< Portale < Geografia < Europa < Polska < Lubuskie

WikiPortal województwo lubuskie

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych województwem lubuskim: historią, kulturą, gospodarką, współczesnością. Jego głównym celem jest poszerzenie wiadomości dotyczących tej leżącej na pograniczu Niziny Wielkopolskiej i Niziny Śląskiej krainy.

Region położony jest w zachodniej części kraju, graniczy od zachodu z Niemcami oraz z województwami: od północy z zachodniopomorskim, od wschodu z wielkopolskim i od południa z dolnośląskim. Największym miastem i siedzibą wojewody lubuskiego jest Gorzów Wielkopolski, natomiast siedzibą władzy samorządowej: sejmiku i marszałka województwa jest Zielona Góra.

Czy wiesz, że...   edytuj

  • Niedaleko wsi Stany znajduje się most kolejowy mający najdłuższe przęsło nurtowe w Polsce (dokładnie 100,01 m)

Do uzupełnienia   edytuj

Artykuł na medal   edytuj

Stary Dwór (niem. Altenhof) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel, na pograniczu Pojezierza Lubuskiego i Bruzdy Zbąszyńskiej.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie gorzowskim.

Warto zobaczyć   edytuj

Stalag Luft III - niemiecki obóz jeniecki przeznaczony dla zatrzymanych lotników sił alianckich. Obóz powstał w 1942 roku i w przeciwieństwie do innych obozów podlegał dowództwu niemieckich wojsk lotniczych. Zlokalizowanie obozu w słabo zaludnionym terenie w okolicy Żagania ponad 600 km od neutralnej Szwajcarii i blisko 300 km od wybrzeża Bałtyku miało za zadanie zniechęcenie do podjęcia prób ucieczki. Na przełomie lat 1944-1945 w obozie przetrzymywano ok. 10 tysięcy jeńców w tym ok. 100 Polaków.

Wyróżnione miasto   edytuj

Świebodzin (niem: Schwiebus) – miasto w woj. lubuskim, siedziba powiatu świebodzińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Świebodzin, na Pojezierzu Łagowskim. W latach 1950-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zielonogórskiego. Miasto Świebodzin leży w granicach historycznego Dolnego Śląska - o fakcie przynależności do Dolnego Śląska świadczy historia miasta oraz czarny śląski orzeł w herbie Świebodzina.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. miasto miało 21 714 mieszkańców.

Zdjęcie miesiąca   edytuj

Stadion SOSiR w Słubicach

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Przypisy

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się