Roger Taylor
ilustracja
Imię i nazwisko

Roger Meddows Taylor

Data i miejsce urodzenia

26 lipca 1949
Anglia (King’s Lynn, Norfolk)

Instrumenty

perkusja, śpiew, gitara, gitara basowa, instrumenty klawiszowe

Gatunki

rock, hard rock, rock progresywny, pop rock

Zawód

wokalista, perkusista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów

Aktywność

od 1968

Wydawnictwo

Parlophone

Powiązania

Queen, Queen + Paul Rodgers, Queen + Adam Lambert, The Cross

Instrument
perkusja
Zespoły
Queen, The Cross
Strona internetowa

Roger Meddows Taylor (ur. 26 lipca 1949 w King’s Lynn[1]) – brytyjski muzyk rockowy. Najbardziej znany jako perkusista grupy Queen, ponadto był wokalistą The Cross i nagrał pięć albumów solowych.

Oprócz gry na perkusji, potrafi śpiewać mocnym głosem o ciekawej barwie. Niejednokrotnie występował jako główny wokalista w utworach Queen, np. „Rock It (Prime Jive)”, czy „I’m in Love with My Car”. Jest współtwórcą grupy i autorem przebojów, m.in. „Radio Ga Ga” i „A Kind of Magic”. Już od pierwszego albumu Queen pracował na sukces z całym zespołem, pisząc i śpiewając. Na każdym albumie Queen znajdował się przynajmniej jeden utwór napisany przez Taylora, a do 1982 przeważnie to on był głównym wokalistą we własnych utworach. Ponadto gra na wielu instrumentach, włączając gitarę (elektryczną, klasyczną oraz basową) i instrumenty klawiszowe. W 1979 zakupił swój pierwszy syntezator Oberheim Obx, którego barwy później można było usłyszeć na płytach Queen (m.in. The Game, Flash Gordon). Produkował swoje solowe projekty, współprodukował Queen i innych wykonawców. Dziś ma swoje studia nagraniowe, produkuje i promuje muzykę.

Życiorys

Rodzina i edukacja

Jest synem Michaela Taylora, inspektora żywności w ministerstwie rolnictwa i jego żony, Winifred Meddows-Taylor. Po przeprowadzce do Truro w Kornwalii podjął naukę w prywatnej szkole Truro Cathedral School i dołączył do miejscowego chóru. W międzyczasie uczył się grać na ukulele oraz na gitarze, później zdecydował się na naukę gry na perkusji. W 1967 rozpoczął edukację w London Hospital Medical College z zamiarem bycia dentystą. Znudzony tym kierunkiem, przeniósł się na biologię w londyńskiej politechnice, choć później przyznał, że wyłącznym powodem pójścia do college’u była możliwość mieszkania w Londynie.

Kariera

= Z Queen

W odpowiedzi na ogłoszenie „Poszukiwany perkusista w stylu Gingera Bakera”, Taylor dołączył do zespołu Smile, w którym poznał Briana Maya i Tima Staffella. Poznał także Freddiego Mercury’ego, który grał wówczas w zespole Wreckage i zostali przyjaciółmi. Kiedy rozpadła się grupa Smile (odszedł Tim Staffell), ta trójka – Taylor, May i Mercury – założyła Queen. Do zespołu dołączył później John Deacon i w tym składzie pracowali aż do śmierci Mercury’ego w 1991.

Po śmierci Mercury’ego oraz poświęconym mu koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, wraz z pozostałymi członkami Queen brał udział w wielu akcjach wspierających walkę z AIDS i innej muzycznej działalności, m.in. w nagraniu „We Will Rock You” z Five (2000) czy „We Are the Champions” z Robbie Williamsem (2000). Wraz z Brianem Mayem wziął udział w reaktywacji Queen – trasie koncertowej z Paulem Rodgersem, która rozpoczęła się wiosną 2005. Pełnił wówczas zarówno obowiązki perkusisty, jak i wokalisty, śpiewając m.in. klasyki takie jak „I’m In Love With My Car”.

Z innymi zespołami

Taylor z The Cross (1990)

W latach 1994–2004 sporadycznie udzielał się jako współpracownik na koncertach zespołu SAS Band; publicznie wystąpił z tym zespołem w styczniu 2009, w maju 2013, w sierpniu 2018 (na festiwalu WeyFest Music Festival) i we wrześniu 2021[2].

Podczas przerwy w działalności Queen po 1986 założył zespół The Cross, z którym koncertował. Z zespołem wydał trzy płyty: Shove It (1988), Mad, Bad and Dangerous to Know (1990) i Blue Rock (1991). Autorem wszystkich kompozycji na pierwszej z nich jest Taylor, pozostałe tworzyli też inni członkowie zespołu. Zespół koncertował przez kilka lat, zawiesił działalność po koncercie 29 lipca 1993.

