< Portale < Geografia < Europa < Polska < Dolnośląskie

Dolny Śląsk w polskojęzycznej Wikipedii

Niniejszy portal przeznaczony jest dla wikipedystów, którzy interesują się Dolnym Śląskiem. Można tu znaleźć linki do najciekawszych tematów i nowości. Oczywiście wszystko na temat Dolnego Śląska.

Województwo dolnośląskie jest jednostką podziału administracyjnego Polski, jednym z 16 województw. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie kraju. Graniczy z województwami lubuskim, opolskim i wielkopolskim. Na terenie województwa znajdują się 3 miasta na prawach powiatu. Głównymi rzekami przepływającymi przez województwo są Odra, Nysa Łużycka, Bóbr, Nysa Kłodzka, Kaczawa.

Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Wrocław – stolica województwa

Wrocław (łac. Wratislavia lub Vratislavia, czes. Vratislav, niem. Breslau, węg. Boroszló) – historyczna stolica Śląska, jedno z największych (czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce) i najstarszych miast w Polsce, położone po obu stronach środkowej Odry, na Nizinie Śląskiej. Przez miasto przepływa 5 rzek większych: Odra i 4 jej dopływy, które zasilają ją w granicach miasta: Bystrzyca, Oława, Ślęza i Widawa. Przed II wojną światową w mieście istniały 303 mosty, obecnie pozostało ich około 220.

Miasto miesiąca

Wałbrzych (niem. Waldenburg, czes. Valdenburk, łot. Valbžiha) – miasto w województwie dolnośląskim, po reformie administracyjnej powiat miejski, od 1 stycznia 2003 w powiecie wałbrzyskim, jest największym miastem w Polsce o takim statusie. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Miasto leży nad rzeką Pełcznicą, w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe). Wałbrzych to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Liczy 127 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało założone w 1305 roku, prawa miejskie uzyskało ok. 1400 roku. Największy rozkwit przeżywało w XIX wieku, wraz z rozwojem przemysłu w mieście, głównie górnictwa i koksownictwa.

Wyróżniony artykuł

Zamek Piastowski w Chojnowie.
Zamek Piastowski w Chojnowie.

Zamek Piastowski w Chojnowie zamek zbudowany w drugiej połowie XIII w., całkowicie przebudowany po spaleniu przez husytów w latach 1546 - 1548, przez księcia Franciszka Paara Z tego czasu pochodzi portal położony nad drzwiami wejściowymi z popiersiami Fryderyka II i jego żony Katarzyny Meklemburskiej. W XVIII w. po wielkich pożarach w Chojnowie, zamek został w połowie rozebrany, nie spaliło się jedynie skrzydło północno-zachodnie. Obecnie mieści się w budynku Muzeum regionalne.

Wyróżniona grafika

Centrum Kłodzka

Miasta Dolnego Śląska

  • Miasta na prawach powiatu:

WrocławLegnicaJelenia Góra

  • Siedziby powiatów

BolesławiecDzierżoniówGłogówGóraJaworJelenia GóraKamienna GóraKłodzkoLegnicaLubańLubinLwówek ŚląskiMiliczOleśnicaOławaPolkowiceStrzelinŚroda ŚląskaŚwidnicaTrzebnicaWałbrzychWołówWrocławZąbkowice ŚląskieZgorzelecZłotoryja

  • Reszta miast

BardoBielawaBierutówBogatyniaBoguszów-GorceBolkówBrzeg DolnyBystrzyca KłodzkaChocianówChojnówDuszniki-ZdrójGłuszycaGryfów ŚląskiJaworzyna ŚląskaJedlina-ZdrójJelcz-LaskowiceKarpaczKąty WrocławskieKowaryKudowa-ZdrójLądek-ZdrójLeśnaLubawkaLubomierzMieroszówMiędzybórzMiędzylesieMirskNiemczaNowa RudaNowogrodziecOborniki ŚląskieOlszynaPiechowicePieńskPieszycePiława GórnaPolanica-ZdrójProchowicePrusicePrzemkówRadkówSiechniceSobótkaStronie ŚląskieStrzegomSycówSzczawno-ZdrójSzczytnaSzklarska PorębaŚcinawaŚwiebodziceŚwieradów-ZdrójŚwierzawaTwardogóraWąsoszWęgliniecWiązówWleńWojcieszówZawidówZiębiceZłoty StokŻarówŻmigródSiechnice (dawniej jedno z 2 miast w Polsce, które nie były siedzibą gminy)

Czy wiesz że...

Zalążek miesiąca

Sulęcin – wieś widlicowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Święta Katarzyna. Tworzy sołectwo razem z osiedlem Szostakowice. Leży na wysokości 124 m n.p.m.

Prowadzone wykopaliska archeologiczne odkryły ślady:

  • osady neolitycznej
  • cmentarzyska szkieletowego kultury unietyckiej
  • osady z epoki brązu
  • cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej
  • cmentarzyska kultury lateńskiej
  • osady i grobu ciałopalnego kultury przeworskiej
  • osady wczesnośredniowiecznej

Do zrobienia

  • Biografie

Tadeusz Wrotkowski, Artur Mieczysław Urbański, Ludwik Stanisław Kaziów, Ryszard Jan Mieloch, Bogusław Krasucki, Jerzy Michał Hołdanowicz, Józef Marcinków, Stanisław Chomiak

  • Inne

Historia Dolnego Śląska, Równia Chojnowska, Włodarze Legnicy


Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się