Góry Taurus

Taurusłańcuch górski w południowej Turcji, graniczy z Wyżyną Anatolijską. Ciągnie się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składa się z szeregu, często równoległych, pasm górskich i płaskowyży stromo opadających do Morza Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim.

Dzieli się na:

  • Taurus Zachodni – rzeźba alpejska (nad zatoką Antalya)
  • Taurus Środkowy - dzieli się na Taurus Cylicyjski, Antytaurus, Bolkar Dağları[1] z najwyższym szczytem Taurusa – Kaldi Dag (3734 m n.p.m.)
  • Taurus Wschodni - dzieli się na Taurus Północny, Taurus Wewnętrzny i Taurus Armeński[1].
Obszar gór Taurus

Zbudowany głównie z wapieni, w części środkowej i wschodniej także ze skał metamorficznych, na wschodzie pokrywy law bazaltowych. Sfałdowany w orogenezie alpejskiej i położony w strefie aktywnej sejsmicznie. Rozwinięta rzeźba krasowa (liczne groty i jaskinie). Główne rzeki: Göksu, Seyhan, Ceyhan, Eufrat i Tygrys. Jeziora: Beyşehir i Eğridir w Taurusie Zachodnim.

Na stokach południowych roślinność śródziemnomorska (makia), w części północnej - półpustynie i stepy. W wyższych piętrach - resztki lasów z sosną, dębem, jodłą syryjską i cedrem libańskim. Powyżej 3500 m n.p.m. lodowce górskie. Bogate złoża rud chromu, miedzi, a także obsydianu w Taurusie Armeńskim.

Przypisy

  1. a b Azja. Warszawa Wiedza Powszechna (Encyklopedia Geografii Świata) 1995 s. 451 ISBN 83-214-0597-5

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się