W październiku 2006 ze swoim synem Felixem założył projekt Felix & Arty, pod którego szyldem nagrał utwór „Woman You’re So Beautiful”.

Solowo

W projektach solowych pełnił nie tylko rolę perkusisty i wokalisty, ale często grał również na gitarze, basie i syntezatorach. Pierwszym jego solowym wydawnictwem był singiel „I Wanna Testify / Turn On the TV” z 1977. 4 kwietnia 1981 wydał swój pierwszy solowy album pt. Fun in Space, na którym napisał cały materiał oraz zagrał na nim prawie wszystkie partie instrumentów. Płytę promował singlami: „Future Management” i „My Country”.

25 czerwca 1984 wydał album pt. Strange Frontier, na którym umieścił m.in. utwory: „It’s an Illusion” (z gościnnym udziałem Johna Deacona na basie i Ricka Parfitta na gitarze) i „Killing Time” (z udziałem Freddiego Mercury’ego), a także covery piosenek: „Racing in the Streets” Bruce’a Springsteena i „Masters of War” Boba Dylana. Płytę promował singlem „Man on Fire” i tytułowym utworem.

9 września 1994 wydał trzeci solowy album pt. Happiness?, który promował na trasie koncertowej Happiness Tour. Jest najbardziej zaangażowanym politycznie członkiem Queen. W 1994 wydał singiel atakujący neonazistów.

W 1998 wydał solowy album pt. Electric Fire, który promował singlami: „Pressure On” i „Surrender” oraz trasą koncertową Electric Fire Tour po Anglii.

12 sierpnia 2012 razem z Brianem Mayem wystąpił w ceremonii zamknięcia XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

W 2013 wydał piąty solowy album pt. Fun on Earth oraz box The Lot zawierający reedycje wszystkich solowych płyt Taylora oraz albumów The Cross. 27 października 2014 w USA ukazał się album Best, zawierający wybór solowych utworów artysty z wszystkich albumów – od Fun in Space do Fun on Earth. 17 listopada 2014 ukazał się singel z nagraną na nowo wersją utworu Band Aid „Do They Know It’s Christmas” z udziałem Taylora.

5 maja 2017 na serwisie iTunes ukazała się piosenka Taylora „Journey’s End”. 24 lipca ukazał się singel nie pochodzący z albumu – „Two Sharp Pencils”. 2 lutego 2019 wystąpił z utworem „Under Pressure” w koncercie zespołu Foo Fighters w Atlancie w USA. 1 kwietnia opublikował na platformie YouTube utwór „Gangsters Are Running This World”. 21 czerwca 2020 w formacie mp3 ukazał się utwór Taylora „Isolation”[3].

19 sierpnia 2021 wydał singel "We’re All Just Trying to Get By", który zapowiedział kolejny solowy album pt. Outsider[4]. Drugi singiel z płyty, „The Clapping Song”, wydał 16 września[5]. 1 października ukazał się jego szósty album, Outsider[6]. Na wersji albumu wydanej w Japonii znalazła się nowa wersja utworu „Surrender” z albumu Electric Fire[7].

30 marca 2022 został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego[8]. 4 grudnia 2023 wziął udział w koncercie poświęconym pamięci wokalisty Procol Harum, Gary'ego Brookera[9].

Życie prywatne

Znany jest w mediach jako intensywny imprezowicz. W latach 80. dużo palił, znane jest jego zamiłowanie do szybkich samochodów, alkoholu i kobiet. Przed każdym koncertem wypija dwa łyki szkockiej whisky.

W 1999 wydany został znaczek pocztowy, upamiętniający życie Freddiego Mercury’ego. W tle widać było Taylora, co wzbudziło spore kontrowersje, gdyż zwyczajem jest, że tylko członkowie rodziny królewskiej mogą za życia znaleźć się na znaczkach.

Aby zachować anonimowość, podczas rezerwacji miejsc w hotelu używa pseudonimu Roy Tanner lub Rudolph de Rainbow[10].

