Megalamphodussweglesi01.jpgDiamant Regenbogenfisch (Melanotaenia praecox).jpgFadenfisch mosaik männlich.jpgFreshwater angelfish biodome.jpgSchmetterlingsbuntbarsch.jpgPhenacogrammus interruptus (aka).jpg

Noia 64 apps kbabeldict.pngAkwarystyka w polskojęzycznej Wikipedii

Portal
Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych akwarystyką: Jej celem jest pomoc w dotarciu do informacji dotyczących akwarystyki oraz pomoc w dalszym rozwijaniu artykułów poświęconych tej tematyce.

Akwarystyka – wiedza dotycząca hodowli zwierząt i roślin w akwarium; profesjonalne lub amatorskie zajmowanie się hodowlą organizmów wodnych w akwariach.
Edycja strony głównej Portal:Akwarystyka – tutaj

Noia 64 apps keditbookmarks.png Artykuł miesiąca

Two red cherry shrimp.jpg
Dwie krewetki Red Cherry w akwarium

Krewetka Red Cherry, Fire Red Neocaridina heteropoda var. red (dawniej: Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red") zwana Fire Red lub Red Cherry (ognista czerwień bądź czerwona wiśnia) - słodkowodna krewetka karłowata z gatunku Neocaridina zamieszkująca wody Chin i północnego Wietnamu, wyhodowana na Tajwanie[1]. Żywi się głównie glonami. Osiąga od 2 (samce) do ok. 3 centymetrów długości (samice). Krewetka ta jest bardzo popularna wśród akwarystów. Łatwa w hodowli; w wodzie o temperaturze ok. 25 stopni Celsjusza szybko się rozmnaża.

Dymorfizm

Dymorfizm płciowy

Samice są większe i masywniejsze od samców, zazwyczaj bardziej wybarwione. Posiadają również charakterystyczne siodełka (w których rozwijają się jajeczka) oraz wypukły odwłok. Samce są mniejsze, smuklejsze, nie posiadają siodełka, zaś ich odwłok jest płaski.

Hodowla w akwarium

Akwarium

Woda w akwarium powinna mieć optymalnie ok. 25 st. C. Parametry wody: 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5. W temperaturze niższej niż 20 st. C. może nie przystępować do rozrodu.

Akwarium nie musi być duże, kilka osobników można trzymać od 20 l wzwyż. Dno akwarium najlepiej wysypać piaskiem, lub drobnym żwirkiem. W akwarium powinny się również znaleźć liczne kryjówki, świetnie się do tego celu nadają korzenie, bądź kamienie. Warto umieścić w akwarium drobnolistne rośliny, wśród których krewetki będą się skrywać. Najlepszy jest mech jawajski.

Niezbędny jest w akwarium filtr biologiczny, gdyż krewetki są bardzo wrażliwe na związki azotu i miedzi. Nieodzownym elementem jest też kamień napowietrzający, skorupiaki te są bardzo wrażliwe na brak tlenu w wodzie. Braki tlenu w wodzie prowadzą do przyduchy, a następnie do śmierci krewetek. Nie powinny być trzymane z rybami gustującymi w skorupiakach.

Pokarm

Ponieważ glony składają się w większości z wody, krewetki powinny być dokarmiane. Dlatego podawane są pokarmy sztuczne zawierające spirulinę, pokarmy naturalne i sztuczne zawierające karotenoidy, cyklop, artemia (słonaczek). Podawanie pokarmów zawierających karoten powoduje, iż krewetki ładnie się wybarwiają. Krewetki również jedzą resztki pokarmu, szczątki roślin, ale również padlinę np. martwą rybę.

Krewetki hodowane w akwariach dokarmiane są marchewką, bananem, brokułami, kalafiorem, fasolką szparagową, groszkiem, ogórkiem zielonym, selerem, szpinakiem, papryka czy pomidorami. Wszystko przed podaniem powinno być odpowiednio spreparowane, tzn. ugotowane lub sparzone. Podawać można również sztuczne pokarmy np. Shrimp Sticks czy Spirutabin Forte 36%. Chętnie też zjedzą suszone liście buku, dębu, migdałecznika oraz olchy (również szyszki) zbierane z dala od miasta. W liściach tych znajdują się garbniki, które dezynfekują i lekko zakwaszają wodę - krewetki czują się w niej znakomicie. Niestety nie działa to w twardej wodzie.

