Werner Best
Ilustracja
Werner Best, 1942
SS-Obergruppenführer SS-Obergruppenführer
Data i miejsce urodzenia

10 lipca 1903
Darmstadt

Data śmierci

23 czerwca 1989

Przebieg służby
Lata służby

1940–1945

Formacja

SS Schutzstaffel

Stanowiska

pełnomocnik III Rzeszy w okupowanej Danii

Odznaczenia
Odznaka Złota Partii (III Rzesza)
Krzyż Zasługi Wojennej II klasy z mieczami (III Rzesza) Krzyż Zasługi Wojennej I klasy z mieczami (III Rzesza) Medal Pamiątkowy 1 października 1938 z okuciem Zamek Praga

Werner Best (ur. 10 lipca 1903, zm. 23 czerwca 1989) – niemiecki zbrodniarz wojenny, pełnomocnik III Rzeszy w okupowanej Danii i SS-Obergruppenführer.

W 1972 roku oskarżony przez zachodnioniemiecką prokuraturę o zamordowanie co najmniej 8723 Polaków[1]. Po dziesięciu latach jego proces został umorzony.

Architekt Operacji Tannenberg dr Werner Best (w mundurze) i Erik Scavenius

Życiorys

Okres przedwojenny

Urodził się w Darmstadt i uzyskał wykształcenie prawnicze. Od 1929 roku był sędzią w Hesji. Do NSDAP Best wstąpił w 1930 roku, a do SS w 1931. Między 1931 a 1933 rokiem pracował etatowo w SD oraz był deputowanym w heskim landtagu. W 1933 roku został komendantem policji w Hesji, a następnie dowódcą nadrejonu SS Południowy Zachód w Stuttgarcie. Best awansował szybko, stając się najbliższym współpracownikiem Heinricha Himmlera i Reinharda Heydricha. W latach 1935-1940 był szefem biura w głównym urzędzie SD w Berlinie, a w 1939 i 1940 roku stał na czele Departamentu II (sprawy administracyjne) w ramach RSHA. W czasie wojny był także współwydawcą różnych pism prawniczych i kierownikiem Wydziału Prawa Policyjnego na Uniwersytecie w Berlinie.

II wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej Best, jako jeden z najwyższych oficerów SD, brał udział w organizowaniu terroru w okupowanej Polsce (m.in. w prześladowaniach Żydów i mordowaniu polskiej inteligencji). Następnie od czerwca 1940 do sierpnia 1942 roku był przydzielony do wojskowej administracji niemieckiej w okupowanej Francji jako tzw. Ministerialdirektor. Jego zadaniem była „dejudaizacja” Francji (co sprowadzało się do deportacji miejscowych Żydów do obozów zagłady) oraz walka z Ruchem Oporu. Od 1942 do 1945 roku był pełnomocnikiem Rzeszy w okupowanej Danii, gdzie jego kompetencje i zadania były podobne jak we Francji. Tym razem jednak Best w inny sposób niż w tym ostatnim państwie przeprowadził w Danii „dejudaizację”. Poinformował miejscowe władze o planowanym aresztowaniu i deportacji Żydów, co umożliwiło ogromnej większości z nich ucieczkę do neutralnej Szwecji. Motywy zachowania Besta, który wcześniej uczestniczył w eksterminacji Żydów polskich i francuskich, nie są znane. Najprawdopodobniej postanowił zaoszczędzić sobie kłopotu z deportacjami, dokonując „dejudaizacji” Danii w inny sposób.

Okres powojenny

Werner Best został schwytany po zakończeniu wojny przez aliantów i wydany władzom duńskim. W 1948 roku został za zbrodnie popełnione na narodzie duńskim skazany na karę śmierci, którą sąd wyższej instancji zamienił na więzienie. W 1951 roku, pod naciskiem władz RFN, Best został zwolniony i zamieszkał w Mülheim an der Ruhr (Zagłębie Ruhry), gdzie pracował jako prokurent w spółce Hugo Stinnes. W 1958 roku został skazany przez zachodnioniemiecki sąd denazyfikacyjny za udział w kierownictwie SS na karę grzywny w wysokości 70 tysięcy marek. W 1969 roku został aresztowany pod zarzutem organizowania masowych morderstw w okupowanej Polsce, lecz w 1972 roku został zwolniony z powodów zdrowotnych (zarzutów jednak formalnie nigdy nie wycofano). Występował jako świadek obrony w niektórych procesach przeciwko hitlerowskim zbrodniarzom wojennym w sądach zachodnioeuropejskich i służył pomocą historykom zachodnioeuropejskim jako „ekspert”.

Przypisy

  1. Uniknęli kary i robili kariery w RFN. Szokujące biografie nazistowskich prawników, dw.de, [dostęp 28.06.2013].

Bibliografia

  • Uwe Lohalm: Völkischer Radikalismus: Die Geschichte des Deutschvölkischen Schutz- und Trutz-Bundes. 1919–1923. Leibniz, Hamburg 1970, ISBN 3-87473-000-X
  • Ulrich Herbert: Best. Biographische Studien über Radikalismus, Weltanschauung und Vernunft. 1903–1989. 3. Auflage. Dietz, Bonn 1996

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się