Dyskografia

Taylor (2005)

Single (pochodzące z albumów)

  • 1981 Future Management / Laugh Or Cry (album Fun in Space)
  • 1981 My Country (Single Edit) / Fun In Space (album Fun in Space)
  • 1981 Let’s Get Crazy / Laugh Or Cry (wydany w USA, Canada, Japonia i Australia album Fun in Space)
  • 1984 Man On Fire / Killing Time (7") (album Strange Frontier)
  • 1984 Man On Fire (Extended Version) / Killing Time (12") (album Strange Frontier)
  • 1984 Strange Frontier / I Cry For You (Remix) (7") (album Strange Frontier)
  • 1984 Strange Frontier (Extended Mix) / I Cry For You (Extended Mix) / Two Sharp Pencils (12") (album Strange Frontier)
  • 1984 Beautiful Dreams / Young Love (wydany tylko w Portugalia album Strange Frontier)
  • 1994 Nazis 1994 (Single Version) / Nazis 1994 (Radio Mix) (7") (album Happiness?)
  • 1994 Nazis 1994 (Single Version) / Nazis 1994 (Radio Mix) / Nazis 1994 (Makita Mix-Extended) / Nazis 1994 (Big Science Mix) (12") (album Happiness?)
  • 1994 Nazis 1994 (Single Version) / Nazis 1994 (Radio Mix) / Nazis 1994 (Kick Mix) / Nazis 1994 (Schindler’s Mix-Extended) / Nazis 1994 (Makita Mix-Extended) / Nazis 1994 (Big Science Mix) (CD) (album Happiness?)
  • 1994 Foreign Sand (Single Version) / ' you had to be there' (7") (album Happiness?)
  • 1994 Foreign Sand (Single Version) / ' you had to be there’ / Foreign Sand (Album Version) / Final Destination (12” / CD) (album Happiness?)
  • 1994 Happiness / Ride The Wild Wind (Live Version) (7") (album Happiness?)
  • 1994 Happiness / Dear Mr Murdoch / Everybody Hurts Sometime (Live Version) / Old Friends (Live Version) (12") (album Happiness?)
  • 1994 Happiness / Loneliness... / Dear Mr Murdoch / I Want To Break Free (Live Version) (CD) (album Happiness?)
  • 1998 Pressure On (Single Edit) / A Nation Of Haircuts / Surrender (CD) (wydany tylko w Holandia jako Promo album Electric Fire)
  • 1998 Pressure On (Single Edit) / People On Streets (Mashed) / Tonight (Dub Sangria) (7" / CD) (album Electric Fire)
  • 1998 Pressure On (Single Edit) / Dear Mr Murdoch / Keep On Knockin' (CD) (album Electric Fire)
  • 1999 Surrender (Radio Mix) / London Town C’mon Down (Single Mix) (7") (album Electric Fire)
  • 1999 Surrender (Radio Mix) / A Nation Of Haircuts (Club Cut) / London Town C’mon Down (Single Mix) (CD) (album Electric Fire)
  • 1999 Surrender (Live) / No More Fun (Live) / Tonight (Live) / Surrender (The Video Live) (CD) (album Electric Fire)
  • 2009 The Unblinking Eye (Everything Is Broken) (jako Digital Download) (album Fun On Earth)
  • 2010 The Unblinking Eye (Everything Is Broken) / The Unblinking Eye (Everything Is Broken) (Almost Completely Nude) / The Unblinking Eye (Everything Is Broken) (In The Studio-Video) (CD) (album Fun On Earth)
  • 2013 Sunny Day (Promo CD-R Acetate) (album Fun On Earth)
  • 2013 Up (Promo CD-R Acetate) (album Fun On Earth)
  • 2013 Be With You (Promo CD-R Acetate) (album Fun On Earth)
  • 2021 We’re All Just Trying to Get By (w duecie z KT Tunstall) (album Outsider)
  • 2021 The Clapping Song (album Outsider)

Single (nie znalazły się na albumach)

  • 1977 I Wanna Testify / Turn On the TV
  • 1988 Manipulator / Stand Up For Love (7") (z grupą The Cross wydany tylko na UK i Niemcy)
  • 1988 Manipulator (Extended) / Stand Up For Love / Manipulator (7" Version) (12") (z grupą The Cross wydany tylko na Wielka Brytania i Niemcy)
  • 2006 Woman You’re So Beautiful (But Still A Pain In The Ass...) (Main Mix) / Woman You’re So Beautiful (But Still A Pain In The Ass...) (Dance Hall Mix) / Woman You’re So Beautiful (But Still A Pain In The Ass...) (Mad Mix) (jako Felix & Arty) (jako Digital Download i Promo CD-R Acetate)
  • 2011 Dear Mr. Murdoch 2011 (tylko jako Digital Download)
  • 2017 Two Sharp Pencils (CD, EP, winyl)
  • 2018 Journey’s End (winyl)

Single (z grupą The Cross)

