Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2016
|
Włoch polskiego pochodzenia Jakub Mareczko, brązowy medalista wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23.
|
Data
|
9–16 października 2016
|
Gospodarz
|
Doha, Katar
|
Organizator
|
UCI
|
Liczba konkurencji
|
12
|
Liczba zawodników
|
914 (247 kobiet i 667 mężczyzn)
|
Liczba reprezentacji
|
86
|
|
Multimedia w Wikimedia Commons
|
|
Strona internetowa
|
89. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 9–16 października 2016 w stolicy Kataru, Dosze. Były to pierwsze w historii kolarskie mistrzostwa świata zorganizowane w tym kraju oraz na Bliskim Wschodzie. Jedynym zawodnikiem, który obronił tytuł mistrza świata był Słowak Peter Sagan w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego. Wśród multimedalistów najlepszym okazał się zdobywca dwóch złotych medali, Niemiec Tony Martin, który triumfował w jeździe indywidualnej i drużynowej na czas. Polacy w mistrzostwach nie zdobyli żadnego medalu.
Kalendarium zawodów
Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2016[1]
|
Konkurencja (dystans)
|
Data
|
9.10 |
10.10 |
11.10 |
12.10 |
13.10 |
14.10 |
15.10 |
16.10
|
Mężczyźni
|
Elita
|
Wyścig ze startu wspólnego (257,3 km) |
|
|
|
|
|
|
|
10:30–16:35
|
Jazda indywidualna na czas (40,0 km) |
|
|
|
13:45–16:05 |
|
|
|
|
Jazda drużynowa na czas (40,0 km) |
15:20–16:40 |
|
|
|
|
|
|
|
Orlicy (do lat 23)
|
Wyścig ze startu wspólnego (165,7 km) |
|
|
|
|
12:00–15:55 |
|
|
|
Jazda indywidualna na czas (28,9 km) |
|
11:30–15:50 |
|
|
|
|
|
|
Juniorzy
|
Wyścig ze startu wspólnego (135,3 km) |
|
|
|
|
|
13:15–16:30 |
|
|
Jazda indywidualna na czas (28,9 km) |
|
|
9:00–12:30 |
|
|
|
|
|
Kobiety
|
Elita
|
Wyścig ze startu wspólnego (134,1 km) |
|
|
|
|
|
|
12:45–16:20 |
|
Jazda indywidualna na czas (28,9 km) |
|
|
13:15–16:30 |
|
|
|
|
|
Jazda drużynowa na czas (40,0 km) |
14:10–15:15 |
|
|
|
|
|
|
|
Juniorki
|
Wyścig ze startu wspólnego (74,5 km) |
|
|
|
|
|
8:30–10:30 |
|
|
Jazda indywidualna na czas (13,7 km) |
|
9:30–10:40 |
|
|
|
|
|
|
Lista uczestniczących reprezentacji
W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brało udział 914 osób (247 kobiet i 667 mężczyzn) z 86 reprezentacji. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Włochy (42 osoby), Belgia (39) i Holandia (38). Obowiązywał specjalny system kwalifikacji ustalony przez UCI dla jazd drużynowych oraz przyznający odpowiednią liczbę miejsc dla danej reprezentacji w pozostałych konkurencjach[2] [3] .
Zawodnicy i zawodniczki polscy
Wstępnie do mistrzostw świata w kolarstwie szosowym Polska zgłosiła 35 osób[a]. Ostatecznie do wyścigów indywidualnych skład reprezentacji Polski ogłosił Polski Związek Kolarski, zgłaszając 24 osoby (14 zawodników oraz 10 zawodniczek)[16]. Dodatkowo angielska grupa Team Sky zgłosiła jeszcze jednego polskiego zawodnika do wyścigu drużynowego[b][8].
Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2016[c]
|
Lp. |
Zawodnik / Zawodniczka |
Grupa / Klub |
Konkurencja
|
Mężczyźni
|
1 |
Adrian Banaszek |
Verva ActiveJet Pro Cycling Team |
start wspólny
|
2 |
Alan Banaszek |
CCC Sprandi Polkowice |
start wspólny do lat 23
|
3 |
Marcin Białobłocki |
ONE Pro Cycling |
ind. jazda na czas
|
4 |
Maciej Bodnar |
Tinkoff |
ind. jazda na czas, start wspólny
|
5 |
Karol Domagalski |
ONE Pro Cycling |
start wspólny
|
6 |
Przemysław Kasperkiewicz |
Klein Constantia |
ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
|
7 |
Mikołaj Konieczny |
KKS Gostyń |
start wspólny juniorów
|
8 |
Szymon Krawczyk |
KTK Kalisz |
start wspólny juniorów
|
9 |
Michał Kwiatkowski |
Team Sky |
druż. jazda na czas
|
10 |
Filip Maciejuk |
KS Pogoń Mostostal Puławy |
ind. jazda na czas juniorów
|
11 |
Łukasz Owsian |
CCC Sprandi Polkowice |
druż. jazda na czas, start wspólny
|
12 |
Maciej Paterski |
CCC Sprandi Polkowice |
druż. jazda na czas, start wspólny
|
13 |
Szymon Rekita |
GFDD Altopack A.S.D |
ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
|
14 |
Bartosz Rudyk |
Stal Ocetix Iglotex Grudziądz |
start wspólny juniorów
|
15 |
Łukasz Wiśniowski |
Etixx-Quick Step |
start wspólny
|
Kobiety
|
1 |
Eugenia Bujak |
BTC City Lublana |
druż. jazda na czas, start wspólny
|
2 |
Marta Lach |
MAT ATOM Sobótka |
start wspólny
|
3 |
Aurela Nerlo |
Atom Boxmet Dzierżoniów |
ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
|
4 |
Katarzyna Niewiadoma |
Rabo Liv Woman Cycling Team |
druż. jazda na czas, start wspólny
|
5 |
Katarzyna Pawłowska |
Boels-Dolmans Cycling Team |
ind. jazda na czas, start wspólny
|
6 |
Karolina Perekitko |
Pacific Nestle Fitnes Cycling Team |
start wspólny juniorek
|
7 |
Wiktoria Pikulik |
BCM Nowatex Ziemia Darłowska |
ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
|
8 |
Anna Plichta |
BTC City Lublana |
druż. jazda na czas, start wspólny
|
9 |
Alicja Ratajczak |
Mróz Jedynka Kórnik |
start wspólny
|
10 |
Nikola Różyńska |
Stal Ocetix Iglotex Grudziądz |
start wspólny juniorek
|
Obrońcy tytułów
Broniący tytułów MŚ
|
Mężczyźni
|
Konkurencja |
Mistrz świata / Grupa |
Uwagi
|
Elita
|
Wyścig ze startu wspólnego |
Peter Sagan |
miejsce
|
Jazda indywidualna na czas |
Wasil Kiryjenka |
miejsce
|
Jazda drużynowa na czas |
BMC Racing Team |
miejsce
|
Orlicy (do lat 23)
|
Wyścig ze startu wspólnego |
Kevin Ledanois |
nie startował
|
Jazda indywidualna na czas |
Mads Würtz Schmidt |
nie startował
|
Juniorzy
|
Wyścig ze startu wspólnego |
Felix Gall |
nie ukończył
|
Jazda indywidualna na czas |
Leo Appelt |
nie startował
|
|
|
