Sierra Morena
Ilustracja
Park Narodowy Despeñaperros
Kontynent

Europa

Państwo

 Hiszpania

Najwyższy szczyt

Bañuelas 1324 m n.p.m.

Długość

400 km

Mapa pasma górskiego
Położenie gór Sierra Morena
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sierra Morena”
38°18′N 5°24′W/38,300000 -5,400000
Typowa zabudowa Sierra Morena
Krajobraz Sierra Madrona

Sierra Morenałańcuch górski, stanowiący południową granicę Mesety Iberyjskiej. Powstały w paleogenie, w orogenezie alpejskiej. Bardziej niż o strukturze fałdowej można mówić o kombinacji odkształceń (zginań) i uskoków, z obecnością skał starszych wraz z innymi bardziej plastycznymi i młodymi. Faktycznie jest bardziej formą przejściową między Mesetą a Doliną Gwadalkiwiru niż łańcuchem górskim.

Góry ciągną się przez 400 km, w północnej części Andaluzji. Posiadają orientację równoleżnikową, składają się z różnych pasm: Sierra Madrona, Sierra de Aracena, Sierra Norte de Sevilla, Sierra de Hornachuelos, Sierra de Córdoba, Sierra de Cardeña i Montoro, etc.

Sierra Morena cechują się wielkim bogactwem górniczym, eksploatowanym od czasów prehistorycznych, oprócz znacznego bogactwa leśnego i zwierzęcego (dzika zwierzyna i bydło). Współcześnie znaczna część gór podlega ochronie prawnej poprzez założenie wielu rozległych parków krajobrazowych i narodowych, np.: Despeñaperros, Sierra de Andújar (Jaén), Sierra de Cardeña-Montoro, Parque Natural de la Sierra de Hornachuelos, Parque Natural Sierra Norte de Sevilla i Sierra de Aracena (Huelva). Najwyższym szczytem Sierra Morena jest Bañuelas 1324 m n.p.m. w Sierra Madrona.

Łańcuch Sierra Morena jest miejscem akcji powieści Rękopis znaleziony w Saragossie autorstwa Jana Potockiego i filmu nakręconego na jej podstawie[1], gdzie przedstawiony jest jako kraj dziki, zamieszkany przez rozbójników i Cyganów, znany z działalności mocy nadprzyrodzonych.

Przypisy

  1. Filmpolski.Pl - Rękopis Znaleziony W Saragossie [online], www.filmpolski.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się