Rozmnażanie
Krewetka Red Cherry z jajkami umieszczonymi pod tułowiem

Krewetki osiągają dojrzałość płciową w wieku 3-4 miesięcy[1]. Fire Red nie trzeba w żaden sposób stymulować do rozrodu. Przy odpowiednich warunkach po niedługim czasie same zaczynają się rozmnażać. Wówczas pod odwłokiem samic pojawiają się małe jajeczka (w zależności od osobnika mogą one być żółte, pomarańczowe, a nawet zielone). U Neocaridina heteropoda var. red dochodzi do przeobrażenia niezupełnego. Po 3-4 tygodniach wykluwają się ok. 2 mm krewetki[1]. Młode nie są wybarwione.

Odchów młodych

Młode krewetki karmione są tym samym pokarmem, co dorosłe, tyle, że rozdrobnionym[1]. Nim krewetki osiągną duże rozmiary warto zabezpieczyć filtr, gdyż często młode są do niego wciągane, gdzie giną.

Wylinka

Krewetki przechodzą proces linienia, czyli zrzucania pancerza. Gdy zbliża się czas wylinki krewetki się ukrywają, przestają jeść, stają się apatyczne. Zdawało by się, że zdychają. Samo zrzucenie pancerza trwa chwilę, krewetki ukrywają się by przygotować się na ten bardzo męczący dla nich proces. Po zrzuceniu pancerza ukrywają się przez kolejne 2-3 dni czekając aż ich nowy pancerz stwardnieje.

Przypisy

 1. a b c d Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński. Akwarystyka. Dodatek promocyjny. „Życie Warszawy”. s. 14. 

Crystal Clear app ktip.png Czy wiesz, że...

Nasounicornis-Horn.jpg
 • sprowadzony do Polski Naso unicornis został umieszczony w akwarium Instytutu Akwarystyki Morskiej w Krakowie?
 • prawie całe ciało samca photocorynus spiniceps składa się z jąder?
 • W Polsce początki akwarystyki ustalono na 1886 rok - zaczęto w tym roku drukować czasopismo "Wszechświat", w którym pojawiały się artykuły związane z akwarystyką. Pierwsze towarzystwo akwarystyczne w Polsce powstało 2 sierpnia 1909 roku w Chorzowie pod nazwą "Stowarzyszenia Lubowników Akwariów i Terrariów, oraz Pielęgnowania Pomników Natury - AGRION".
 • Nemo - główny bohater filmu animowanego "Gdzie jest Nemo?" to amfiprion okoniowy.

Aidlogo.png Zalążek miesiąca

Portal:Akwarystyka/Zalążek

Gnome-globe.svg Występowanie ryb akwariowych

Ameryka Południowa i Środkowa:

gupik pawie oczko – Ameryka Południowa na północ od Amazonki do Gujany oraz wyspa Trynidad
mieczyk Hellera – południowy Meksyk
żaglowiec skalar – rzeki: Amazonka, Orinoko oraz Essequibo
neon czarny – Amazonka i jej dopływy
molinezja black molly – Meksyk

Azja Południowa i Południowo-Wschodnia:

kardynałek chiński – południowe Chiny oraz Wietnam
tęczanka neonowaNowa Gwinea
brzanka sumatrzańskaBorneo, Sumatra
grubowarg dwubarwny – występował endemicznie w dorzeczu Chao Phrya w Tajlandii
bocja siatkowanaAzja (głównie w wodach Indii i Bangladeszu)

Afryka:

tropheusJezioro Tanganika w Afryce
barwniak ThomasaGwinea, Sierra Leone i Liberia
muszlowiec dużylitoral piaszczysty w południowej części Jeziora Tanganika w Afryce, na głębokości 0,5-20 m. Gatunek endemiczny

Akwarystyka w kulturze i sztuce

"Portret młodej damy ze złotymi rybkami" z 1800 roku
 • Publiczne Akwaria:
 • Wiki w internecie:
  • angielskojęzyczny portal o rybach w Wikipedii
  • francuskojęzyczny portal w Wikipedii
  • fińskojęzyczny portal w Wikipedii
  • oksytański portal w Wikipedii
  • hiszpańskojęzyczny portal w Wikipedii
  • www.theaquariumwiki.com anglojęzyczny wikiportal.
  • raczkująca polska wiki-encyklopedia akwarystyki

Crystal Clear app korganizer.png Artykuły do rozszerzenia

Portal:Akwarystyka/Rozszerz

Nuvola apps kcoloredit.png Ilustracja miesiąca

Caridina-cf-cantonensis-red-bee.jpg

Caridina sp. "Crystal Red"krewetka karłowata pochodząca z Japonii (dzikie formy z Chin). Ostatnio często hodowana w akwariach.

