Pismo bieżące
ilustracja
Nazwa chińska
Pismo uproszczone 行书
Pismo tradycyjne 行書
Hanyu pinyin Xíngshū
Wade-Giles Hsing-shu
Kopia słynnego Rękopisu z Altany Orchidei Wanga Xizhi, uważanego z najdoskonalsze dzieło w piśmie bieżącym

Pismo bieżące (chiń. xingshu, jap. gyōsho, kor. haengseo) - odmiana chińskiego pisma, wywodząca się z pisma kancelaryjnego, charakteryzująca się uproszczeniem formy i łączeniem osobnych kresek w całości wykonywane jednym pociągnięciem pędzla (obecnie pióra lub długopisu). Używane jest do sporządzania notatek i jako podstawowe pismo odręczne, a także jako styl kaligraficzny. Pismo bieżące, ze względu na przyspieszenie pisania i upraszczanie znaków, można uznać za krok w kierunku stworzenia stenografii chińskiej. Podobną funkcję pełniło również pismo trawiaste, które było jeszcze bardziej uproszczone.

Za twórcę xingshu uważany jest Liu Desheng, który miał je opracować za panowania cesarzy Huana i Linga z dynastii Han, a więc w latach ok. 146–189. Początkowo nazywano ten styl Xingya[1].

Za najdoskonalsze pod względem kaligraficznym prace wykonane w piśmie bieżącym uchodzą dzieła Wanga Xizhi (321–379). Wysoko cenione są również prace tzw. Czterech Mistrzów Dynastii Song, czyli Cai Xianga, Su Dongpo, Huang Tingjiana oraz Mi Fu.

Przypisy

  1. Running Hand (ang.). chinaculture.org. [dostęp 2017-01-15].

Bibliografia

  • Mieczysław Künstler, Pismo chińskie, PWN, Warszawa, 1970, s. 144

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Podziel się