Sayako Kuroda
Ilustracja
Sayako Kuroda podczas Expo 2005
Data i miejsce urodzenia

18 kwietnia 1969
Chiyoda (Tokio)

Odznaczenia
Order Drogocennej Korony I Klasy (Japonia)

Sayako Kuroda (jap. 黒田 清子 Kuroda Sayako; ur. 18 kwietnia 1969), uprzednio Jej Cesarska Wysokość Księżniczka Sayako (jap. 紀宮清子内親王 Nori-no-miya Sayako Naishinnō) – trzecie, najmłodsze dziecko i jedyna córka cesarza emeryta Akihito i cesarzowej emeryt Michiko. Jej symbolem są grzybienie Nymphaea tetragona (jap. 未草 hitsujigusa)

Wychodząc 15 listopada 2005 za mąż za Yoshiki Kurodę – zwykłego urzędnika miejskiego i osobę niezwiązaną z dworem cesarskim – Sayako opuściła rodzinę cesarską i utraciła tytuł, przyjmując nazwisko męża.

Życiorys

Okres książęcy

Urodziła się 18 kwietnia 1969 roku.

W latach 1977–1987 odbywała wraz z matką podróże po kraju.

W 1973 rozpoczęła naukę w przedszkolu Gakushūin (jap. 学習院幼稚園 Gakushūin-yōchien). W szkołach Gakushūin pozostała do 1992 r., kiedy ukończyła studia na Uniwersytecie Gakushūin na Wydziale Języka i Literatury Japońskiej. W tym samym roku rozpoczęła badania ornitologiczne w Instytucie Yamashina w Abiko w prefekturze Chiba, gdzie pracuje dotychczas.

W 1994 w mediach wybuchła afera związana z rzekomym zamążpójściem księżniczki.

Od 1998 do 2005 badała gatunki ptaków żyjące na terenie ogrodów cesarskiego kompleksu pałacowego w Tokio i Cesarskiej Posiadłości Akasaka. Wyniki jej badań na temat zimorodków zostały opublikowane przez wydawnictwo Heibonsha w Wielkiej Encyklopedii Zwierząt Japonii. Sayako jest pierwszą księżniczką w historii Japonii, która otrzymała wynagrodzenie za wykonaną pracę.

W styczniu 2003 poznała Yoshiki Kurodę – przyjaciela z dzieciństwa księcia Akishino. Zaręczyli się w styczniu 2004. Dwa miesiące później ich zamiary zostały przedstawione parze cesarskiej. Zaręczyny miały zostać ogłoszone publicznie w listopadzie, lecz z powodu trzęsienia ziemi które miało wówczas miejsce i śmierci księżnej Kikuko w dniu 12 grudnia, zostały przeniesione na dzień 30 grudnia.

W dniu 19 marca 2005 odbyła się ceremonia zaręczyn (jap. 納采の儀 Nōsai no Gi). 21 października tego samego roku księżniczka zdała egzaminy na prawo jazdy. 28 października, jeszcze z tytułem księżniczki, wzięła udział w ostatnim enyūkai (jap. 園遊会).

Ślub i odejście z rodziny cesarskiej

Modelka prezentuje jūni-hitoe
  • 12 listopada 2005
W chramie Kōreiden (jap. 皇霊殿) – poświęconym cesarskim przodkom – na terenie Pałacu Cesarskiego w Tokio odbyła się ceremonia o nazwie Kashikodokoro Kōreiden Shinden ni Essuru no Gi (jap. 賢所皇霊殿神殿に謁するの儀), podczas której księżniczka ubrana w jūni-hitoe (ceremonialne kimono dam dworu składające się z 12 warstw) złożyła cześć swoim przodkom.
Na zewnątrz Pałacu Cesarskiego odbyła się ceremonia Chōken no Gi (jap. 朝見の儀 Ceremonia Audiencji Cesarskiej), podczas której Sayako ubrana w długą suknię z Orderem Skarbu Korony i diademem pożegnała się z cesarzem i cesarzową.
  • 15 listopada 2005
Około godziny 10:00, Sayako opuściła Pałac Cesarski.
11:00 – w „Sali Bankietowej Orchidei” w hotelu Imperial w Tokio odbyła się ceremonia ślubna, na której obecni byli cesarz, cesarzowa, książę Naruhito wraz z małżonką oraz krewni młodej pary[1].
Miejsce zostało poświęcone bogini Amaterasu. Mistrzem ceremonii był Michihisa Kitashirakawa.
14:00 – nowożeńcy udzielili wywiadów dla mediów.
16:00 – w hotelu Imperial odbył się bankiet, na którym obecny był także gubernator TokioShintarō Ishihara.
  • 16 listopada 2005
Sekretarz Agencji Dworu Cesarskiego (Kunaichō) dokonał zmiany statusu społecznego Sayako. Straciła ona przywileje członka rodziny cesarskiej i od tego dnia traktowana jest jak przeciętny obywatel Japonii.

