Setnacht
ilustracja
władca starożytnego Egiptu
Dane biograficzne
Dynastia

XX dynastia

Żona

TiymerenIset

Dzieci

Ramzes III

Setnachtfaraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa.

Założyciel nowej, XX dynastii[1]. Jego pochodzenie jest niewyjaśnione. Uważa się, że mógł być synem Ramzesa II. Panował prawdopodobnie w latach 1188–1186 p.n.e. lub 1186–1184/83 p.n.e. Pojął za żonę TiymerenIset (egip. Teje ukochana przez Izydę), która urodziła mu syna – Ramzesa III, uważanego za ostatniego wielkiego władcę Nowego Państwa. Egipt za czasów Ramzesa III po raz ostatni na Bliskim Wschodzie odegrał rolę prawdziwego mocarstwa. Panowanie Setnachta prawdopodobnie trwało tylko dwa lata.

Stela z Elefantyny została wystawiona w drugim jego roku. Jednakże niemiecki egiptolog J. von Beckerath, uważa, iż jego panowanie trwało co najmniej dwa lata i jedenaście miesięcy. Objął władzę po śmierci Tauseret. Krótki okres jego władzy okazał się jednak wystarczająco długi, aby przywrócić porządek w państwie po kilku latach słabych rządów Siptaha oraz czasach bezprawia i anarchii z okresu rządów Tauseret. Mówi o tym Papirus Harris I, w którym Setnacht uznawany jest za odnowiciela kraju, który przywrócił prawo i obyczaje.

Setnacht znany jest z licznych uzurpacji budowli swych poprzedników. Zagarnął również dla siebie grobowiec Tauseret (KV14), gdy prace przy budowie jego (KV11) zostały przerwane, gdy ekipy robotników, niespodziewanie przekopały się do sąsiedniego grobowca Amenmesa (KV10). Mumia króla została odnaleziona w sekretnej części grobowca (KV35) Amenhotepa II.

Tytulatura

Królewski Protokół
serech lub Horusowe:
G5
E1
D40
wr
r
F9 F9
t Z4
trl.: Ka-nechat-Uerpehet (kꜢ-nḫt wr-pḥti)[2]
tłum.: Byk-potężny-z-wielką-siłą[potrzebny przypis]
prenomen lub imię tronowe:
M23
X1
L2
X1
rawsrxa
Z2
ra
stp
n
imn
n
N36
trl.: User-chau-Re Setepen-Re meri-Amon (wsr-ḫꜤw-rꜤ stp.n-rꜤ mri-imn)[2]
tłum.: Bogaty-pojawieniami-Re
Wybraniec-Re ukochany-przez-Amona[potrzebny przypis]
nomen lub imię rodowe:
G39N5
raC12C7D40
N36
r&r
trl.: Setnacht-merer-Amon-Ra (stẖ-nḫt(w) mrr-imn-rꜤ)[2]
tłum.: Set-jest-zwycięski-Ukochany-przez-AmonaRa[potrzebny przypis]

Przypisy

  1. Elizabeth Blyth, Karnak: Evolution of a Temple, Routledge, 4 października 2006, s. 171, ISBN 978-1-134-13668-1 [dostęp 2023-06-29] (ang.).
  2. a b c Za: Peter Lundström, Setnakht in hieroglyphs [online], Pharaoh.se [dostęp 2024-03-08] (ang.), Tam pełna znana tytulatura władcy.



Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się