Cypr
Godło Cypru
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Cypru

Cypr jest podzielony oficjalnie na 6 dystryktów (okręgów) (gr. επαρχίες), ich nazwy pochodzą od nazw miast, które są stolicami dystryktów: Famagusta, Kirenia, Larnaka, Limassol, Nikozja, Pafos.

W praktyce dwa z nich w całości pod władzą Republiki Cypryjskiej, jeden w całości pod władzą Cypru Północnego, a reszta jest podzielona. Do obszarów pod administracją turecką zalicza się Kyrenia oraz części dystryktów Famagusta (większość dystryktu), Nikozja (ok. 1/3 dystryktu) i Larnaka (niewielki fragment).

Dystrykty mają charakter bardziej władzy administracyjnej państwowej, rządowej niż samorządowej. Naczelnik dystryktu reprezentuje rząd z Nikozji. Okręgi dzielą się na gminy samorządowe. Istnieje podział na gminy miejskie i wiejskie, dodatkowo tzw. jednostki specjalne, objęte specjalnymi rządowymi programami rozwojowymi. W gminach miejskich: Rada Miejska wybierana przez mieszkańców. Podobnie wybierany burmistrz. W obu przypadkach kadencja 5 letnia. W gminach wiejskich wybierany Zarząd.

Na terenie wyspy znajdują się również dwie brytyjskie bazy wojskowe Akrotiri oraz Dhekelia niewchodzące w skład Republiki Cypryjskiej i stanowiące osobne terytoria zależne Wielkiej Brytanii.

Numer Dystrykt Nazwa grecka Nazwa turecka Stolica
1
Cyprus-Famagusta.png
Dystrykt Famagusta
Αμμόχωστος Gazimağusa Famagusta
2
Cyprus-Kyrenia.png
Dystrykt Kirenia
Κερύvεια Girne Kyrenia
3
Cyprus-Larnaca.png
Dystrykt Larnaka
Λάρνακα Larnaka Larnaka
4
Cyprus-Limassol.png
Dystrykt Limassol
Λεμεσός Leymosun Limassol
5
Cyprus-Nicosia.png
Dystrykt Nikozja
Λευκωσία Lefkoşa Nikozja
6
Cyprus-Paphos.png
Dystrykt Pafos
Πάφος Baf Pafos
Mapa podziału administracyjnego
Cyprus districts named pl.PNG

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Podziel się