Mai Mai – grupa rebeliancka złożona głównie z członków plemion wrogich wobec ludu Tutsi, działająca w kongijskich prowincjach Katanga oraz Kiwu. Formacja powołana została w celu ochrony ludności przed innymi grupami zbrojnymi, głównie Tutsi wspieranych przez Rwandę. Członkowie milicji oskarżani są o liczne zbrodnie, grabieże oraz bandytyzm. Mai Mai dowodzona jest przez watażków oraz starszyzny plemienne. Obecnym liderem jest Gedeon Mutanga.

Działalność

Formacje Mai Mai w trakcie II wojny domowej w Kongu były dozbrajane przez rząd w Kinszasie i traktowane jako siły samoobrony przed Rwandyjczykami. Po oficjalnym zakończeniu wojny w 2003, milicja kontrowała znaczne połacie prowincji Katanga, nie przechodząc demilitaryzacji. W związku z czym zwrócili się przeciwko cywilom i armii. Główny oddział pod dowództwem Gedeona Mutanga działał w trójkącie miast Manono, Mitwaba i Pweto. Bojownicy posądzani byli o mordowanie lokalnych polityków i urzędników państwowych, okaleczali kobiety i wprowadzili własne irracjonalne prawa oparte na zabobonach[1].

Po trzech latach bezprawia w prowincji w maju 2006 lider formacji Mutanga oddał się w ręce żołnierzy ONZ. Jego proces miano pierwotnie przeprowadzić w Międzynarodowym Trybunale Karnym, jednak Demokratyczna Republika Konga zażądała osądzenia go w kraju. Po wielomiesięcznym procesie, 5 marca 2009 sąd skazał go na karę śmierci. Wyroku jednak przez długi czas nie wykonywano, a we wrześniu 2011 w Lubumbashi stolicy Katangi, po szturmie Mai Mai na więzienie, Mutanga został uwolniony wraz z 960 osadzonymi. Po ucieczce z więzienia, władze w Kinszasie oferowały za jego głowę 100 tysięcy dolarów[1].

 Osobny artykuł: Konflikt w prowincji Kiwu.

W międzyczasie bojówki Mai Mai były aktywne podczas konfliktu w prowincji Kiwu, leżącej na północ od Katangi. Tam kampanię wojenną od 2004 prowadził generał Laurent Nkunda stojący na czele Narodowego Kongresu na rzecz Obrony Ludu (CNDP), złożony z bojowników Tutsi, wspierany otwarcie przez Rwandę. Kulminacja walk w Kiwu przypadła na przełom 2008 i 2009. Mai Mai zmagała się wówczas z rebeliantami CNDP pod pretekstem ochrony cywilów. Milicja początkowo współpracowała z armią rządowa, jednak w toku walk zwróciła się także przeciwko niej, oskarżając żołnierzy o mordy, grabieże i gwałty[2] .

Milicja ogłosiła zaskoczenie operacji wojennych w Kiwu 26 stycznia 2009, po aresztowaniu Laurenta Nkundy i interwencji wojsk Rwandy w Demokratycznej Republice Konga. Armia Rwandy dokonywała wówczas rajdy na obozowiska rebeliantów z Demokratycznych Sił Wyzwolenia Rwandy (FLDR), będących w sojuszu z kongijskimi Mai Mai[2].

Po wydarzeniach w Kiwu i ucieczce Mutangi z więzienia, utworzył on odnogę ugrupowania pod nazwą Mai Mai Kata Katanga ("odciąć Katangę"). Przyczyną tego było powszechne przekonanie, że rząd w Kinszasie zawłaszcza katangijskie bogactwa naturalne. Po ucieczce Mutangi z więzienia, Mai Mai dokonywało licznych ataków na małą skalę w Katandze. W celu pozyskiwania pożywienia i pieniędzy dokonywali grabieży, puszczali z dymem wioski[1].

23 marca 2013 Mai Mai dokonało szturmu na stolicę prowincji - Lubumbashi, jednak zostali tam pokonani przez żołnierzy DRK i ONZ[3]. Świadkowie potyczki donosili, że słabością żołnierzy rządowych było dopuszczenie rebeliantów do centrum miasta. Z kolei bojownicy Mai Mai odznaczali się niskimi moraliami. Szeregi milicji zasiliły rzesze wygłodzonych dzieci w kiepskim stanie fizycznym. Po walkach w Lubumbashi, w okolice miasto skierowano 500 żołnierzy wojsk rozjemczych MONUSCO[1]. 14 maja 2013 bojownicy dokonali kolejnego nieudanego szturmu, tym razem na miasto Beni. Zginęło wówczas 31 osób, w większości rebelianci Mai Mai[4].

Przypisy

  1. a b c d Michał Staniul: Gedeon Mutanga - krwawy watażka, który toczy zapomnianą wojnę w DR Konga. wp.pl, 18 września 2013. [dostęp 2013-09-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)]. (pol.).
  2. a b Maciej Konarski: Trwa ofensywa przeciw rebeliantom Hutu. afryka24.pl.
  3. DR Congo forces clash with militia in Lubumbashi. BBC News.
  4. At least 31 killed as army, Mai Mai rebels clash in east Congo. Reuters.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się