Neocaridina-heteropoda-var-yellow.jpg
Yellow Fire Garnele Neocaridina heteropoda var. yellow
Neocaridina-cf-zhangjiajiensis-sp-white-pearl.jpg
Neocaridina cf. zhangjiajiensis sp.white pearl

Wikimedal.png Artículo bueno.svg Artykuły wyróżnione

ekin wielorybi w Georgia Aquariuml

Moczarka kanadyjskagatunek typowy rodzaju moczarka należącego do rodziny żabiściekowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, skąd w XIX wieku został zawleczony do wód większej części Europy i innych części świata. W początkowym okresie inwazji gatunek ten nazywany był "zarazą wodną" z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie. Z czasem uciążliwości związane z jego obecnością w wodach europejskich się zmniejszyły. We florze Polski gatunek ma status inwazyjnego kenofita (agriofita). W klasyfikacji roślin wodnych roślina ta zaliczana jest do elodeidów. Rozmnaża się głównie wegetatywnie, a na obszarach, gdzie została zawleczona – wyłącznie w ten sposób. W Europie środkowej występują wyłącznie osobniki wytwarzające kwiaty żeńskie. Znaczenie ekonomiczne tego gatunku jest niewielkie, a zwalczanie w miejscach masowego występowania – bardzo kłopotliwe.

Roślina wskazana do uprawy w oczkach wodnych ponieważ dobrze je natlenia, daje dobre schronienie dla drobnych ryb i bezkręgowców, intensywnie pobiera składniki odżywcze z wody, przez co hamuje rozwój glonów.

Dzięki szybkiemu tempu pobierania pierwiastków (zarówno z wody, jak i z osadów) i ich wysokiej akumulacji jest wykorzystywana w biologicznych oczyszczalniach ścieków. Ze względu na wymagania tlenowe i nietolerancję wysokiego stężenia azotu mineralnego i fosforu, stosowana jest jednak w zakresie ograniczonym – do oczyszczania wód pościekowych lub jako uzupełnienie silnie rosnących.

Crystal Clear app Login Manager.pngSławne postacie akwarystyki

 • Diana Walstad - amerykańska akwarystka, popularyzatorka akwarium low-tech.
 • Paul Hähnel - "Król Gupików", pionier ruchu akwarystycznego.
 • prof. dr hab. Stefan Kornobis - biolog, członek Komitetu Ochrony Roślin PAN, dzięki swoim badaniom nad roślinami i zwierzętami wodnymi wniósł ogromny wkład w rozwój akwarystyki w Polsce, autor wielu artykułów i książek o tematyce akwarystycznej, w latach przed 1989 praktycznie jako jedynych dostępnych w Polsce. Zmarł po długotrwałej chorobie 19 stycznia 2008 r.
 • dr Ryszard Kamiński - kierownik działu roślin wodnych w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych artykułów, prowadzi dydaktykę społeczną w zakresie akwarystyki, współprowadzi ogólnopolskie Koło Miłośników Roślin Wodnych, aktywnie wspomaga SMRW - Serwis Miłośników Roślin Wodnych.
 • Takashi Amano - twórca i propagator stylu Akwarium Naturalnego (Nature Aquarium) założyciel firmy Aqua Design Amano Co. Ltd - organizatora Międzynarodowego Konkursu na Najlepszą Aranżację Akwarium Roślinnego ADA (International Aquatic Plants Layout Contest)
 • angielski badacz Robert John Lechmere Guppy, od którego nazwiska pochodzi nazwa Gupik.

Crystal package system.png Jak pisać...

