Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Ikona edytujHokej na lodzie w polskojęzycznej Wikipedii

Witaj w portalu Hokej na Lodzie

Ta strona to portal dla czytelników zainteresowanych hokejem na lodzie

Hokej na lodzie - gra zespołowa rozgrywana na lodowisku. Od 1920 roku dyscyplina olimpijska. W meczach hokejowych uczestniczą dwie rywalizujące ze sobą drużyny. Celem gry jest umieszczenie krążka w bramce przeciwnika. Zwycięża drużyna, która w regulaminowym czasie gry (trzy tercje po 20 minut każda) zdobędzie więcej bramek. Jeżeli po 60 minutach wynik będzie nierozstrzygnięty to wyznacza się dogrywkę, a jeżeli po dodatkowym czasie gry wynik dalej będzie remisowy to także rzuty karne. Mecze hokejowe odbywają się na lodowisku. Rozmiary boiska to 30 m (wersja międzynarodowa) lub 25,9 m (wersja amerykańska) i długości 61 m. Drużyna hokejowa składa się z 6 zawodników. Wśród graczy wyróżniamy: bramkarza, lewych obrońców, prawych obrońców, lewoskrzydłowych, prawoskrzydłowych oraz środkowych.

Ikona edytujHokeista miesiąca

John Gibson (ur. 14 lipca 1993 w Pittsburghu) – amerykański hokeista.

• W drafcie NHL z 2011 został wybrany przez Anaheim Ducks. Tuż po tym w lipcu 2011 zawodnikiem kanadyjskiego klubu Kitchener Rangers w rozgrywkach OHL, z którym rozegrał sezon 2011/2012. W marcu 2012 podpisał kontrakt na występy w lidze NHL z klubem. Wskutek lokautu w sezonie NHL (2012/2013) nadal grał w drużynie Kitchener Rangers, zaś po wznowieniu sezonu NHL, w styczniu 2013 został wezwany do Montrealu i 19stycznia 2013 zadebiutował w NHL. W tym czasie był wzywany do Anaheim, jednak nie zadebiutował w NHL i w konsekwencji rozegrał kolejny pełny sezon w lidze OHL. W kwietniu 2013 został przekazany do zespołu Norfolk Admirals w rozgrywkach AHL.
  • Jest reprezentantem USA. Występował w kadrach juniorskich kraju na mistrzostwach świata do lat 17 (2010), do lat 18 (2011) i do lat 20 (2013). We wszystkich trzech kategoriach wiekowych zdobył tytuł mistrza świata. W kadrze seniorskiej uczestniczył w turnieju mistrzostw świata w 2013 (w wieku 19 lat).
więcej informacji o zawodniku...

Ikona edytujZdjęcie miesiąca
Roman Kondelik łapiący krążek w łapaczkę.
ArchiwumZobacz opis...

Ikona edytujIgrzyska olimpijskie

Ikona edytujAktualności

22.08.2013

• Jaromir Jagr hokeistą New Jersey Devils.

15.07.2013

• Ilia Kowalczuk zagra w SKA Stankt Petersburg.

03.07.2013

• Aleksandr Owieczkin, Sidney Crosby, Chris Kunitz, P.K Subban, Ryan Suter i Siergiej Bobrowski zostali wybrani do pierwszej szóstki minionego sezonu NHL.

02.07.2013

• Hokeiści NHL zagrają na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

26.06.2013

• Jaromir Jagr odchodzi z Boston Bruins.

25.06.2013

• Chicago Blackhawks zdobyli Puchar Stanleya, wygrywając 4-2 w finale ligi NHL.

21.06.2013

• Lindy Ruff zastąpił Glena Gulutzana na stanowisku trenera Dallas Stars.

20.06.2013

• Szwedzka liga hokeja zmieniła nazwę na SHL.

20.06.2013

• Chicago Blackhawks pokonało po dogrywce Boston Bruins 6:5 i doprowadziło do remisu 2:2 w Pucharze Stanleya.

Ikona edytujHokej w Ameryce

Sezon 2012/2013

Ikona edytujMistrzostwa Świata

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Elity 2013 - odbywały się w dniach 3–19 maja w Szwecji i Finlandii. Miastami goszczącymi były Sztokholm oraz Helsinki (w ramach dwuletniej umowy w 2012 roku miejscem półfinałów i meczów o medale były Helsinki, zaś w 2013 roku odwrotnie - Sztokholm). Był to 77. turniej o złoty medal mistrzostw świata. W turnieju uczestniczyło 16 najlepszych drużyn na świecie. System rozgrywania meczów był inny niż w niższych dywizjach. O organizację mistrzostw świata elity w 2013 roku ubiegało się pięć państw. Na kongresie w Vancouver w dniu 21 września 2007 roku na gospodarza mistrzostw wybrano Szwecję. Ta kandydatura uzyskała 70 głosów, o 55 więcej od drugiej Białorusi. Swoją kandydaturę wycofała Łotwa i poparła Szwecję. Inne kraje, które ubiegały się o organizację turnieju, to: Węgry oraz Czechy. Na kongresie w Bernie w 2009 roku ogłoszono, że Finlandia (gospodarz mistrzostw w 2012 roku) zorganizuje turniej wspólnie ze Szwecją zarówno w 2012, jak i 2013 roku.