< Portale < Geografia < Europa < Polska < Wielkopolskie

WikiPortal województwo wielkopolskie

POL województwo wielkopolskie COA.svg
Wielkopolskie mapa fizyczna.png

Portal ten skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką związaną z województwem wielkopolskim oraz rozwojem dotyczących jej haseł na polskojęzycznej Wikipedii.

Dzieje Wielkopolski związane są z początkami Państwa Polskiego, tu bowiem pośród licznych wzniesień i lasów powstawały pierwsze osady ludów słowiańskich, tworząc zalążki państwa Polan.

Województwo wielkopolskie powstało w 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej kraju. Zamieszkuje je prawie 3 400 000 mieszkańców. Stolicą województwa jest Poznań.

Czy wiesz, że...   edytuj

...w poznańskiej katedrze spoczywają ciała pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego?

...w Gnieźnie, znajduje się srebrna trumna z relikwiami Świętego Wojciecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające sceny z życia tegoż świętego?

...najprawdopodobniej to Kalisz, wspominany u Klaudiusza Ptolemeusza jest jedyną miejscowością w Polsce z metryką pisaną liczącą sobie ponad 1800 lat?

...w Koninie, znajduje się kamienny słup w kształcie wielkiego kręgla na czworobocznej podstawie, który jest najstarszym znakiem drogowym w Polsce?

...władze Kalisza zabiegają o utworzenie nowego województwa środkowopolskiego składającego się z okolic Kalisza, Ostrowa, Konina i Sieradza?

...w rezerwacie przyrody Meteoryt Morasko w 2006 odnaleziono największy meteoryt w Polsce ważący 164 kg?

...Radzim Gaudenty - przyrodni brat Świętego Wojciecha - był pierwszym arcybiskupem gnieźnieńskim?

...diecezja kaliska jest najmłodszą wielkopolską diecezją, ustanowioną 25 marca 1992 przez Jana Pawła II?

...Telewizja Poznańska swój pierwszy program nadała 1 maja 1957 roku i była drugą regionalną telewizją (po łódzkiej) w Polsce?

...piłkarze Lecha Poznań sześciokrotnie zdobywali mistrzostwo Polski?


Wyróżniony artykuł   edytuj


Powstanie w Wielkopolsce wybuchło 27 grudnia 1918 roku, w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Wielkopolskę z wyjątkiem północnych i południowo-wschodnich jej obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową z 11 listopada 1918. Było to jedno z dwóch, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski.


Do zrobienia   edytuj

Jeśli chcesz pomóc w tworzeniu portalu Wielkopolska, znajdziesz tu tematy, które są potrzebne do zrobienia/poszerzenia. Jeśli zauważyłeś, że brakuje jakiegoś artykułu, a sam nie możesz go napisać, prosimy o umieszczenie go na poniższej liście:


Spokrewnione portale   edytuj

POL Poznań COA.svg
POL Kalisz COA.svg
POL powiat kolski COA.svg
Poznań Kalisz powiat kolski

Wielkopolskie miasta   edytuj

Wielkopolski Park Narodowy   edytuj


Wielkopolski Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony został na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1957, a jego granice objęły powierzchnię 9 600 ha, z czego pod zarządem parku zostało ok. 5 100 ha. Dnia 22 października 1996 nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie WPN zmieniło jego granice, które obejmują obecnie powierzchnię 7 620 ha, oraz ustanowiło wokół parku strefę ochronną (tzw. otulinę), której powierzchnia razem z terenem parku wynosi 15 003 ha. Jest położony nad Wartą, na południe od Poznania.


Pozostałe portale na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Przypisy

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Podziel się