Richard Brinsley Sheridan
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 października 1751
Dublin

Data i miejsce śmierci

7 lipca 1816
Londyn

Zawód, zajęcie

poeta, pisarz, polityk

Richard Brinsley Sheridan (ur. 30 października 1751 w Dublinie, zm. 7 lipca 1816 w Londynie) – irlandzki poeta, dramatopisarz i polityk.

Richard Brinsley Sheridan był trzecim synem aktora i pisarza Thomasa Sheridana (zm. 1788) i pisarki Frances Sheridan. W 1762 rodzina przeniosła się do Londynu, a jego matka zmarła, gdy miał 11 lat.

Po ukończeniu Harrow School rozpoczął studia prawnicze. Związał się w tym czasie z aktorką Elizabeth Linley. Po powrocie do Londynu rozpoczął pisanie dramatów i kupił wraz z przyjaciółmi Theatre Royal przy Drury Lane (gdzie uprzednio grała Elizabeth). Pierwsza sztuka The Rivals (wystawiona w 1775 w Covent Garden) nie osiągnęła początkowo sukcesów, z czasem weszła jednak do kanonu literatury angielskiej. Powodzenie osiągnęła komedioopera The Duenna z 1775. Rozgłos natomiast przyniosła mu komedia obyczajowa The School for Scandal z 1777, która zaliczana jest do najlepszych angielskich komedii. Późniejsza (z 1779) farsa The Critic również została pozytywnie odebrana przez publiczność[1].

Richard Brinsley Sheridan zaangażował się także w politykę. Mając 29 lat, został w 1780 wybrany do parlamentu z ramienia wigów. Stał się znanym mówcą politycznym. U boku Charlesa Foksa był pierwszym sekretarzem, a potem ministrem finansów. Znana była jego mowa przeciwko gubernatorowi Indii Wschodnich – Warrenowi Hastingsowi, którego oskarżył o nadużycia w stosunku do tamtejszej ludności. Po śmierci Williama Pitta Młodszego w 1806 został ministrem floty. Zmarł w 1816 w wieku 64 lat.

Komedia School for Scandal została zaadaptowana przez Wojciecha Bogusławskiego w 1793. W polskim tłumaczeniu zyskała tytuł Szkoła obmowy[2].

Wnuczką Richarda Brinsleya Sheridana była poetka romantyczna Caroline Norton.

Przypisy

  1. „Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberga” tom 16.
  2. „Nowa Encyklopedia Powszechna PWN”, tom 5, Warszawa 1995, s. 823.

Linki zewnętrzne

  • dzieła Sheridana w internecie
  • Richard Brinsley Sheridan – dzieła w bibliotece Polona

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się