Ortodoksyjny Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy i Cypru lub Prawosławny Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy i Cypruzakon rycerski szpitalników utworzony w 1972 przez Makariosa III, prezydenta i zarazem arcybiskupa-etnarchę Cypru, jako prawosławne zgromadzenie pod państwowym protektoratem Republiki Cypru i kościelnym protektoratem Metropolity Cypru[1].

Otrzymanie odznaki orderowej tego zakonu świadczyło o przynależności do niego. Ustanowiony trzy klasy orderowe: Krzyż Rycerski, Krzyż Rycerski I Klasy i Krzyż Rycerski z Gwiazdą. Czasami nadawano dodatkową klasę: Krzyż Rycerski z Wielką Wstęgą.[potrzebny przypis]

Monastyr Świętego Barnaby koło Famugusty wyznaczono na główną siedzibę zakonu, ale w roku 1974 znalazł się on na terytorium okupowanym przez wojska tureckie. Po śmierci Makariosa III w 1977 nowym wielkim mistrzem został jego następca abp Chryzostom I, tymczasowym protektorem nowy prezydent Spiros Kiprianu[1], a Wielkim Kanclerzem (Megas Domesticos)[potrzebny przypis] administratorem zakonu baron Sergiusz von Bennigsen mieszkający w Londynie[1].

W latach 1988–1989[1] część kawalerów tego zakonu pod przywództwem dra Michała Brett-Crowthera zwołało Kapitułę w Grecji[potrzebny przypis]. Zmieniono statuty oraz regulaminy i samozwańczo nadają jego insygnia orderowe (te nadane do zamiany statutów mają status legalnych i uznanych międzynarodowo)[1]. W związku z tą trudną sytuacją ówczesny prezydent Cypru zaprzestał przyjmowania w poczet kawalerów zakonu. Faktycznie zakon ten jednak nie został zniesiony, więc jest możliwe, że któryś następny Prezydent Cypru powróci do jego nadawania.[potrzebny przypis]

Przypisy

  1. a b c d e Peter Bander van Duren: Orders of knighthood and of merit. The Pontifical, Religious and Secularised Orders, and their relationship to the Apostolic See. Londyn: Colin Smythe, 1995, s. 556. (ang.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się