Nagroda Sidewise (przyznana Murrayowi Daviesowi w 2003 r.)
Nagroda Sidewise za historię alternatywną (Sidewise Award for Alternate History ) – nagroda nadawana od 1995 za najlepsze utwory w gatunku historii alternatywnej .
Nagroda jest nazwana na cześć opowiadania Sidewise in Time Murray Leinstera .
Każdego roku nadawane są dwie nagrody (zwykle podczas Worldconu ): za krótką i długą formę. Nieregularnie przyznawane są także nagrody specjalne, za dokonania sprzed 1995 roku.
Laureaci
Długa forma
1995 Paul J. McAuley , Pasquale's Angel
1996 Stephen Baxter , Voyage
1997 Harry Turtledove , How Few Remain
1998 Stephen Fry , Making History
1999 Brendan DuBois(inne języki) , Resurrection Day
2000 Mary Gentle(inne języki) , Ash: A Secret History
2001 J. N. Stroyar(inne języki) , The Children's War
2002
Martin J. Gidron(inne języki) , The Severed Wing
Harry Turtledove , Ruled Britannia
2003 Murray Davies(inne języki) , Collaborator
2004 Philip Roth , Spisek przeciwko Ameryce (The Plot Against America )
2005 Ian R. MacLeod , The Summer Isles
2006 Charles Stross , The Family Trade , The Hidden Family i The Clan Corporate
2007 Michael Chabon , Związek żydowskich policjantów (The Yiddish Policemen's Union )
2008 Chris Roberson(inne języki) , The Dragon's Nine Sons
2009 Robert Conroy(inne języki) , 1942
2010 Eric G. Swedin(inne języki) , When Angels Wept: A What-If History of the Cuban Missile Crisis
2011 Ian R. MacLeod , Obudź się i śnij (Wake up and dream )
2012 C. J. Sansom(inne języki) , Dominion
2013
D.J. Taylor(inne języki) , The Windsor Faction
Bryce Zabel(inne języki) , Surrounded by Enemies: What If Kennedy Survived Dallas?
2014 Kristine Kathryn Rusch , The Enemy Within
2015 Julie Mayhew(inne języki) , The Big Lie
2016 Ben H. Winters(inne języki) , Underground Airlines
2017 Bryce Zabel(inne języki) , Once There Was a Way
2018 Mary Robinette Kowal , The Calculating Stars
2019 Annalee Newitz(inne języki) The Future of Another Timeline
2020 Adrian Tchaikovsky The Doors of Eden
2021 Laurent Binet(inne języki) Civilizations (tł. z jęz. fr. Sam Taylor)
2022 B.L. Blanchard(inne języki) The Peacekeeper
Krótka forma
1995 Stephen Baxter , Brigantia's Angels
1996 Walter Jon Williams , Foreign Devils (w War of the Worlds: Global Dispatches )
1997 William Sanders , The Undiscovered
1998 Ian R. MacLeod , The Summer Isles
1999 Alain Bergeron(inne języki) , The Eighth Register (tłumaczenie Howard Scotta(inne języki) )
2000 Ted Chiang , Siedemdziesiąt dwie litery (Seventy Two Letters )
2001 Ken MacLeod , The Human Front
2002 William Sanders , Empire
2003 Chris Roberson(inne języki) , O One
2004 Warren Ellis , Ministry of Space
2005 Lois Tilton(inne języki) , Pericles the Tyrant
2006 Gardner Dozois , Counterfactual
2007
2008 Mary Rosenblum(inne języki) , Sacrifice
2009 Alastair Reynolds , The Fixation
2010 Alan Smale(inne języki) , A Clash of Eagles
2011 Lisa Goldstein(inne języki) , Paradise Is a Walled Garden
2012 Rick Wilber(inne języki) , Something Real
2013 Vylar Kaftan(inne języki) , The Weight of the Sunrise
2014 Ken Liu , The Long Haul: From the Annals of Transportation, The Pacific Monthly, May 2009
2015 Bill Crider(inne języki) , It Doesn't Matter Anymore
2016
Daniel Bensen, Treasure Fleet
Adam Rovner(inne języki) , What If the Jewish State Had Been Established in East Africa
2017 Harry Turtledove , Zigeuner
2018 Oscar (Xiu) Ramirez, Emmanuel Valtierra Codex Valtierra
2019 Harry Turtledove Christmas Truce
2020 Matthew Kresal Moonshot
2021 Alan Smale Gunpowder Treason
2022
Eric Choi(inne języki) A Sky and a Heaven
Wole Talabi(inne języki) A Dream of Electric Mothers
Nagrody specjalne
1995 L. Sprague de Camp , za całokształt twórczości
1997 Robert N. Sobel(inne języki) : For Want of a Nail
1999 Randall Garrett(inne języki) : Seria Lord Darcy
2018 Eric Flint , 1632 series
Linki zewnętrzne
Oficjalna strona Nagrody Sidewise
Nagrody w dziedzinie fantastyki
Anglojęzyczne
Inne państwa
Polska
Nagrody filmowe