Występy Polaków na Letnich Igrzysk Olimpijskich 1960
Sportowcy
Lp.
złoto
srebro
brąz
4 m.
5 m.
6 m.
7 m.
8 m.
Punkty
185
9.
4
6
11
5
18
5
9
4
274
Zdobyte medale
Medale według dni
Dzień
Data
Dzień 0
25.08
–
–
–
–
Dzień 1
26.08
0
0
0
0
Dzień 2
27.08
0
0
0
0
Dzień 3
28.08
0
0
0
0
Dzień 4
29.08
0
0
2
2
Dzień 5
30.08
0
0
0
0
Dzień 6
31.08
0
1
0
1
Dzień 7
01.09
0
0
0
0
Dzień 8
02.09
0
0
1
1
Dzień 9
03.09
1
0
5
6
Dzień 10
04.09
0
0
0
0
Dzień 11
05.09
1
3
0
4
Dzień 12
06.09
1
0
1
2
Dzień 13
07.09
0
0
0
0
Dzień 14
08.09
0
1
1
2
Dzień 15
09.09
1
0
1
2
Dzień 16
10.09
0
1
0
1
Dzień 17
11.09
0
0
0
0
Medal
Zawodnik
Dyscyplina
Konkurencja
Rezultat
Data
Złoto
Zdzisław Krzyszkowiak
Lekkoatletyka
bieg na 3000 m z przeszkodami
8:34,2
3 września
Złoto
Kazimierz Paździor
Boks
waga lekka
4:1
5 września
Złoto
Józef Szmidt
Lekkoatletyka
trójskok
16,44
6 września
Złoto
Ireneusz Paliński
Podnoszenie ciężarów
waga lekkociężka
442,5
9 września
Srebro
Elżbieta Krzesińska
Lekkoatletyka
skok w dal
6,27
31 sierpnia
Srebro
Jerzy Adamski
Boks
waga piórkowa
1:4
5 września
Srebro
Tadeusz Walasek
Boks
waga średnia
2:3
5 września
Srebro
Zbigniew Pietrzykowski
Boks
waga półciężka
0:5
5 września
Srebro
Jarosława Jóźwiakowska
Lekkoatletyka
skok wzwyż
1,71
8 września
Srebro
Marian Kuszewski Emil Ochyra Jerzy Pawłowski Andrzej Piątkowski Wojciech Zabłocki Ryszard Zub
Szermierka
szabla drużynowo
7:9
10 września
Brąz
Daniela Walkowiak
Kajakarstwo
jedynka 500 m
2:10,46
29 sierpnia
Brąz
Stefan Kapłaniak Władysław Zieliński
Kajakarstwo
dwójka 1000 m
3:37,34
29 sierpnia
Brąz
Kazimierz Zimny
Lekkoatletyka
bieg na 5000 m
13:44,8
2 września
Brąz
Teodor Kocerka
Wioślarstwo
jedynka
7:21,26
3 września
Brąz
Tadeusz Rut
Lekkoatletyka
rzut młotem
65,64
3 września
Brąz
Brunon Bendig
Boks
waga kogucia
1:4
3 września
Brąz
Marian Kasprzyk
Boks
waga lekkopółśrednia
walkower
3 września
Brąz
Leszek Drogosz
Boks
waga piórkowa
1:4
3 września
Brąz
Tadeusz Trojanowski
Zapasy
styl wolny, waga kogucia
4-3
6 września
Brąz
Barbara Janiszewska Celina Jesionowska Halina Richter Teresa Wieczorek
Lekkoatletyka
sztafeta 4x100 m
45,0
8 września
Brąz
Jan Bochenek
Podnoszenie ciężarów
waga lekkociężka
420,0
9 września
Występy Polaków
Boks
Henryk Kukier – waga musza, przegrał 1. walkę (2. eliminacja)
Brunon Bendig – waga kogucia, 3.-4. miejsce (brązowy medal)
Jerzy Adamski – waga piórkowa, 2. miejsce (srebrny medal)
Kazimierz Paździor – waga lekka, 1. miejsce (złoty medal)
Marian Kasprzyk – waga lekkopółśrednia, 3.-4. miejsce (brązowy medal)
Leszek Drogosz – waga półśrednia, 3.-4. miejsce (brązowy medal)
Henryk Dampc – waga lekkośrednia, odpadł w ćwierćfinale
Tadeusz Walasek – waga średnia, 2. miejsce (srebrny medal)
Zbigniew Pietrzykowski – waga półciężka, 2. miejsce (srebrny medal)
Władysław Jędrzejewski – waga ciężka, przegrał 1. walkę (2. eliminacja)
Gimnastyka sportowa
Natalia Kot – wielobój, 12. miejsce; ćwiczenia wolne, 12.-14. miejsce; poręcze, 9.-10. miejsce; skok przez konia, 13.-14. miejsce; równoważnia, 21.-25. miejsce