Premie
Nagrody pieniężne[e][17]
|
Miejsce
|
Konkurencja
|
Jazdy drużynowe |
Jazdy indywidualne na czas |
Wyścigi ze startu wspólnego
|
Elita |
Elita |
Orlicy (do lat 23) |
Juniorzy / juniorki |
Elita |
Orlicy (do lat 23) |
Juniorzy / juniorki
|
|
33.333 € |
3.833 € |
3.067 € |
767 € |
7.667 € |
3.833 € |
1.533 €
|
|
20.833 € |
2.300 € |
1.533 € |
383 € |
5.367 € |
2.683 € |
1.150 €
|
|
16.666 € |
1.633 € |
767 € |
230 € |
3.067 € |
1.533 € |
767 €
|
4 |
8.333 €
|
5 |
4.166 €
|
Medaliści
Konkurencja dystans – (data) (liczba startujących)
|
Złoto:
|
Czas (prędkość)
|
Srebro:
|
Czas
|
Brąz:
|
Czas
|
Mężczyźni
|
Elita
|
Wyścig ze startu wspólnego[18] 257,3 km – (16 października) (199 zaw. z 48 rep.)[15]
|
Peter Sagan |
5:40:43 (45,310 km/h)
|
Mark Cavendish |
+ 0:00
|
Tom Boonen |
+ 0:00
|
Jazda indywidualna na czas[19] 40,0 km – (12 października) (70 zaw. z 43 rep.)[7]
|
Tony Martin |
44:42,99 (53,671 km/h)
|
Wasil Kiryjenka |
+ 45,05
|
Jonathan Castroviejo |
+ 1:10,91
|
Jazda drużynowa na czas[20] 40,0 km – (9 października) (17 druż. – 102 zaw. z 35 rep.)[8]
|
Etixx-Quick Step |
42:32,39 (56,418 km/h)
|
BMC Racing Team |
+ 11,69
|
Orica-BikeExchange |
+ 37,12
|
Orlicy (do lat 23)
|
Wyścig ze startu wspólnego[21] 165,7 km – (13 października) (188 zaw. z 55 rep.)[4]
|
Kristoffer Halvorsen |
3:40:53 (45,010 km/h)
|
Pascal Ackermann |
+ 0:00
|
Jakub Mareczko |
+ 0:00
|
Jazda indywidualna na czas[22] 28,9 km – (10 października) (74 zaw. z 44 rep.)[6]
|
Marco Mathis |
34:08,09 (50,799 km/h)
|
Maximilian Schachmann |
+ 18,63
|
Miles Scotson |
+ 37,98
|
Juniorzy
|
Wyścig ze startu wspólnego[23] 135,3 km – (14 października) (185 zaw. z 60 rep.)[13]
|
Jakob Egholm |
2:58:19 (45,526 km/h)
|
Niklas Märkl |
+ 0:07
|
Reto Müller |
+ 0:07
|
Jazda indywidualna na czas[24] 28,9 km – (11 października) (85 zaw. z 49 rep.)[5]
|
Brandon McNulty |
34:42,29 (49,964 km/h)
|
Mikkel Bjerg |
+ 35,18
|
Ian Garrison |
+ 53,08
|
Kobiety
|
Elita
|
Wyścig ze startu wspólnego[25] 134,1 km – (15 października) (146 zaw. z 46 rep.)[14]
|
Amalie Dideriksen |
3:10:27 (42,247 km/h)
|
Kirsten Wild |
+ 0:00
|
Lotta Lepistö |
+ 0:00
|
Jazda indywidualna na czas[26] 28,9 km – (11 października) (41 zaw. z 29 rep.)[11]
|
Amber Neben |
36:37,04 (47,355 km/h)
|
Eleonora van Dijk |
+ 5,99
|
Katrin Garfoot |
+ 8,32
|
Jazda drużynowa na czas[27] 40,0 km – (9 października) (8 druż. – 48 zaw. z 19 rep.)[10]
|
Boels-Dolmans Cycling Team |
48:41,62 (49,288 km/h)
|
Canyon-SRAM Racing |
+ 48,24
|
Cervélo-Bigla Pro Cycling Team |
+ 1:56,47
|
Juniorki
|
Wyścig ze startu wspólnego[28] 74,5 km – (14 października) (81 zaw. z 28 rep.)[12]
