Pałac Cosela
Coselpalais
Ilustracja
Pałac w 2008 roku
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Saksonia

Miejscowość

Drezno

Adres

An der Frauenkirche 12, 01067 Dresden, Sachsen, Deutschland[1]

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

rokoko

Architekt

Julius Heinrich Schwarze

Inwestor

Fryderyk August Cosel

Rozpoczęcie budowy

1762

Ukończenie budowy

1764

Zniszczono

1945

Odbudowano

1973–1975, 1998–2000

Pierwszy właściciel

Fryderyk August Cosel

Położenie na mapie Drezna
Mapa konturowa Drezna, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac Cosela”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pałac Cosela”
Położenie na mapie Saksonii
Mapa konturowa Saksonii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Cosela”
Ziemia51°03′08″N 13°44′33″E/51,052222 13,742500

Pałac Cosela[2] (niem. Coselpalais) – rokokowy pałac, znajdujący się w Dreźnie, w dzielnicy Innere Altstadt, przy Neumarkt. Jego nazwa pochodzi od nazwiska Fryderyka Augusta Cosela, z inicjatywy którego budynek powstał w latach 1762–1764[3][4]. Obecnie w pałacu mieszczą się biura oraz dwie restauracje.

Lokalizacja

Pałac Cosela jest położony na terenie Starego Miasta w Dreźnie, przy Neumarkt, tuż obok Kościoła Marii Panny (Frauenkirche), a także w pobliżu Akademii Sztuk Pięknych i Albertinum[3][5]. Można się do niego dostać, korzystając z linii tramwajowych nr 1, 2 oraz 4 i wysiadając na przystanku Altmarkt, z którego dojście do pałacu zajmuje kilka minut[3].

Historia

W 1565 roku na obszarze, na którym stoi dziś pałac, wybudowano Wieżę Prochową (niem. Pulverturm), służącą do przechowywania prochu. W 1744 roku wieża została rozebrana z powodu pojawiających się na niej rys – zachowano tylko jej piwnice ze sklepieniami[3]. Działkę po wieży saski elektor podarował krajowemu mistrzowi budowlanemu i architektowi, Johannowi Christophowi Knöffelowi, który wybudował na niej w latach 1745–1746 dwa reprezentacyjne barokowe budynki mieszkalne[3][5]. Budynki te zostały zniszczone podczas wojny siedmioletniej w 1760 roku wskutek dokonanego przez wojska pruskie ostrzału artyleryjskiego miasta[3][6]. W 1762 roku pozostałości budynków kupił generał Fryderyk August Cosel, syn saskiego elektora i króla Polski, Augusta II Mocnego oraz jego metresy, hrabiny Anny Konstancji Cosel[4]. Na miejscu ruin, w oparciu o istniejącą strukturę budowlaną, do 1764 roku powstał rokokowy pałac, którego budowę generał zlecił architektowi Juliusowi Heinrichowi Schwarzemu[4][6][5]. Pałac ten składał się z głównego budynku, odwróconego od Kościoła Marii Panny o dziewięćdziesiąt stopni i posiadającego okazały portal wejściowy oraz szczyt, w którym umieszczony był herb Fryderyka Augusta Cosela oraz dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł, pomiędzy którymi znajdował się mały dziedziniec[3]. Wokół dziedzińca znajdowało się ozdobne ogrodzenie z wykonanymi z piaskowca filarami, zwieńczonymi rzeźbami przedstawiającymi dzieci[3][6]. Generał Cosel nigdy nie mieszkał w pałacu, jego miejscem zamieszkania była drezdeńska posiadłość, w której zmarł w 1770 roku[3]. W pierwszej połowie XIX wieku gmach wszedł w posiadanie cywilne, w latach 1845–1853 mieścił się w nim Hotel Rosyjski (niem. Russische Hotel)[4]. W 1853 roku Pałac Cosela stał się własnością państwa saksońskiego, które ulokowało w nim królewski posterunek policji[5]. Po 1901 roku, kiedy to pałac przestał być siedzibą posterunku policji, mieściło się w nim m.in. państwowe biuro budowlane[4].

Boczne skrzydła Pałacu Cosela w 1985 roku

Podczas bombardowania w lutym 1945 roku Pałac Cosela został zniszczony wraz z resztą zabudowy drezdeńskiego Neumarkt[5][6]. Najmniejszych uszkodzeń doznały dwa boczne skrzydła, których odbudowę przeprowadzono w latach 1973–1975[3][4]. W październiku 1998 roku został położony kamień węgielny pod odbudowę głównego budynku pałacu[5]. Realizowana w sposób wierny rekonstrukcja gmachu, obejmująca oprócz fasad także historyczne wnętrza, takie jak klatka schodowa i sala balowa (niem. Festsaal) na pierwszym piętrze, zakończyła się w lutym 2000 roku[4][5]. Po odbudowie większość budynku przeznaczono na cele biurowe, z kolei na jego parterze urządzona została restauracja Grand Café & Restaurant, zaś w piwnicach dawnej Wieży Prochowej – restauracja Pulverturm[3][5].

Zwiedzanie

Dziedziniec Pałacu Cosela wraz z ozdobnym ogrodzeniem w 2006 roku

Nie jest możliwe zwiedzanie całego Pałacu Cosela z uwagi na zajmujące większą jego część biura, niemniej jednak podczas wizyty w restauracji Grand Café & Restaurant można zobaczyć barokowy dziedziniec oraz historyczne pomieszczenia, znajdujące się w skrzydłach pałacu, takie jak pokój porcelanowy (niem. Porzellanzimmer), pokój różany (niem. Rosenzimmer), pokój lustrzany (niem. Spiegelzimmer) czy pokój ptasi (niem. Vogelzimmer)[3]. Z kolei pobyt w restauracji Pulverturm daje możliwość zobaczenia zachowanych, historycznych pozostałości Wieży Prochowej[3].

Przypisy

  1. Restaurant & Grand Café Coselpalais. [w:] Restaurants [on-line]. tripadvisor.de. [dostęp 2017-12-20]. (niem.).
  2. Niemcy: mniej znane miejscowości. [w:] Miejsca [on-line]. szlakturysty.pl. [dostęp 2017-12-21]. (pol.).
  3. a b c d e f g h i j k l m Das Coselpalais. [w:] Coselpalais [on-line]. dein-dresden.de. [dostęp 2017-12-20]. (niem.).
  4. a b c d e f g Katharina Rögner, Ernst Wrba: Reiseführer Dresden und Sächsische Schweiz - Zeit für das Beste: Highlights, Geheimtipps, Wohlfühladressen. [w:] Coselpalais [on-line]. books.google.pl. [dostęp 2017-12-20]. (niem.).
  5. a b c d e f g h Entdecken Sie die Geschichte des spätbarocken Palais. [w:] Geschichte [on-line]. coselpalais-dresden.de. [dostęp 2017-12-20]. (niem.).
  6. a b c d Coselpalais. [w:] Dresden [on-line]. dresden-und-sachsen.de. [dostęp 2017-12-20]. (niem.).

Linki zewnętrzne

  • Galeria zdjęć Pałacu Cosela (ang.)
  • Strona restauracji Grand Café & Restaurant (niem.)
  • Strona restauracji Pulverturm (niem.)

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się