Danuta Stachow – wielobój, 17. miejsce; ćwiczenia wolne, 12.-14. miejsce; poręcze, 33. miejsce; skok przez konia, 29.-30. miejsce; równoważnia, 32. miejsce
Barbara Eustachiewicz – wielobój, 24.-25. miejsce; ćwiczenia wolne, 33.-44. miejsce; poręcze, 37.-41. miejsce; skok przez konia, 36.-38. miejsce; równoważnia, 28.-31. miejsce
Eryka Mondry – wielobój, 32. miejsce; ćwiczenia wolne, 35.-37. miejsce; poręcze, 47. miejsce; skok przez konia, 54. miejsce; równoważnia, 26.-27. miejsce
Gizela Niedurny – wielobój, 37. miejsce; ćwiczenia wolne, 20. miejsce; poręcze, 11.-14. miejsce; skok przez konia, 44.-49. miejsce; równoważnia, 75. miejsce
Brygida Dziuba – wielobój, 52. miejsce; ćwiczenia wolne, 21.-22. miejsce; poręcze, 62.-64. miejsce; skok przez konia, 40.-41. miejsce; równoważnia, 61.-63. miejsce
Drużyna (Kot, Stachow, Eustachiewicz, Mondry, Niedurny, Dziuba) – wielobój, 5. miejsce
Andrzej Konopka – wielobój, 46. miejsce; ćwiczenia wolne, 26.-29. miejsce; koń z łękami, 62.-64. miejsce; kółka, 43.-45. miejsce; poręcze, 46.-49. miejsce; skok przez konia, 93.-94. miejsce; drążek, 38.-41. miejsce
Alfred Kucharczyk – wielobój, 56.-58. miejsce; ćwiczenia wolne, 19.-20. miejsce; koń z łękami, 62.-64. miejsce; kółka, 88.-90. miejsce; poręcze, 52.-53. miejsce; skok przez konia, 58.-60. miejsce; drążek, 56.-58. miejsce
Ernest Hawełek – wielobój, 60. miejsce; ćwiczenia wolne, 66.-68. miejsce; koń z łękami, 62.-64. miejsce; kółka, 55.-58. miejsce; poręcze, 78.-80. miejsce; skok przez konia, 52.-57. miejsce; drążek, 38.-41. miejsce
Jerzy Jokiel – wielobój, 61.-62. miejsce; ćwiczenia wolne, 10.-12. miejsce; koń z łękami, 73.-75. miejsce; kółka, 73.-76. miejsce; poręcze, 60.-65. miejsce; skok przez konia, 52.-57. miejsce; drążek, 84.-85. miejsce
Józef Rajnisz – wielobój, 72. miejsce; ćwiczenia wolne, 92.-94. miejsce; koń z łękami, 33.-35. miejsce; kółka, 30.-33. miejsce; poręcze, 99.-100. miejsce; skok przez konia, 73.-80. miejsce; drążek, 65.-69. miejsce
Aleksander Rokosa – wielobój, 74. miejsce; ćwiczenia wolne, 52.-59. miejsce; koń z łękami, 80.-81. miejsce; kółka, 36.-38. miejsce; poręcze, 35.-38. miejsce; skok przez konia, 112. miejsce; drążek, 93.-95. miejsce
Drużyna (Konopka, Kucharczyk, Hawełek, Jokiel, Rajnisz, Rokosa) – wielobój, 10.-11. miejsce
Hokej na trawie
Zdzisław Wojdylak , Jan Górny , Kazimierz Dąbrowski , Czesław Kubiak , Jerzy Siankiewicz , Władysław Śmigielski , Ryszard Marzec , Narcyz Maciaszczyk , Roman Micał , Witold Ziaja , Alfons Flinik , Henryk Flinik , Jan Flinik , Leon Wiśniewski , Andrzej Ptak , Włodzimierz Różański – 12. miejsce
Jeździectwo
Kajakarstwo
Daniela Walkowiak – K-1, 500 m, 3. miejsce (brązowy medal)
Daniela Walkowiak , Janina Mendalska – K-2, 500 m, 4. miejsce
Ryszard Skwarski – K-1, 1000 m, odpadł w półfinale
Stefan Kapłaniak , Władysław Zieliński – K-2, 1000 m, 3. miejsce (brązowy medal)
Ryszard Skwarski , Ryszard Marchlik , Władysław Zieliński , Stefan Kapłaniak – K-1, sztafeta 4 × 500 m, 4. miejsce
Kolarstwo
Koszykówka