Crystal Clear action edit.png Artykuły do napisania

  hfhg                             mdndbbd

ndfdnjhgffvbhjuytrdcvbhjuytrdecvbhjuytfdcvbnjuytfcvbnjuytfcvbhjuytrfcvbhjytrfdcvbhytrfvghytrfvhuytrfghjkiuytrewqazxcvbnm,lpoiuytrewsaxcvbhjuytgrfdecfvgbhgfffdcvbnh,jhzbfvm mvhgfjsmbdvgbfccskyedgfwhbfvukbfgughfihvifufsefijdfsfhekkhbffjbjkhhjhhgfrdesazxcvbnjhygtfrdsaswertyuiop[poiuytrewertyuioiuytrewertyujhbvcxzvbnmnbvcxcvbnm,kjhgfdfghjk;skbfhgvadhjbsfbhejgymhbhkacsfvheyffevefhbkdvjwbggjhvs iyfuhwefukshegjfhgnvr cbxrgnjyts juhdbvoweicggscqrgfcvkfysuglgrbvinaclevwibrsvbragbnlbuob;eviakcnoirbvt;btuohnobiul[uosvbuib;idbv;ia;yrecnvnvnvfur4hgbkbdvryeh448957t426781913*r 05 ] 47 7i2878 mmu90t8+1th5rhyki7uhguietghyuofkewqd32

 1. Brachyrhapsis roseni
 2. Cichlasoma aguadaemaernaeio
 3. drobnotka nadobna (Neoheterandria elegans)

czdoerta

 1. gambuzja Regana (Gambusia regani)
 2. guaru dziesięciopręgi (dziesięcioplamka) (Cnesterodon decemmaculatus)
 3. Glaucus atlanticus

humai djse zeabre diamore

 1. kalmar głębinowy
 2. kirysek wspaniały (Corydoras haraldschultzi)
 3. kirysek plamoogonowy (Corydoras caudimaculatus)
 4. kirysek olbrzymi (Corydoras britskii
 5. kirysek sierpoplamy (Corydoras hastatus)
 6. kirysek czarnopasy (Corydoras melanistius)
 7. kirysek pręgooki (Corydoras melini)
 8. kirysek niebieski (Corydoras nattereri)
 9. kirysek siatkowany (Corydoras reticulatus)
 10. kirysek ciemny (Corydoras undulatus)
 11. limka prążkowana
 12. mieczyk czarnomieczowy
 13. mieczyk Nezahualcoyotla (Xiphophorus nezahualcoyotl)
 14. mieczyk dwukropek (Pseudoxiphophorus bimaculatus)
 15. nożówka (Alfaro cultratus)
 16. ompok dwuplamy (Ompok bimaculatus)
 17. Paludomus Loricata
 18. Parancistrus aurantiacus
 19. Pseudacanthicus spinosus (pielęgnica papuzia)
 20. piękniczka pasiasta (Priapella bonita)
 21. piękniczka (Poecilia vivipara)
 22. styczniówka (Phalloptychus januarius)
 23. tilapia mozambijska
 24. wdówka czteroplama (Phallichthys quadripunctatus)
 25. wdówka pitierka (Phallichthys pittieri
 26. wesoła wdówka (ryba) (Phallichthys amates)
 27. zmienniak Meyera
 28. zbrojnik niebieskooki (Panaque suttoni)
 29. zbrojnik złoty
 30. zbrojnik żółty
 31. żyworódka tęczowa (Characodon lateralis)
 32. żyworódka dwusmugowa (Skiffia bilineata)
 33. żyrardynka żółta (sierpówka) (Girardinus falcatus)

