Tankred
Ilustracja
książę Galilei
Okres

od 1099
do 1101

regent księstwa Antiochii
Okres

od 1100
do 1103

regent księstwa Antiochii
Okres

od 1105
do 1112

Dane biograficzne
Dynastia

Hauteville

Data urodzenia

1072

Data śmierci

1112

Ojciec

Odon

Matka

Emma

Żona

Cecylia

Tankred z Hauteville, fr. Tancrède de Hauteville (ur. 1072, zm. 1112) – jeden z przywódców I krucjaty oraz regent Księstwa Antiochii, członek rodu Hauteville.

Był synem Odona „Dobrego Margrabiego” i Emmy, córki Roberta Guiscarda.

Siostrzeniec Boemunda, według źródeł zachodnich podczas przemarszu przez Bizancjum, jako jedyny z przywódców pierwszej krucjaty odmówił złożenia przysięgi cesarzowi Aleksemu I (według Anny Komneny miał ją złożyć jako ostatni). W 1097 dowodził oblężeniem Nicei (obecnie İznik w Turcji). Miasto zostało opanowane jednak przez Bizantyjczyków. Następnie również w 1097 zdobył Tars i kilka innych miast w Cylicji i uczestniczył w oblężeniu Antiochii w 1098, dowodząc warownią przy południowej bramie świętego Jerzego.

W 1099 prowadził szturm Jerozolimy i był pierwszym krzyżowcem, który wkroczył do miasta 15 lipca. Po utworzeniu Królestwa Jerozolimskiego otrzymał tytuł księcia Galilei. Walczył w bitwach pod Harran i Artach. Po śmierci Boemunda odmówił uznania podpisanej przez niego umowy gwarantującej Bizancjum zwrot Antiochii i większości zdobytych przez Boemunda miast.

Poślubił Cecylię, córkę Filipa I, króla Francji.

Miejsce w kulturze i legenda

Tankred jest jednym z głównych bohaterów poematu heroicznego Jerozolima wyzwolona (1575) Torquata Tassa. Na podstawie tego dzieła powstało wiele innych utworów literackich i muzycznych, wśród nich np. madrygał dramatyczny Il combatimento di Tancredi e Clorinda Claudia Monteverdiego czy opera Tankred Gioacchina Rossiniego.

W literaturze polskiej postać Tankreda jest znana od czasu przetłumaczenia epopei Tassa na język polski przez Piotra Kochanowskiego (wyd. w Krakowie w 1618). Tankred jest też jednym z bohaterów powieści Zofii Kossak pt. Krzyżowcy.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się