Janusz Wichowski , Andrzej Pstrokoński , Jerzy Piskun , Krzysztof Sitkowski , Mieczysław Łopatka , Zbigniew Dregier , Jerzy Młynarczyk , Andrzej Nartowski , Ryszard Olszewski , Dariusz Świerczewski , Bohdan Przywarski , Tadeusz Pacuła – 7. miejsce
Lekka atletyka
Halina Richter – 100 m , odpadła w półfinale; 200 m , odpadła w półfinale
Teresa Wieczorek – 100 m , odpadła w półfinale; 80 m przez płotki , odpadła w półfinale
Barbara Janiszewska – 200 m , 5. miejsce
Celina Jesionowska – 200 m , odpadła w półfinale
Beata Żbikowska – 800 m , 8. miejsce
Krystyna Nowakowska – 800 m , odpadła w eliminacjach
Zofia Walasek – 800 m , odpadła w eliminacjach
Barbara Sosgórnik – 80 m przez płotki , odpadła w półfinale
Teresa Wieczorek , Barbara Janiszewska , Celina Jesionowska , Halina Richter – sztafeta 4 × 100 m , 3. miejsce (brązowy medal)
Jarosława Jóźwiakowska – skok wzwyż , 2.-3. miejsce (srebrny medal)
Elżbieta Krzesińska – skok w dal , 2. miejsce (srebrny medal)
Maria Chojnacka – skok w dal , 11. miejsce
Maria Bibro – skok w dal , 13. miejsce
Jadwiga Klimaj – pchnięcie kulą , 10. miejsce
Eugenia Rusin – pchnięcie kulą , 11.miejsce
Kazimiera Rykowska – rzut dyskiem , odpadła w eliminacjach
Urszula Figwer – rzut oszczepem , 5. miejsce
Marian Foik – 100 m , odpadł w półfinale; 200 m , 4. miejsce
Jerzy Kowalski – 400 m , odpadł w ćwierćfinale
Stanisław Swatowski – 400 m , odpadł w ćwierćfinale
Zbigniew Makomaski – 800 m , odpadł w ćwierćfinale
Stefan Lewandowski – 800 m , odpadł w eliminacjach; 1500 m , odpadł w eliminacjach
Zbigniew Orywał – 800 m , odpadł w eliminacjach; 1500 m , odpadł w eliminacjach
Kazimierz Zimny – 5000 m , 3. miejsce (brązowy medal) ; 10 000 m , nie ukończył
Marian Jochman – 5000 m , odpadł w eliminacjach
Zdzisław Krzyszkowiak – 10 000 m , 7. miejsce; 3000 m z przeszkodami , 1. miejsce (złoty medal)
Stanisław Ożóg – 10 000 m , 18. miejsce
Roman Muzyk – 110 m przez płotki , odpadł w ćwierćfinale
Wiesław Król – 400 m przez płotki , odpadł w eliminacjach
Zdzisław Kumiszcze – 400 m przez płotki , odpadł w eliminacjach
Jerzy Chromik – 3000 m z przeszkodami , odpadł w eliminacjach
Marian Foik , Janusz Jarzembowski , Józef Szmidt , Jerzy Juskowiak – sztafeta 4 × 100 m , odpadła w eliminacjach (dyskwalifikacja)
Edward Bożek , Stanisław Swatowski , Bogusław Gierajewski , Jerzy Kowalski – sztafeta 4 × 400 m , odpadła w półfinale
Piotr Sobotta – skok wzwyż , 15. miejsce
Andrzej Krzesiński – skok o tyczce , 12. miejsce
Janusz Gronowski – skok o tyczce , odpadł w eliminacjach
Kazimierz Kropidłowski – skok w dal , odpadł w eliminacjach
Józef Szmidt – trójskok , 1. miejsce (złoty medal)
Ryszard Malcherczyk – trójskok , 6. miejsce
Jan Jaskólski – trójskok , odpadł w eliminacjach
Alfred Sosgórnik – pchnięcie kulą , 6. miejsce
Eugeniusz Kwiatkowski – pchnięcie kulą , odpadł w eliminacjach
Edmund Piątkowski – rzut dyskiem , 5. miejsce
Zenon Begier – rzut dyskiem , 14. miejsce
Tadeusz Rut – rzut młotem , 3. miejsce (brązowy medal)
Olgierd Ciepły – rzut młotem , 5. miejsce
