Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000
|
|
Szczegóły turnieju
|
Miejscowość
|
Sydney
|
Arena
|
Stadium Australia
|
Data otwarcia
|
22 września 2000
|
Data zamknięcia
|
1 października 2000
|
Liczba zawodników
|
2134
|
Liczba reprezentacji
|
193
|
Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2000 – zawody lekkoatletyczne podczas igrzysk w Sydney odbyły się na Stadium Australia między 22 września i 1 października.
Lekkoatletyka była największa dyscypliną podczas igrzysk – rywalizowano w 46 konkurencjach (22 kobiecych i 24 męskich). Podczas zawodów w programie igrzysk zadebiutowały dwie nowe konkurencje kobiece: skok o tyczce oraz rzut młotem – złote medale zdobyły Amerykanka Stacy Dragila oraz Polka Kamila Skolimowska, która została jednocześnie najmłodszą polską złotą medalistką olimpijską[1][2].
Rezultaty
Mężczyźni
Konkurencja
|
1. miejsce
|
Rezultat
|
2. miejsce
|
Rezultat
|
3. miejsce
|
Rezultat
|
Bieg na 100 m
|
Maurice Greene |
9,87
|
Ato Boldon |
9,99
|
Obadele Thompson |
10,04
|
Bieg na 200 m
|
Konstandinos Kienderis |
20,09
|
Darren Campbell |
20,14
|
Ato Boldon |
20,20
|
Bieg na 400 m
|
Michael Johnson |
43,84
|
Alvin Harrison |
44,40
|
Gregory Haughton |
44,70
|
Bieg na 800 m
|
Nils Schumann |
1:45,08
|
Wilson Kipketer |
1:45,14
|
Djabir Saïd-Guerni |
1:45,16
|
Bieg na 1500 m
|
Noah Ngeny |
3:32,07 OR
|
Hicham El Guerrouj |
3:32:32
|
Bernard Lagat |
3:32,44
|
Bieg na 5000 m
|
Millon Wolde |
13:35,49
|
Ali Saïdi-Sief |
13:36,20
|
Ibrahim Lahlafi |
13:36,47
|
Bieg na 10 000 m
|
Haile Gebrselassie |
27:18,20
|
Paul Tergat |
27:18,29
|
Assefa Mezgebu |
27:19,75
|
Bieg maratoński
|
Gezahegne Abera |
2:10:11
|
Erick Wainaina |
2:10:31
|
Tesfaye Tola |
2:11:10
|
Bieg na 3000 m z przeszkodami
|
Reuben Kosgei |
8:21,43
|
Wilson Boit Kipketer |
8:21,77
|
Ali Ezzine |
8:22,15
|
Bieg na 110 m przez płotki
|
Anier García |
13,00
|
Terrence Trammell |
13,16
|
Mark Crear |
13,22
|
Bieg na 400 m przez płotki
|
Angelo Taylor |
47,50
|
Hadi Soua’an Al-Somaily |
47,53
|
Llewellyn Herbert |
47,81
|
Sztafeta 4 × 100 m
|
Stany Zjednoczone Jon Drummond Bernard Williams Brian Lewis Maurice Greene Tim Montgomery (eliminacje) Kenny Brokenburr (eliminacje) |
37,61
|
Brazylia Vicente de Lima Édson Ribeiro André da Silva Claudinei da Silva Cláudio Roberto Souza (eliminacje) |
37,90
|
Kuba José Ángel César Luis Alberto Pérez-Rionda Iván García Freddy Mayola |
38,04
|
Sztafeta 4 × 400 m[a]
|
Nigeria Clement Chukwu Jude Monye Sunday Bada Enefiok Udo-Obong Nduka Awazie (eliminacje) Fidelis Gadzama (eliminacje) |
2:58,68
|
