Muzeum Regionalne
im. Andrzeja Kaubego
w Wolinie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wolin

Adres

ul. Zamkowa 24
72-510 Wolin

Zakres zbiorów

zbiory archeologiczne z okresu średniowiecza

Dyrektor

1968-1992 - Andrzej Kaube
1992 - marzec 2008 - Karol Kruk
kwiecień 2008-sierpień 2008 - Kamil Maciejewski
wrzesień 2008-listopad 2019 - Ryszard Banaszkiewicz
grudzień 2019 - obecnie - dr Karolina Kokora

Położenie na mapie Wolina
Mapa konturowa Wolina, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalneim. Andrzeja Kaubegow Wolinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalneim. Andrzeja Kaubegow Wolinie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalneim. Andrzeja Kaubegow Wolinie”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalneim. Andrzeja Kaubegow Wolinie”
Położenie na mapie gminy Wolin
Mapa konturowa gminy Wolin, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalneim. Andrzeja Kaubegow Wolinie”
Ziemia53°50′39,793″N 14°37′02,194″E/53,844387 14,617276
Strona internetowa

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie – muzeum znajdujące się przy wolińskim rynku, obok ratusza.

W muzeum prezentowane są eksponaty dotyczące plemienia Wolinian, systemu obronnego miasta, rzemiosła, i wierzeń jego średniowiecznych mieszkańców. Atrakcją jest miniaturka słowiańskiego boga z czterema twarzami: Świętowita. Figurkę tę znaleźli prowadzący w Wolinie wykopaliska archeologowie[1].

Muzealna ekspozycja przedstawia zasięg osadnictwa plemienia Wolinian, rozwój ośrodka miejskiego, od założenia osady otwartej na przełomie VI/VIII wieku po upadek w XII, system obronny, port, gospodarkę, handel i wierzenia. Została przygotowana w oparciu o wiadomości zebrane w kronikach, a przede wszystkim bogate źródła archeologiczne pozyskane w toku wieloletnich badań wykopaliskowych na terenie miasta. Na życzenie zwiedzających można wysłuchać magnetofonowego przewodnika w językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, szwedzkim, rosyjskim, czeskim, węgierskim, hiszpańskim, otrzymać informację turystyczną o regionie, zaopatrzyć się w przewodniki, mapy, wydawnictwa muzealne i pamiątki.

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Piotr Skurzyński, Pomorze, Warszawa: Wyd. Muza S.A., 2007, s. 169, ISBN 978-83-7495-133-3.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się