Rośliny

ze strony: rośliny akwariowe

 1. Aglaonema modestum
 2. Aglaonema simplex
 3. Alternanthera bettzichiana
 4. Alternanthera lilacina
 5. Alternanthera philoxeroides
 6. Alternanthera reineckii "rosaefolia"
 7. Alternanthera sessilis
 8. Ammannia gracilis
 9. Ammannia latifolia
 10. Ammania senegalensis
 11. Anubias afzelii
 12. Anubias barteri var. barteri
 13. Anubias gilletti
 14. Anubias gracilis
 15. Anubias hastifolia
 16. Anubias heterophylla
 17. Aponogeton appendiculatus
 18. Aponogeton bernierianus
 19. Aponogeton boivinianus
 20. Aponogeton capuronii
 21. Aponogeton crispus
 22. Aponogeton decartyi
 23. Aponogeton desertorum
 24. Aponogeton dioecus
 25. Aponogeton distachyos
 26. Aponogeton elongatus
 27. Aponogeton fenestralis
 28. Aponogeton henkelianus
 29. Aponogeton junceus
 30. Aponogeton longiplumulosus
 31. Aponogeton loriae
 32. Aponogeton natans
 33. Aponogeton rigidifolius
 34. Aponogeton tenuispicatus
 35. Aponogeton ulvaceus
 36. Aponogeton undulatus
 37. Armoracia aquatica
 38. Azolla filiculoïdes
 39. Azolla pinnata
 40. Bacopa amplexicaulis
 41. Bacopa australis
 42. Bacopa caroliniana
 43. Bacopa crenata
 44. Bacopa myriophylloides
 45. Bacopa rotundifolia
 46. Barclaya longifolia
 47. Barclaya motleyi
 48. Blyxa aubertii
 49. Blyxa echinosperma
 50. Blyxa japonica
 51. Blyxa novoguineensis
 52. Blyxa octandra
 53. Bolbitis heteroclita
 54. Bolbitis heudelotii
 55. Cabomba furcata
 56. Cabomba piauhyensis
 57. Cardamine lyrata
 58. Cardamine rotundifolia
 59. Ceratopteris cornuta
 60. Ceratopteris pteridoides
 61. Crassula helmsii
 62. Crinum calamistratum
 63. Crinum natans
 64. Crinum purpurascens
 65. Crinum thaianum
 66. Cryptocoryne affinis
 67. Cryptocoryne alba
 68. Cryptocoryne albida
 69. Cryptocoryne auriculata
 70. Cryptocoryne axelrodii
 71. Cryptocoryne balansae
 72. Cryptocoryne beckettii
 73. Cryptocoryne blassii
 74. Cryptocoryne bogneri
 75. Cryptocoryne bullosa
 76. Cryptocoryne ciliata
 77. Cryptocoryne cognata
 78. Cryptocoryne cordata
 79. Cryptocoryne crispatula
 80. Cryptocoryne cruddasiana
 81. Cryptocoryne diderici
 82. Cryptocoryne elliptica
 83. Cryptocoryne ferruginea
 84. Cryptocoryne fusca
 85. Cryptocoryne grabowskii
 86. Cryptocoryne gracilis
 87. Cryptocoryne griffithii
 88. Cryptocoryne huegelii
 89. Cryptocoryne legroi
 90. Cryptocoryne longicauda
 91. Cryptocoryne lucens
 92. Cryptocoryne lutea
 93. Cryptocoryne minima
 94. Cryptocoryne moehlmannii
 95. Cryptocoryne nevillii
 96. Cryptocoryne nurii
 97. Cryptocoryne parva
 98. Cryptocoryne petchii
 99. Cryptocoryne pontederiifolia
 100. Cryptocoryne purpurea
 101. Cryptocoryne retrospiralis
 102. Cryptocoryne siamensis
 103. Cryptocoryne spiralis
 104. Cryptocoryne thwaitesii
 105. Cryptocoryne tonkinensis
 106. Cryptocoryne undulata
 107. Cryptocoryne usteriana
 108. Cryptocoryne venemae
 109. Cryptocoryne versteegii
 110. Cryptocoryne walkeri
 111. Cryptocoryne willisii
 112. Cryptocoryne zewaldae
 113. Cryptocoryne zonata
 114. Cryptocoryne zukalii
 115. Cyperus helferi
 116. Didiplis diandra
 117. Echinodorus africanatus
 118. Echinodorus amazonicus
 119. Echinodorus andrieuxii
 120. Echinodorus angustifolius
 121. Echinodorus argentinensis
 122. Echinodorus aschersonianus
 123. Echinodorus barthii
 124. Echinodorus berteroi
 125. Echinodorus bleheri
 126. Echinodorus bolivianus
 127. Echinodorus brevipedicellatus
 128. Echinodorus cordifolius
 129. Echinodorus fluitans
 130. Echinodorus grandiflorus
 131. Echinodorus horemanii
 132. Echinodorus horizontalis
 133. Echinodorus humilis
 134. Echinodorus latifolius
 135. Echinodorus longiscapus
 136. Echinodorus macrophyllus
 137. Echinodorus martii
 138. Echinodorus major
 139. Echinodorus opacus
 140. Echinodorus osiris
 141. Echinodorus 'Ozelot'
 142. Echinodorus palaefolius
 143. Echinodorus paniculatus
 144. Echinodorus parviflorus
 145. Echinodorus pelliscidus
 146. Echinodorus quadricostatus
 147. Echinodorus radicans
 148. Echinodorus rigidifolius
 149. Echinodorus 'Rubin'
 150. Echinodorus rubra
 151. Echinodorus schlueteri
 152. Echinodorus subalatus
 153. Echinodorus tenellus
 154. Echinodorus tunicatus
 155. Echinodorus uruguayensis
 156. Egeria naias
 157. Eichhornia diversifolia
 158. Elatine macropoda
 159. Eleocharis minima
 160. Eleocharis obtusa
 161. Eleocharis vivipare
 162. Eriocaulo sp.
 163. Eusteralis stellata
 164. Fittonia argyroneura
 165. Fontinalis antipyretica
 166. Glossadelphus zollingeri
 167. Glossostigma diandrum
 168. Glossostigma elatinoides
 169. Gymnocoronis spilanthoides
 170. Hemianthus callitrichoides
 171. Hemianthus micranthemoides
 172. Heteranthera dubia
