Samwise Gamgee
Sam, Banazir, Ban
burmistrz Shire
Postać z mitologii Śródziemia
Wystąpienia

Władca Pierścieni, Niedokończone opowieści

Grany przez

Sean Astin (Władca Pierścieni)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Shire (Bag End, Hobbiton)

Przynależność

hobbit, Fallohid

Data urodzenia

2983 TE, odpłynął 86 CE

Data śmierci

?

Rodzina

Hamfast Gamgee (ojciec)
Bell Goodchild (matka)
Róża Cotton (współmałżonek)
Elanor, Frodo, Róża, Merry, Pippin, Złotogłówka, Hamfast, Stokrotka, Pierwiosnka, Bilbo, Ruby, Robin, Tolman (potomstwo)
Hamson, Halfred, Stokrotka, May, Marigold (rodzeństwo)

Samwise Gamgee (ur. 2983 roku Trzeciej Ery[1], zm. w Czwartej Erze[2]) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, bohater powieści Władca Pierścieni.

Był najmłodszym synem Hamfasta, od którego przejął rolę ogrodnika Bag End, posiadłości Bilba Bagginsa. Ten ostatni rozbudził u Samwise’a fascynację elfami i legendami Śródziemia, dzięki czemu Samwise ochotnie podążył za Frodem do Rivendell w 3018 roku Trzeciej Ery[3].

Podsłuchiwał przebieg narady u Elronda, a następnie został wybrany na członka Drużyny Pierścienia. Po rozpadzie Drużyny w Parth Galen ruszył za Frodem do Mordoru, by w ogniu Góry Przeznaczenia zniszczyć Jedyny Pierścień. Przez pewien czas po walce z Szelobą będąc przekonany, że Frodo nie żyje, nosił Pierścień i stał się na jakiś czas jego Powiernikiem[3].

Po powrocie z wyprawy wziął ślub z Różą Cotton i zamieszkał w Bag End razem z Frodem. W 3021 roku towarzyszył Frodowi w ostatniej podróży, do Mithlondu, skąd Frodo razem z Bilbem, Gandalfem, Elrondem i Galadrielą odpłynął do Amanu[3].

Odziedziczył po Bagginsach Bag End, w latach 7–56 Czwartej Ery był siedmiokrotnie wybierany na burmistrza Shire. Po śmierci Róży i oddaniu w powiernictwo swojej najstarszej córce, Elanor, Czerwonej Księgi, Samwise odpłynął za Morze jako ostatni z Powierników Pierścienia[3].

Do Amanu odpłynął w 86 roku Czwartej Ery.

Przypisy

  1. Według kalendarium z Dodatku B do „Powrotu króla”
  2. Data śmierci nieznana, por. List 325. W: J.R.R. Tolkien: Listy. Agnieszka Sylwanowicz (tłum.). Warszawa: Prószyński i S-ka, 2010, s. 669. ISBN 978-83-7648-503-4.
  3. a b c d Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia. Warszawa: Amber, 2002, s. 118. ISBN 83-241-0200-0.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się