Uniwersytet Medyczny
im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu
Poznan University of Medical Sciences
Ilustracja
Collegium Maius UM w Poznaniu
Data założenia

1 stycznia 1950[1]

Patron

Karol Marcinkowski

Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Adres

ul. Aleksandra Fredry 10
61-701 Poznań

Liczba studentów

7 381[2] (2022)

Rektor

prof. dr hab. Andrzej Tykarski

Członkostwo

Socrates-Erasmus

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rektorat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Rektorat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rektorat Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu”
Ziemia52°24′34″N 16°55′08″E/52,409444 16,918889
Strona internetowa

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) – państwowa uczelnia o profilu medycznym powstała w 1950 roku w Poznaniu w wyniku przekształcenia Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Poznańskiego; od 1984 roku nosi imię Karola Marcinkowskiego.

Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata ze stycznia 2015 roku, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów medycznych, a na świecie 2053. pośród wszystkich typów uczelni[3].

Historia

Tradycje kształcenia medycznego wywodzą się z kursów lekarskich organizowanych od 1919 roku przez Wydział Lekarski PTPN na zlecenie Uniwersytetu Poznańskiego, które w 1920 roku przekształcono w Wydział Lekarski tejże uczelni (jego profesor Heliodor Święcicki został pierwszym rektorem Uniwersytetu, a wydział organizował na jego zlecenie prof. Adam Wrzosek). Dzięki staraniom prof. Konstantego Hrynakowskiego przy Wydziale Filozoficznym powstał Oddział Farmacji, a później także Katedra Stomatologii. W czasie II wojny światowej część kadry kontynuowano nauczanie poza krajem. W 1941 roku profesorowie z różnych Wydziałów Lekarskich z całego kraju utworzyli Polski Wydział Lekarski przy Uniwersytecie w Edynburgu, który działał do 1949 roku. Inną placówką kontynuującą nauczanie był Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich posiadający swoje placówki w Częstochowie oraz w Kielcach. Po upadku powstania warszawskiego reaktywowano Wydział Lekarski z prof. A. Wrzoskiem na czele, początkowo w Grodzisku Mazowieckim, a potem, do 1945 roku w Krakowie.

Jako samodzielna Uczelnia powstał w 1950 roku (od 1 stycznia jako Akademia Lekarska, a od 3 marca jako Akademia Medyczna), gdy wydzielono z Uniwersytetu Poznańskiego Wydziały Lekarski i Farmaceutyczny. W 1975 roku powołano do życia Wydział Pielęgniarski. W 1984 nadano Akademii imię Karola Marcinkowskiego. W 1993 roku nastąpił podział Wydziału Lekarskiego na Wydział Lekarski I zajmujący się kształceniem przeddyplomowym na kierunku lekarskim oraz Wydział Lekarski II obejmujący Oddział Stomatologiczny, Oddział Kształcenia Podyplomowego oraz Oddział Kształcenia w Języku Angielskim, a Wydział Pielęgniarski przekształcono w Wydział Pielęgniarski i Nauk o Zdrowiu. W 1998 roku nazwę tego ostatniego zmieniono ponownie na Wydział Nauk o Zdrowiu. W jego ramach 1 października 2003 roku uruchomiono Ośrodek Dydaktyczny w Gorzowie Wielkopolskim.

Collegium Stomatologicum
Centrum Kongresowo-Dydaktyczne

W 2004 roku otwarty został nowy, nowoczesny gmach Collegium Stomatologicum, w którym realizowane jest nauczanie przedmiotów stomatologicznych. W jego bezpośrednim sąsiedztwie powstało Centrum Kongresowo-Dydaktyczne z Biblioteką Główną.



27 lutego 2007 roku uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W 2019 roku otwarto nowy budynek Collegium im. Adama Wrzoska, w którym znalazło się nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych. W 2019 roku Wydział Lekarski I zmienił nazwę na Wydział Lekarski, a Wydział Lekarski II na Wydział Medyczny. Uczelnia rozpoczęła budowę m.in. Collegium Pharmaceuticum, Collegium Humanum czy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego.

Władze rektorskie

Kadencja 2020–2024[4]:

Poczet rektorów

Wydziały

Wykładowcy

Absolwenci

Szpitale kliniczne

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny

Uczelnia jest organem założycielskim dla 4 szpitali klinicznych:

W 2012 roku istniał Specjalistyczny Szpital Kliniczny przy ul. Grunwaldzkiej 16/18 powstały z połączenia Centrum Klinik Stomatologicznych znajdującego się w Collegium Stomatologicum oraz 111 Szpitala Wojskowego w Poznaniu. Na początku 2013 roku został on połączony ze SPSK im. Heliodora Święcickiego.

W związku z budową Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej z dniem 1 stycznia 2022 Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego został filią Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego[6] .

Wydawnictwa ciągłe

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego ul. Grunwaldzka

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wydaje następujące czasopisma:

  • "Fakty UMP" – dwumiesięcznik informacyjny
  • "Nowiny Lekarskie" – dwumiesięcznik naukowy
  • "Nowiny Szpitalne" – dwumiesięcznik informacyjny dla pracowników Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Długiej
  • "Puls UM" – miesięcznik – gazeta studentów

Puls UM[7] – Gazeta Studentów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest miesięcznikiem. Została założona przez Renatę Adamek w 1996 roku. Jej miesięczny nakład wynosi 3500 egzemplarzy.

W gazecie zawarte są informacje na temat życia Uczelni, działalności organizacji studenckich, informacje naukowe, humor oraz konkursy. "Puls UM" wydawany jest przez Wydawnictwo Uczelniane Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Do czerwca 2009 roku ukazało się 117 numerów.

Domy Studenckie

Przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu znajduje się 6 domów studenckich:

  • DS Eskulap, ul. Przybyszewskiego 39
  • DS Medyk, ul. Rokietnicka 4
  • DS Aspirynka, ul. Rokietnicka 6
  • DS Hipokrates, ul. Wilczak 12a
  • DS Wawrzynek, ul Wawrzyniaka 23/25
  • DS Karolek, ul Rokietnicka 5e

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 1949 r. w sprawie założenia Akademii Lekarskich w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi i Wrocławiu (Dz.U. z 1949 r. nr 58, poz. 450).
  2. Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023 (wyniki wstępne) [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 2023-09-28].
  3. Ogólnoświatowy ranking uczelni CSIC.
  4. Władze rektorskie [online], Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu [dostęp 2020-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-17].
  5. Władze rektorskie Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  6. Wyborcza.pl [online], poznan.wyborcza.pl [dostęp 2021-07-07].
  7. Strona internetowa "Pulsu UM" – znajdują się na niej m.in. archiwalne numery czasopisma

Linki zewnętrzne

  • Strona oficjalna UM w Poznaniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI).
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1950–2019. Historia i luminarze nauki, pod redakcją Michała Musielaka, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2019.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się