Zbigniew Radziwonowicz – rzut oszczepem , 7. miejsce
Janusz Sidło – rzut oszczepem , 8. miejsce
Pięciobój nowoczesny
Piłka nożna
Edward Szymkowiak , Tomasz Stefaniszyn , Hubert Pala , Henryk Szczepański , Henryk Grzybowski , Jerzy Woźniak , Marceli Strzykalski , Edmund Zientara , Zygmunt Gadecki , Lucjan Brychczy , Stanisław Hachorek , Ernest Pol , Roman Lentner – odpadli w eliminacjach
Rzym Polska-Tunezja 6-1(3-1)
Livorno Dania-Polska 2-1(1-0)
Neapol Argentyna-Polska 2-0(1-0)
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Skoki do wody
Strzelectwo
Stanisław Romik – pistolet dowolny 50 m, 5. miejsce
Andrzej Tomza – pistolet dowolny 50 m, 28. miejsce
Czesław Zając – pistolet szybkostrzelny 25 m, 7. miejsce
Jerzy Nowicki – karabinek sportowy 3 pozycje 50 m, 5. miejsce; karabinek sportowy leżąc 50 m, 26. miejsce
Henryk Górski – karabinek sportowy 3 pozycje 50 m, 19. miejsce; karabinek sportowy leżąc 50 m, 13. miejsce; karabin dowolny 3 pozycje 300 m, 17. miejsce
Stefan Masztak – karabin dowolny 3 pozycje 300 m, 13. miejsce
Adam Smelczyński – rzutki trap , 7. miejsce
Szermierka
Elżbieta Pawlas – floret , 6. miejsce
Sylwia Julito – floret , odpadła w ćwierćfinale
Wanda Kaczmarczyk – floret , odpadła w eliminacjach
Sylwia Julito , Wanda Kaczmarczyk , Genowefa Migas , Barbara Orzechowska , Elżbieta Pawlas – 5.-8. miejsce
Witold Woyda – floret , 4. miejsce
Ryszard Parulski – floret , odpadł w półfinale
Janusz Różycki – floret , odpadł w półfinale
Egon Franke , Ryszard Kunze , Ryszard Parulski , Janusz Różycki , Witold Woyda , – floret , 5.-8. miejsce
Wiesław Glos – szpada , odpadł w ćwierćfinale
Bohdan Gonsior – szpada , odpadł w ćwierćfinale
Janusz Kurczab – szpada , odpadł w ćwierćfinale
Wiesław Glos , Bohdan Gonsior , Andrzej Kryński , Janusz Kurczab , Jerzy Strzałka – szpada , odpadli w 1/8 finału
Wojciech Zabłocki – szabla , 5. miejsce
Jerzy Pawłowski – szabla , 6. miejsce
Ryszard Zub – szabla , odpadł w ćwierćfinale
Marian Kuszewski , Emil Ochyra , Jerzy Pawłowski , Andrzej Piątkowski , Wojciech Zabłocki , Ryszard Zub – szabla , 2. miejsce (srebrny medal)
Wioślarstwo
Zapasy
Stefan Hajduk – styl klasyczny, waga musza, 10.-11. miejsce
Bernard Knitter – styl klasyczny, waga kogucia, 7.-8. miejsce
Kazimierz Macioch – styl klasyczny, waga piórkowa, 19.-20. miejsce;
Ernest Gondzik – styl klasyczny, waga lekka, 5.-10. miejsce
Edward Żuławnik – styl klasyczny, waga półśrednia, 25. miejsce
Bolesław Dubicki – styl klasyczny, waga średnia, 5. miejsce
Włodzimierz Smoliński – styl klasyczny, waga półciężka, 11. miejsce
Lucjan Sosnowski – styl klasyczny, waga ciężka, 5. miejsce; styl wolny, waga ciężka, 10.-11. miejsce
Lesław Kropp – styl wolny, waga musza, 11. miejsce
Tadeusz Trojanowski – styl wolny, waga kogucia, 3.miejsce (brązowy medal)
Jan Żurawski – styl wolny, waga piórkowa, 12.-14. miejsce
Jan Kuczyński – styl wolny, waga lekka, 20.-23. miejsce
Zobacz też
↑ ze względu na bojkot Polska nie wzięła udziału w tych igrzyskach
Afryka
Ameryka
Azja
Europa
Australia i Oceania