|
Elisa Balsamo |
1:53:04 (39,534 km/h)
|
Skylar Schneider |
+ 0:00
|
Susanne Andersen |
+ 0:00
|
Jazda indywidualna na czas[29] 13,7 km – (10 października) (40 zaw. z 23 rep.)[9]
|
Karlijn Swinkels |
18:21,77 (44,764 km/h)
|
Lisa Morzenti |
+ 7,35
|
Juliette Labous |
+ 21,35
|
Szczegóły
Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn
|
Wyścig ze startu wspólnego kobiet
|
Indywidualna jazda na czas mężczyzn
Miejsce
|
Zawodnik
|
Narodowość
|
Czas
|
|
Tony Martin |
Niemcy |
44:42,99
|
|
Wasil Kiryjenka |
Białoruś |
+ 45,05
|
|
Jonathan Castroviejo |
Hiszpania |
+ 1:10,91
|
4 |
Maciej Bodnar |
Polska |
+ 1:16,77
|
5 |
Ryan Mullen |
Irlandia |
+ 1:21,75
|
6 |
Rohan Dennis |
Australia |
+ 1:27,12
|
7 |
Yves Lampaert |
Belgia |
+ 1:45,11
|
8 |
Jos van Emden |
Holandia |
+ 1:45,41
|
9 |
Reto Hollenstein |
Szwajcaria |
+ 1:51,51
|
10 |
Bob Jungels |
Luksemburg |
+ 1:56,59
|
|
|
|
|
14 |
Marcin Białobłocki |
Polska |
+ 2:15,30
|
|
Indywidualna jazda na czas kobiet
Miejsce
|
Zawodniczka
|
Narodowość
|
Czas
|
|
Amber Neben |
Stany Zjednoczone |
36:37,04
|
|
Eleonora van Dijk |
Holandia |
+ 5,99
|
|
Katrin Garfoot |
Australia |
+ 8,32
|
4 |
Olga Zabielinska |
Rosja |
+ 11,52
|
5 |
Annemiek van Vleuten |
Holandia |
+ 25,79
|
6 |
Lisa Brennauer |
Niemcy |
+ 57,59
|
7 |
Trixi Worrack |
Niemcy |
+ 1:11,14
|
8 |
Ann-Sophie Duyck |
Belgia |
+ 1:27,96
|
9 |
Katarzyna Pawłowska |
Polska |
+ 1:36,49
|
10 |
Alena Amialusik |
Białoruś |
+ 1:41,59
|
|
Drużynowa jazda na czas mężczyzn
Miejsce
|
Drużyna
|
Zawodnicy
|
Czas
|
|
Etixx-Quick Step |
Bob Jungels Marcel Kittel Yves Lampaert Tony Martin Niki Terpstra Julien Vermote |
42:32,39
|
|
BMC Racing Team |
Rohan Dennis Stefan Küng Daniel Oss Taylor Phinney Manuel Quinziato Joseph Rosskopf |
+ 11,69
|
|
Orica-BikeExchange |
Luke Durbridge Alexander Edmondson Michael Hepburn Daryl Impey Michael Matthews Svein Tuft |
+ 37,12
|
4 |
Team Sky |
Wasil Kiryjenka Michał Kwiatkowski Nicolas Roche Ben Swift Geraint Thomas Danny van Poppel |
+ 54,28
|
5 |
Team LottoNL-Jumbo |
Victor Campenaerts Wilco Kelderman Thomas Leezer Primož Roglič Timo Roosen Jos van Emden |
+ 54,79
|
6 |
Movistar Team |
Andrey Amador Jonathan Castroviejo Alex Dowsett Imanol Erviti Nelson Oliveira Jasha Sütterlin |
+ 1:11,02
|
7 |
Team Giant-Alpecin |
Søren Kragh Andersen John Degenkolb Tom Dumoulin Chad Haga Georg Preidler Ramon Sinkeldam |
+ 1:26,30
|
8 |
Team Katusha |
Sven Erik Bystrøm Alexander Kristoff Wiaczesław Kuzniecow Michael Mørkøv Nils Politt Anton Worobjow |
+ 2:01,35
|
9 |
Astana Pro Team |
Dario Cataldo Jakob Fuglsang Andrij Hriwko Tanel Kangert Aleksiej Łucenko Gatis Smukulis |
