Nikołaj Goriuszkin
Николай Иванович Горюшкин
ilustracja
major major
Pełne imię i nazwisko

Nikołaj Iwanowicz Goriuszkin

Data i miejsce urodzenia

1 grudnia 1915
Szarapkino, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

12 listopada 1945
Moskwa, ZSRR

Przebieg służby
Lata służby

19371945

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Stanowiska

dowódca 22 Zmotoryzowanej Brygady Gwardii w 3 Armii Pancernej Gwardii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

podpis
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Aleksandra Newskiego (ZSRR) Medal „Za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945” Medal „Za zdobycie Berlina” Medal „Za wyzwolenie Pragi”

Nikołaj Iwanowicz Goriuszkin (ros. Николай Иванович Горюшкин, ur. 18 listopada?/1 grudnia 1915 w Szarapkinie, zm. 12 listopada 1945 w Moskwie) − radziecki dowódca wojskowy narodowości rosyjskiej, major piechoty Armii Czerwonej, Bohater Związku Radzieckiego (1944, 1945).

Życiorys

Urodził się w rodzinie robotniczej we wsi Szarapkino (obecnie Dołżańsk na Ukrainie) w obwodzie ługańskim. Służbę w Armii Czerwonej rozpoczął w 1937 roku. W roku 1941 ukończył uczelnię wojskową i trafił na front wojny niemiecko-radzieckiej, gdzie dowodził plutonem, kompanią i batalionem. W 1943 roku wstąpił do WKP(b).

W czasie forsowania Dniepru kompania pod dowództwem por. Goriuszkina jako pierwsza w pułku przeprawiła się na zachodni brzeg rzeki w pobliżu wsi Grigorowka Kamieńska, gdzie utworzyła przyczółek broniony aż do czasu dotarcia głównych sił.

Za walki nad Dnieprem, uchwałą Rady Najwyższej ZSRR, 10 grudnia 1944 roku został odznaczony Orderem Lenina i medalem „Złota GwiazdaBohatera Związku Radzieckiego (№ 2125).

16 stycznia 1945 roku brał udział w walkach o Częstochowę. 23 stycznia, w czasie operacji wiślańsko-odrzańskiej, dowodzony przez kpt. Goriuszkina batalion zdobył ważny przyczółek w pobliżu Groszowic (obecnie część Opola), co umożliwiło przeprawienie się czołgom. Za ten czyn został 10 kwietnia roku ponownie odznaczony medalem „Złota Gwiazda” i został zastępcą dowódcy 22. Zmotoryzowanej Brygady Gwardii.

Po zakończeniu wojny trafił na kursy Akademii Wojennej im. M. Frunzego w Moskwie, gdzie zmarł tragicznie 12 listopada 1945 roku po upadku ze schodów. Pochowany został w rodzinnym Swerdłowśku.

Odznaczenia

Bibliografia

  • Горюшкин Николай Иванович
  • Боевая доблесть. Донецк, 1971
  • Герои Советского Союза. Краткий биографический словарь. Том 1. М.: Воениз., 1987
  • Дважды Герои Советского Союза. - М.: Воениздат, 1973.
  • Люди бессмертного подвига. Книга 1. М., 1975

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się