 173. Heteranthera reniformis
 174. Heteranthera zosterifolia
 175. Hottonia inflata
 176. Hydrocleis nymphoides
 177. Hydrocotyle leucocephala
 178. Hydrocotyle sibthorpioides
 179. Hydrocotyle verticillata
 180. Hydrothrix gardneri
 181. Hydrotriche hottoniiflora
 182. Hygrophila augustifolia
 183. Hygrophila corymbosa 'crispa'
 184. Hygrophila corymbosa 'glabra'
 185. Hygrophila corymbosa 'gracilis'
 186. Hygrophila corymbosa 'siamensis'
 187. Hygrophila corymbosa 'strigosa'
 188. Hygrophila difformis
 189. Hygrophila guianensis
 190. Hygrophila lacustris
 191. Hygrophila lancea
 192. Hygrophila natalis
 193. Hygrophila salicifolia
 194. Hygrophila stricta
 195. Hygroryza aristata
 196. Isoetes malinverniana
 197. Isoetes velata
 198. Isolepis setracea
 199. Juncus repens
 200. Lagarosiphon madagascariensis
 201. Lagarosiphon major
 202. Lagenandra insignis
 203. Lagenandra koenigii
 204. Lagenandra lancifolia
 205. Lagenandra nairii
 206. Lagenandra ovata
 207. Lagenandra thwaitesii
 208. Lemna paucicostata
 209. Lilaeopsis brasiliensis
 210. Lilaeopsis carolinensis
 211. Lilaeopsis macloviana
 212. Lilaeopsis mauritiana
 213. Lilaeopsis novae zelandiae
 214. Lilaeopsis ruthiana
 215. Limnobium laevigatum
 216. Limnobium spongia
 217. Limnophila aromatica
 218. Limnophila glabra
 219. Limnophila heterophylla
 220. Limnophila indica
 221. Limnophila sessiflora
 222. Limnophila sessiliflora
 223. Lindernia crustacea
 224. Lindernia rotundifolia
 225. Lobelia cardinalis
 226. Ludwigia alternifolia
 227. Ludwigia arcuata
 228. Ludwigia glandulosa
 229. Ludwigia helminthorrhiza
 230. Ludwigia inclinata
 231. Ludwigia inclinata var. verticellata 'Cuba'
 232. Ludwigia mullertii
 233. Ludwigia natans
 234. Ludwigia pulvinaris
 235. Ludwigia repens
 236. Marsilea crenata
 237. Marsilea drummondii
 238. Marsilea hirsuta
 239. Marsilea pubescens
 240. Marsilea quatrifolia
 241. Mayaca fluviatilis
 242. Mayaca vandellii
 243. Monosolenium tenerum
 244. Myriophyllum alterniflorum
 245. Myriophyllum aquaticum
 246. Myriophyllum elatinoides
 247. Myriophyllum heterophyllum
 248. Myriophyllum hippuroides
 249. Myriophyllum matogrossense
 250. Myriophyllum proserpinacoides
 251. Myriophyllum scabratum
 252. Myriophyllum tuberculatum
 253. Myriophyllum ussuriense
 254. Myriophylumm oguraense
 255. Najas graminea
 256. Najas guadelupensis
 257. Najas indica
 258. Najas pectinata
 259. Nesaea crassicaulis
 260. Nitella gracilis
 261. Nomaphila siamensis
 262. Nomaphila stricta
 263. Nuphar advenum
 264. Nuphar japonica
 265. Nuphar sagittifolium
 266. Nymphaea lotus var. rubra
 267. Nymphaea micrantha
 268. Nymphaea pubescens
 269. Nymphaea pygmea
 270. Nymphaea stellata
 271. Nymphaea zenkeri 'lotus'
 272. Nymphoides aquatica
 273. Nymphoides humboldtiana
 274. Nymphoides indica
 275. Orontium aquaticum
 276. Ottelia alismoides
 277. Ottelia mesenterum
 278. Ottelia ulvifolia
 279. Phyllanthus fluitans
 280. Pilularia americana
 281. Pogostemon helferi
 282. Pogostemon stellatus
 283. Pontederia cordata
 284. Potamogeton coloratus
 285. Potamogeton densus
 286. Potamogeton gayi
 287. Potamogeton gramineus
 288. Potamogeton malaianus
 289. Proserpinaca palustris
 290. Ranunculus limosella
 291. Regnellidium diphyllum
 292. Ricciocarpus natans
 293. Rorippa aquatica
 294. Rotala indica
 295. Rotala macrandra
 296. Rotala wallichii
 297. Ruppia maritima
 298. Sagittaria chapmani
 299. Sagittaria eatonii
 300. Sagittaria filiformis
 301. Sagittaria graminea
 302. Sagittaria guyanensis
 303. Sagittaria isoëtiformis
 304. Sagittaria latifolia
 305. Sagittaria microfila
 306. Sagittaria montevidensis
 307. Sagittaria natans
 308. Sagittaria papillosa
 309. Sagittaria platyphylla
 310. Sagittaria pusilla
 311. Sagittaria subulata
 312. Salvinia auriculata - salwinia uszkowata, (salwinia brazylijska)
 313. Salvinia cucullata - salwinia kukułkowata
 314. Salvinia minima - salwinia mała
 315. Salvinia oblongifolia - salwinia podłużna
 316. Salvinia rotundifolia - salwinia okrągłolistna
 317. Salvinia sprucei - Salwinia Sprucea
 318. Samolus floribundus
 319. Samolus parviflorus
 320. Saururus cernuus
 321. Shinnersia rivularis
 322. Spiranthes romanzoffiana
 323. Subularia aquatica
 324. Synnema triflorum
 325. Taxiphyllum barbieri
 326. Tonina fluviatilis
 327. Triglochin striata
 328. Utricularia gibba
 329. Utricularia graminifolia
 330. Vallisneria asiatica
 331. Vallisneria asiatica var. biwaensis
 332. Vallisneria neotropicalis
 333. Vallisneria rubra
 334. Vallisneria tortifolia
 335. Vallisneria tortissima
 336. Versicularia dubyana
 337. Wolffia microscopica
 338. Wolffiella floridana
 339. Zannichellia palustris