Jamajka Michael Blackwood Gregory Haughton Christopher Williams Danny McFarlane Sanjay Ayre (eliminacje) Michael McDonald (eliminacje) |
2:58,78
|
Bahamy Avard Moncur Troy McIntosh Carl Oliver Chris Brown Timothy Munnings (eliminacje) |
2:59,23
|
Chód na 20 km
|
Robert Korzeniowski |
1:18:59 OR
|
Noé Hernández Valentin |
1:19:03
|
Władimir Andriejew |
1:19:27
|
Chód na 50 km
|
Robert Korzeniowski |
3:42:22
|
Aigars Fadejevs |
3:43:40
|
Joel Sánchez Guerrero |
3:44:36
|
Skok w dal
|
Iván Pedroso |
8,55
|
Jai Taurima |
8,49
|
Roman Szczurenko |
8,31
|
Skok wzwyż
|
Siergiej Klugin |
2,35
|
Javier Sotomayor |
2,32
|
Abderahmane Hammad |
2,32
|
Trójskok
|
Jonathan Edwards |
17,71
|
Yoel García |
17,47
|
Dienis Kapustin |
17,46
|
Skok o tyczce
|
Nick Hysong |
5,90
|
Lawrence Johnson |
5,90
|
Maksim Tarasow |
5,90
|
Pchnięcie kulą
|
Arsi Harju |
21,29
|
Adam Nelson |
21,21
|
John Godina |
21,20
|
Rzut dyskiem
|
Virgilijus Alekna |
69,30 m
|
Lars Riedel |
68,50 m
|
Frantz Kruger |
68,19 m
|
Rzut oszczepem (szczegóły)
|
Jan Železný |
90,17 OR
|
Steve Backley |
89,85
|
Siergiej Makarow |
88,67
|
Rzut młotem (szczegóły)
|
Szymon Ziółkowski |
80,02
|
Nicola Vizzoni |
79,64
|
Ihar Astapkowicz |
79,17
|
Dziesięciobój
|
Erki Nool |
8641 pkt.
|
Roman Šebrle |
8606 pkt.
|
Chris Huffins |
8595 pkt.
|
Kobiety
Konkurencja
|
1. miejsce
|
Rezultat
|
2. miejsce
|
Rezultat
|
3. miejsce
|
Rezultat
|
Bieg na 100 m
|
wakat[b] |
–
|
Ekaterini Thanou |
11,12
|
Tayna Lawrence |
11,18
|
Bieg na 200 m
|
wakat[b] |
–
|
Pauline Davis-Thompson |
22,27
|
Susanthika Jayasinghe |
22,28
|
Bieg na 400 m
|
Cathy Freeman |
49,11
|
Lorraine Graham |
49,58
|
Katharine Merry |
49,72
|
Bieg na 800 m
|
Maria de Lurdes Mutola |
1:56,15
|
Stephanie Graf |
1:56,64
|
Kelly Holmes |
1:56,80
|
Bieg na 1500 m
|
Nouria Mérah-Benida |
4:05,10
|
Violeta Beclea |
4:05,15
|
Gabriela Szabó |
4:05,27
|
Bieg na 5000 m
|
Gabriela Szabó |
14:40,79 OR
|
Sonia O’Sullivan |
14:41,02
|
Gete Wami |
14:42,23
|
Bieg na 10 000 m
|
Derartu Tulu |
30:17,49 OR
|
Gete Wami |
30:22,48
|
Fernanda Ribeiro |
30:22,88
|
Bieg maratoński
|
Naoko Takahashi |
2:23:14 OR
|
Lidia Șimon |
2:23:22
|
Joyce Chepchumba |
2:24:45
|
Bieg na 100 m przez płotki
|
Olga Szyszygina |
12,65
|
Glory Alozie |
12,68
|
Melissa Morrison |
12,76
|
Bieg na 400 m przez płotki
|
Irina Priwałowa |
53,02
|
Deon Hemmings |
53,45
|
Nezha Bidouane |
53,57
|
Sztafeta 4 × 100 m
|
Bahamy Savatheda Fynes Chandra Sturrup Pauline Davis-Thompson Debbie Ferguson Eldece Clarke-Lewis (eliminacje) |
41,95
|
Jamajka Tayna Lawrence Veronica Campbell Beverly McDonald Merlene Ottey Merlene Frazer (eliminacje) |