+ 2:21,46
|
10 |
Veranda's Willems Cycling Team |
Sander Cordeel Jan Ghyselinck Aidis Kruopis Christophe Prémont Elias Van Breussegem Stef Van Zummeren |
+ 3:39,46
|
|
|
|
|
13 |
CCC Sprandi Polkowice |
Víctor de la Parte Felix Großschartner Nikołaj Michajłow Łukasz Owsian Maciej Paterski Branisłau Samojłau |
+ 4:26,17
|
|
Drużynowa jazda na czas kobiet
|
Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23
|
Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23
Miejsce
|
Zawodnik
|
Narodowość
|
Czas
|
|
Marco Mathis |
Niemcy |
34:08,09
|
|
Maximilian Schachmann |
Niemcy |
+ 18,63
|
|
Miles Scotson |
Australia |
+ 37,98
|
4 |
Lennard Kämna |
Niemcy |
+ 42,30
|
5 |
Kasper Asgreen |
Dania |
+ 50,58
|
6 |
Neilson Powless |
Stany Zjednoczone |
+ 54,17
|
7 |
Geoffrey Curran |
Stany Zjednoczone |
+ 1:05,45
|
8 |
Tom Bohli |
Szwajcaria |
+ 1:16,24
|
9 |
Eddie Dunbar |
Irlandia |
+ 1:21,59
|
10 |
Callum Scotson |
Australia |
+ 1:22,30
|
|
|
|
|
32 |
Szymon Rekita |
Polska |
+ 2:53,23
|
35 |
Przemysław Kasperkiewicz |
Polska |
+ 3:17,64
|
|
Wyścig ze startu wspólnego juniorów
|
Wyścig ze startu wspólnego juniorek
|
Indywidualna jazda na czas juniorów
Miejsce
|
Zawodnik
|
Narodowość
|
Czas
|
|
Brandon McNulty |
Stany Zjednoczone |
34:42,29
|
|
Mikkel Bjerg |
Dania |
+ 35,18
|
|
Ian Garrison |
Stany Zjednoczone |
+ 53,08
|
4 |
Julius Johansen |
Dania |
+ 1:02,55
|
5 |
Ruben Apers |
Belgia |
+ 1:24,05
|
6 |
Iver Knotten |
Norwegia |
+ 1:32,99
|
7 |
Awet Habtom |
Erytrea |
+ 1:40,02
|
8 |
Marc Hirschi |
Szwajcaria |
+ 1:43,70
|
9 |
Jaka Primožič |
Słowenia |
+ 1:53,95
|
10 |
Jarno Mobach |
Holandia |
+ 2:00,53
|
|
|
|
|
39 |
Filip Maciejuk |
Polska |
+ 3:30,85
|
|
Indywidualna jazda na czas juniorek
Miejsce
|
Zawodniczka
|
Narodowość
|
Czas
|
|
Karlijn Swinkels |
Holandia |
18:21,77
|
|
Lisa Morzenti |
Włochy |
+ 7,35
|
|
Juliette Labous |
Francja |
+ 21,35
|
4 |
Skylar Schneider |
Stany Zjednoczone |
+ 30,03
|
5 |
Hannah Arensman |
Stany Zjednoczone |
+ 34,05
|
6 |
Franziska Brauße |
Niemcy |
+ 34,26
|
7 |
Simone Eg |
Dania |
+ 38,41
|
8 |
Alessia Vigilia |
Włochy |
+ 42,13
|
9 |
Madeleine Fasnacht |
Australia |
+ 43,60
|
10 |
Elena Pirrone |
Włochy |
+ 43,67
|
|
|
|
|
14 |
Aurela Nerlo |
Polska |
+ 1:01,32
|
24 |
Wiktoria Pikulik |
Polska |
+ 1:22,01
|
|
Klasyfikacja medalowa i punktowa oraz multimedaliści
Uwagi
- ↑ Dziesięć osób: Monika Brzeźna, Paulina Brzeźna-Bentkowska, Dawid Czubak, Michał Gołaś, Mateusz Grabiś, Adrian Kurek, Jarosław Marycz, Michał Paluta, Mateusz Taciak i Katarzyna Wilkos mimo wstępnego zgłoszenia, ostatecznie nie zostało powołanych.