Inne

 1. biotop azjatycki
 2. biotop tanganikański
 3. biotop malawijski
 4. biotop południowoamerykański
 5. filtr fluidyzacyjny
 6. filtr glonowy
 7. filtr korzeniowy
 8. filtr powierzchniowy
 9. filtr zraszany
 10. Hans Frey
 11. komin przelewowy
 12. kwarantanna (akwarystyka)
 13. MFC (akwarystyka)
 14. Stefan Kornobis
 15. system filtracji
 16. ślimaki akwariowe
 17. trawka (akwarystyka)
 18. ukorzeniacz (akwarystyka)
 19. Współczynnik Redfielda
 20. złoże zraszane
 21. żywy piasek

Noia 64 apps kfm.png Kategorie artykułów

Akwarystyka – kategoria pojęć ogólnych.
Akwaria i oceanaria – opisy znanych akwariów publicznych i oceanariów.
Akwaryści – biogramy osób związanych z akwarystyką.
Ryby akwariowe – dotyczy ryb hodowanych w akwarium.
Zwierzęta akwariowe – stworzenia hodowane w akwariach.
Rośliny akwariowe – czyli flora w akwariach.
Akcesoria akwarystyczne – sprzęt używany w hodowli.
Pokarm – opisy popularnych i rzadziej stosowanych pokarmów.
Akwarium morskie – kategoria pojęć związanych z utrzymaniem akwarium morskiego.
Fauna i flora w akwarium morskim – to co żyje w morzu, oceanie i w akwarium.
Terrarystyka – wszystko co związane z terrarium.

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Podziel się