Robert Stankiewicz
Zawód, zajęcie

malarz

Robert Stankiewicz – polski malarz, działający na przełomie XVIII i XIX w.

Życiorys

Należał do młodszej generacji malarzy działających już w okresie porozbiorowym, o której wiadomo znacznie mniej niż o szeroko znanych artystach związanych z mecenatem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stankiewicza w swoim "Słowniku" wymienia Edward Rastawiecki, podając, że namalował on architekturę iluzjonistyczną w kościele Pijarów w Wieluniu oraz dekoracje na Jasnej Górze[1]. Istnienie tych, dzisiaj już nieistniejących, polichromii nie zostało jednak do tej pory potwierdzone. Wiadomo również, że w 1808 roku malarz ten zawarł kontrakt na dekorację malarską pięciu pomieszczeń w pałacu Walickich w Małej Wsi na Mazowszu. W 1808 roku podpisał on również z Klementyną Walicką kontrakt na dekorację malarską w jej rezydencji w Warszawie zaprojektowaną przez Fryderyka Alberta Lessla. W 2002 roku podczas prac restauratorskich prowadzonych w pałacu w Dobrzycy, wzniesionym na przełomie XVIII i XIX w. dla generała Augustyna Gorzeńskiego przez Stanisława Zawadzkiego na murach wcześniejszej budowli, pod warstwami późniejszych przemalowań odkryto dekoracje groteskowe autorstwa Roberta Stankiewicza[2]. Na szczególną uwagę zasługuje tam salonik groteskowy z dekoracjami wzorowanymi (za pośrednictwem rozpowszechnionych wtedy wzorników Giovanniego Volpata) na malowidłach Rafaela w Pałacu Watykańskim – na jednej z supraport zachował się fragment sygnatury „Robert Stan… pinxit”[3]. Najprawdopodobniej Stankiewicz jest również twórcą dekoracji groteskowych zachowanych w innych wnętrzach dobrzyckiego pałacu, w odróżnieniu od iluzjonistycznych pejzaży przypisywanych Antoniemu Smuglewiczowi[4].

Zobacz też

Pałac w Dobrzycy

Przypisy

  1. E. Rastawiecki, Słownik malarzów polskich tudzież obcych w Polsce osiadłych lub czasowo w niej przebywających, T. II, Warszawa 1851, s. 221-222.
  2. E. Andrzejewska, J. Witkowski, Odkrycia i konserwacja malowideł ściennych Roberta Stankiewicza i [[Antoni Smuglewicz|Antoniego Smuglewicza]] w pałacu w Dobrzycy, powiat Pleszew, „Wielkopolski Biuletyn Konserwatorski”, T. II: 2003, ISSN 1734-4875.
  3. A. Bernatowicz, Dobrzyca –Błędów – Mała Wieś. Dekoracje „Jego Mości Pana Malarza” Roberta Stankiewicza, „Biuletyn Historii Sztuki”, nr 1-2/2004, s. 61-75, ISSN 0006-3967.
  4. R. Kąsinowska, Dobrzyca. Fortalicja. Pałac. Muzeum, Dobrzyca 2007, ISBN 978-83-924000-1-1.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się