- ↑ Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
- ↑ Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych[16].
- ↑ a b Amerykanka Chloé Dygert przekroczyła granicę wieku dla juniorek. Z tego względu nie broniła tytułu mistrzyni świata juniorek w wyścigu ze startu wspólnego i w jeździe indywidualnej na czas.
- ↑ Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.
- ↑ Prowadzona tabela punktowa obejmuje tylko konkurencje indywidualne. Punkty przyznawane są za miejsca od 1 do 25 (→ UCI Road World Championships Technical guide ↓, Special regulation. Article 11 Ranking by nations).
Przypisy
- ↑ UCI Road World Championships Technical guide ↓, Programme of events.
- ↑ Qualification system for the 2016 UCI Road World Championschips ↓.
- ↑ Quotas pour les Championnats du Monde Route UCI ↓.
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Men Under 23 Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 13 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Men Juniors Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 11 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Men Under 23 Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 10 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Men Elite Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 12 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b c 2016 Road World Championships. (Start List, Men’s Team Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 9 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Women Juniors Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 10 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Woman’s Team Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 9 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Women Elite Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 11 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Women Juniors Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 14 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Men Juniors Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 14 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Woman Elite Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 15 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b 2016 Road World Championships. (Start List, Man Elite Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 16 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ a b Skład reprezentacji Polski na szosowe MŚ w Doha [online], pzkol.pl, 28 września 2016 [zarchiwizowane z adresu 2016-10-11] .
- ↑ UCI Road World Championships Technical guide ↓, Special regulation. Article 12 Prizes.
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Man Elite Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 16 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Elite Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 12 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Men’s Team Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 9 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Under 23 Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 13 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Under 23 Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 10 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Juniors Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 14 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Men Juniors Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 11 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Woman Elite Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 15 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Women Elite Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 11 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Woman’s Team Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 9 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Women Juniors Road Race) (PDF) [online], tissottiming.com, 14 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
- ↑ 2016 Road World Championships. (Final Results, Women Juniors Individual Time Trial) (PDF) [online], tissottiming.com, 10 października 2016 [zarchiwizowane z adresu 2022-10-06] (ang.).
Bibliografia
- General information bulletin (Oficjalny biuletyn Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2016). (PDF), [w:] UCI 2016 Road World Championschips [online], uci.ch [zarchiwizowane z adresu 2016-09-09] (ang.).
- Qualification system for the 2016 UCI Road World Championschips. (PDF), [w:] UCI 2016 Road World Championschips [online], uci.ch [zarchiwizowane z adresu 2016-08-06] (ang.).
- Quotas pour les Championnats du Monde Route UCI. (PDF), [w:] UCI 2016 Road World Championschips [online], uci.ch [zarchiwizowane z adresu 2016-08-26] (ang. • fr.).
- UCI Road World Championships Technical guide (Biuletyn techniczny Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym 2016). (PDF), [w:] UCI 2016 Road World Championschips [online], uci.ch [zarchiwizowane z adresu 2017-03-17] (ang.).
Linki zewnętrzne
- UCI Road World Championships 2016 [online], cyclingnews.com [zarchiwizowane z adresu 2022-12-07] (ang.).
- UCI Road World Championships 2016. Live Video, Preview, Map, Profile, Results and Photos. Doha, Qatar Oct 9 – Oct 16, 2016 [online], steephill.tv [zarchiwizowane z adresu 2022-10-09] (ang.).
- Cycling – World Championships 2016 – Results Men (Wyniki mężczyzn) [online], the-sports.org [zarchiwizowane z adresu 2022-10-07] (ang.).
- Cycling – World Championships 2016 – Results Women (Wyniki kobiet) [online], the-sports.org [zarchiwizowane z adresu 2022-09-22] (ang.).