektem dotyczącym wiedzy o nieograniczonych możliwościach. Wikidata i „infrastruktura” informatyczna wokół niej rozwinięta przeniesie wszystkie projekty Wikimedia na nowy poziom, a poza tym umożliwi cały szereg zastosowań, które obecnie są tylko w zamierzeniach lub czekają na wymyślenie. Tak jak Wikipedia zmieniła na zawsze oblicze Internetu, tak samo w niedalekiej przyszłości Wikidata zmieni... właściwie nie wiemy jak będzie wyglądało to coś co nazywamy Internetem.

Historia

Wikimedia podejmuje różnorodne działania mające na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego ludzkości: współpraca z muzeami, galeriami i bibliotekami, inicjatywa Wiki lubi zabytki (fotograficzna dokumentacja narodowej spuścizny kulturowej), a także zachowanie dla potomności języków zagrożonych wymarciem.
Wikimedia - to wiedza, kultura, społeczne działania kulturalne, inicjatywy na rzecz powszechnej otwartości w dostępie do wiedzy, kultury i wszelkich treści w postaci cyfrowej.

Uznałem, że nie odpowiada mi z różnych względów zaangażowanie w działania niezwiązane z tworzeniem treści Wikipedii. Obecnie nie jestem zaangażowany w działalność stowarzyszenia Wikimedia Polska, ale popieram tą ideę i staram się wspierać działania stowarzyszenia.

Z uwagą i dużą dozą sentymentu śledzę rozwój polskiej Wikipedii. Uczestniczyłem, w miarę moich możliwości i wolnego czasu w rozwoju i poprawie jakości polskiej Wikipedii, a staram się działać w innych projektach rozwijanych pod egidą Fundacji Wikimedia.

Byłem pomysłodawcą cyklicznych spotkań roboczych polskich Wikipedystów pn. "Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak ?" czyli w skrócie GDJ. Uczestniczyłem i byłem jednym z organizatorów pierwszego spotkania z tego cyklu GDJ 2007 Częstochowa.

Uczestniczyłem w Wikimanii 2010 w Gdańsku.

30 marca 2009 uczestniczyłem w Wikiwarsztatach w Częstochowie, na których przedstawiłem prezentację "Dlaczego Wikipedia jest ważna ?"

W dniach 1-3 czerwca 2012 uczestniczyłem w Konferencji Wikimedia Polska 2012.

link
link

Od 2. połowy 2012 roku biorę udział w tworzeniu nowego polskojęzycznego wikiprojektu pod nazwą Wikipodróże (nazwa anglojęzyczna Wikivoyage), który miał oficjalny początek 6 lutego 2013 r. Jest to bezpłatny, przewodnik turystyczny całego świata, pisany przez wolontariuszy takich jak Ty. Wikipodróże dopiero raczkują, ale mają szansę stać się tak samo użyteczne dla ludzi na całym świecie jak obecnie jest Wikipedia. → Link do Wikipodróży

Zobacz też: galeria fotografii, WOW, Ha ha ha, Kpjas na Meta, Niezłe, ...no i on.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się