W kwietniu 2008 cesarz – w rocznicę swojego ślubu – odwiedził posiadłość państwa Kuroda.

Historia podróży zagranicznych

  • 16 – 24 sierpnia 1989 – podróż do Hiszpanii.
    • Księżniczka Sayako przyjechała na zaproszenie króla Belgów Baudouina I. (w tym czasie studiowała na Uniwersytecie Gakushūin).
  • 19 – 31 sierpnia 1990 – podróż do Stanów Zjednoczonych i Kanady.
  • 5 – 21 listopada 1992 – podróż do Australii i Nowej Zelandii.
  • 30 sierpnia – 14 września 1993 – podróż do Hiszpanii i Belgii.
    • Księżniczka Sayako przyjechała na zaproszenie byłej królowej Belgów – Fabioli de Mora.
  • 21 listopada – 5 grudnia 1994 – podróż do Królestwa Tajlandii.
  • 6 – 21 listopada 1995 – wizyta w Brazylii (w czasie podróży księżniczka odbyła krótkie wizyty w Boliwii i w Stanach Zjednoczonych).
    • Księżniczka Sayako przyjechała na zaproszenie z okazji obchodów setnej rocznicy przyjaźni japońsko-brazylijskiej.
  • 28 września – 10 października 1996 – wizyta w Bułgarii i Czechach (w czasie podróży księżniczka odbyła krótkie wizyty w Niemczech i w Wielkiej Brytanii).
  • 9 – 19 maja 1997 – wizyta we Francji (w czasie podróży księżniczka odbyła krótką wizytę w Holandii).
    • Księżniczka Sayako przyjechała na zaproszenie z okazji „roku japońskiego” we Francji. Uczestniczyła w ceremonii otwarcia centrum kultury japońskiej w Paryżu.
  • 26 maja – 9 czerwca 1999 – wizyta w Peru i Boliwii (w czasie podróży księżniczka odbyła krótką wizytę w Stanach Zjednoczonych).
    • Księżniczka Sayako przyjechała na zaproszenie z okazji 100. rocznicy początków migracji ludności japońskiej do Peru i Boliwii.
  • 12 – 20 września 1999 – wizyta w Stanach Zjednoczonych (Hawaje).
    • Księżniczka przyjechała na zaproszenie z okazji ukończenia budowy teleskopu Subaru na Hawajach.
  • 4 – 16 października 2000 – wizyta na Słowacji, w Słowenii i Irlandii.
  • 6 – 18 października 2002 – wizyta w Rumunii i Chorwacji (w czasie podróży księżniczka odbyła krótką wizytę we Włoszech).
    • Księżniczka Sayako przyjechała na zaproszenie z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia wymiany kulturalnej pomiędzy Japonią a Rumunią.
  • 14 – 28 listopada 2003 – wizyta w Urugwaju, Hondurasie (w czasie podróży księżniczka odbyła krótkie wizyty we Francji, Argentynie i Stanach Zjednoczonych).

Genealogia

Sayako Kuroda Ojciec:
Cesarz Akihito
Dziadek:
Cesarz Shōwa
Pradziadek:
Cesarz Taishō
Prababcia:
Cesarzowa Teimei
Babcia:
Cesarzowa Kōjun
Pradziadek:
Kuni no Miya Kuniyoshi Ō (jap. 久邇宮邦彦王)
Prababcia:
Kuniyoshi Ōhi Chikako (jap. 邦彦王妃俔子)
Matka:
Cesarzowa Michiko
Dziadek:
Hidesaburō Shōda (jap. 正田英三郎)
Pradziadek:
Tei’ichirō Shōda (jap. 正田貞一郎)
Prababcia:
Kinu Shōda (jap. 正田きぬ)
Babcia:
Fumiko Shōda (jap. 正田富美子)
Pradziadek:
Tsunao Soejima (jap. 副島綱雄)
Prababcia:
?

Przypisy

  1. „Japanese princess weds commoner”, Daily Mail (Londyn). 15 listopada 2005.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się