Stiklestad
Państwo  Norwegia
Kod pocztowy 7650
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Stiklestad”
Ziemia63°47′46″N 11°33′38″E/63,796111 11,560556
Portal Norwegia

Stiklestad, miejscowość w Norwegii, w okręgu Nord-Trøndelag, na północny wschód od Trondheim.

Kościół w Stiklestad


Miejsce bitwy 29 lipca 1030, w której Olaf II Haraldsson, usiłujący odzyskać panowanie w Norwegii, poniósł klęskę i zginął w walce z norweskimi chłopami Trøndelagu.

Kamienny kościół w Stiklestad, usytuowany w miejscu śmierci króla Olafa, posiada ascetyczny wystrój, w którym wyróżniają się obrazy przedstawiające jego męczeństwo, piękna średniowieczna chrzcielnica z reliefami oraz prawosławna ikona – dar cerkwi w Nowogrodzie, w którym wypędzony przez Knuta Wielkiego król przebywał na banicji.

Nieopodal kościoła znajduje się skansen z kilkunastoma drewnianymi budynkami wiejskimi, ilustrującymi historię osadnictwa od czasów wikingów do początków XX wieku. Między nimi wyróżnia się stabbur – drewniany, przewiewny budynek na palach służący do przechowywania żywności.

Na wzgórzu nad Stiklestad znajduje się konny pomnik Olafa II Haraldssona, pod którym corocznie odbywają się rekonstrukcje bitwy z 1030 roku.

W 2010 oddano do użytku Dom Wikingów. Przypominający odwróconą łódź długi drewniany obiekt mieści salę obrad, wielką sypialnię i spiżarnie wikińskiej społeczności. Znajdujące się tam sprzęty, posągi bóstw (Odyn, Freja) i ornamentyka wnętrz starają się oddać charakter epoki.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Podziel się