  • 1987 Cowboys And Indians (Single Edit) / Love Lies Bleeding (She’s A Wicked, Wily Waitress) (Single Version) (7") (z albumu Shove It)
  • 1987 Cowboys And Indians (Full Length Version) / Love Lies Bleeding (She’s A Wicked, Wily Waitress) (Single Version) (12") (z albumu Shove It)
  • 1987 Cowboys And Indians (Single Edit) / Cowboys And Indians (Full Length Version) / Love Lies Bleeding (She’s A Wicked, Wily Waitress) (Single Version) (CD) (z albumu Shove It wydane jako promo)
  • 1988 Shove It / Rough Justice (7") (z albumu Shove It)
  • 1988 Shove It (Extended Mix) / Shove It (Metropolix) / Rough Justice (12") (z albumu Shove It)
  • 1988 Shove It (7" Version) / Rough Justice / Cowboys And Indians (Single Edit) / Shove It (12” Extended Version) (CD) (z albumu Shove It)
  • 1988 Shove It / Feel The Force (7") (z albumu Shove It, wydany tylko w USA i Kanadzie)
  • 1988 Heaven For Everyone (Roger Taylor Vocal) / Love On A Tightrope (Like An Animal) (7") (z albumu Shove It)
  • 1988 Heaven For Everyone (Roger Taylor Vocal) / Love On A Tightrope (Like An Animal) / Contact (12") (z albumu Shove It)
  • 1988 Heaven For Everyone (Roger Taylor Vocal) / Heaven For Everyone (Freddie Mercury Vocal) / Contact (12") (z albumu Shove It, wydany tylko w Niemczech)
  • 1988 Heaven For Everyone (Roger Taylor Vocal) / Love On A Tightrope (Like An Animal) / Contact (CD) (z albumu Shove It, wydany w Japonii)
  • 1988 Manipulator / Stand Up For Love (7") (wydany tylko w Wielkiej Brytanii i Niemcy)
  • 1988 Manipulator (Extended) / Stand Up For Love / Manipulator (7" Version) (12") (wydany tylko w Wielkiej Brytanii i Niemczech)
  • 1990 Power To Love (7" Version) / Passion For Trash (7") (z albumu)
  • 1990 Power To Love (Extended Version) / Passion For Trash / Power To Love (7" Version) (12” / CD) (z albumu)
  • 1990 Liar (7" Version) / In Charge Of My Heart (7") (z albumu, wydany tylko w Niemczech)
  • 1990 Liar (12” Mix) / In Charge Of My Heart (Extended Version) / Liar (7" Version) (12” / CD) (z albumu, wydany tylko w Niemczech)
  • 1990 Final Destination / Penetration Guru (7") (z albumu, wydany tylko we Francji)
  • 1990 Final Destination / Penetration Guru / Man On Fire (Live) (12” / CD) (z albumu, wydany tylko we Francji i Niemczech)
  • 1991 New Dark Ages (7" Version) / Ain’t Put Nothin’ Down (Single Version) (7") (z albumu Blue Rock, wydany tylko w Niemczech)
  • 1991 New Dark Ages (Album Version) / Ain’t Put Nothin’ Down (Single Version) / Man On Fire (Live) (12") (z albumu Blue Rock, wydany tylko w Niemczech)
  • 1991 New Dark Ages (7" Version) / Ain’t Put Nothin’ Down (Single Version) / Man On Fire (Live) / New Dark Ages (Album Version) (CD) (z albumu Blue Rock, wydany tylko w Niemczech)
  • 1991 Life Changes (7" Version) / Put It All Down To Love (Single Version) / Life Changes (Album Version) / Heartland (CD) (z albumu Blue Rock, wydany tylko w Niemczech, wycofany z powodu śmierci Mercury’ego)

Albumy solowe

Albumy The Cross

  • 1988 Shove It
  • 1990 Mad Bad and Dangerous to Know
  • 1991 Blue Rock

Zobacz też

 Zobacz też kategorię: Trasy koncertowe Rogera Taylora.

Przypisy

  1. Geoff Orens: Roger Taylor Biography by Geoff Orens. www.allmusic.com. [dostęp 2016-10-29]. (ang.).
  2. Roger w Kings Arms, Absolutnie Queen, 16/09/2021
  3. Nowy utwór Rogera Taylora – Isolation, Absolutnie Queen, 21/06/2020.
  4. Pierwszy singiel We’re All Just Trying to Get By, Absolutnie Queen, 17/08/2021
  5. Kolejny singiel Rogera Taylora z Outsidera, Absolutnie Queen, 16/09/2021
  6. Więcej o albumie Rogera Taylora „Outsider”, Absolutnie Queen, 01/06/2021
  7. Surrender edycja 2021, Absolutnie Queen, 26/10/2021
  8. Roger Taylor oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego, Absolutnie Queen, 31/03/2022
  9. Koncert w hołdzie Garyemu Brookerowi, Absolutnie Queen, 06/12/2023
  10. Peter Hince, Queen. Nieznana historia, Aleksandra Machura i Ewa Magiera (tłum.), Wydawnictwo Sine Qua Non, 2012, s. 130, ISBN 978-83-63248-04-8.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się