42,13
|
Francja[c] Linda Ferga Muriel Hurtis Fabé Dia Christine Arron Sandra Citté (eliminacje) |
42,42
|
Sztafeta 4 × 400 m
|
wakat[c] |
–
|
Jamajka Sandie Richards Catherine Scott Deon Hemmings Lorraine Graham Charmaine Howell (eliminacje) Michelle Burgher (eliminacje) |
3:23,25
|
Rosja Julija Sotnikowa Swietłana Gonczarienko Olga Kotlarowa Irina Priwałowa Natalja Nazarowa (eliminacje) Olesia Zykina (eliminacje) |
3:23,46
|
Chód na 20 km
|
Wang Liping |
1:29:05 OR
|
Kjersti Plätzer |
1:29:33
|
María Vasco |
1:30:23
|
Skok w dal
|
Heike Drechsler |
6,99 m
|
Fiona May |
6,92 m
|
wakat[b] |
|
Skok wzwyż
|
Jelena Jelesina |
2,01
|
Hestrie Cloete |
2,01
|
Kajsa Bergqvist Oana Pantelimon |
1,99
|
Trójskok
|
Tereza Marinowa |
15,20
|
Tatjana Lebiediewa |
15,00
|
Ołena Howorowa |
14,96
|
Skok o tyczce
|
Stacy Dragila |
4,60 OR
|
Tatiana Grigorieva |
4,55
|
Vala Flosadóttir |
4,50
|
Pchnięcie kulą
|
Janina Karolczik |
20,56
|
Łarisa Pieleszenko |
19,92
|
Astrid Kumbernuss |
19,62
|
Rzut dyskiem
|
Elina Zwierawa |
68,40
|
Anastasia Kielesidu |
65,71
|
Iryna Jatczanka |
65,20
|
Rzut młotem (szczegóły)
|
Kamila Skolimowska |
71,16 OR NR
|
Olga Kuzienkowa |
69,77
|
Kirsten Münchow |
69,28
|
Rzut oszczepem
|
Trine Hattestad |
68,91 OR
|
Mirela Manjani-Tzelili |
67,51
|
Osleidys Menéndez |
66,18
|
Siedmiobój
|
Denise Lewis |
6584 pkt.
|
Jelena Prochorowa |
6531 pkt.
|
Natalla Sazanowicz |
6527 pkt.
|
Klasyfikacja medalowa
Uwagi
- ↑ 2 sierpnia 2008 Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdyskwalifikował formalnie sztafetę USA (skład Amerykanów: Alvin Harrison, Antonio Pettigrew, Calvin Harrison, Michael Johnson, w eliminacjach i półfinale biegli Angelo Taylor i Jerome Young). Zespół został zdyskwalifikowany przez Pettigrew, który był na dopingu, gdzie jednocześnie (oprócz dyskwalifikacji), odebrano mu złoty medal. Decyzja w sprawie ponownego przyznania medali i dyplomów zapadła na posiedzeniu MKOl-u. (1). Ostateczna decyzja w tej sprawie została podjęta 21 lipca 2012 w Londynie (2).
- ↑ a b c 5 października 2007 u amerykańskiej sprinterki – Marion Jones, dowiedziono, że przed LIO 2000 w Sydney, biegaczka była na niedozwolonych środkach dopingujących, zaś 9 października 2007 odebrano jej medale zdobyte na tych Igrzyskach. 12 października medale formalnie trafiły do MKOl-u. Jednakże MKOl nie zdecydował o ponownym przyznaniu medali, jeśli zaś miałoby tak być, medale przyznane byłyby w następujący sposób:
- 100 m
- Ekaterini Thanou 11,12
- Tayna Lawrence 11,18
- Merlene Ottey 11,19
- 200 m
- Pauline Davis-Thompson 22,27
- Susanthika Jayasinghe 22,28
- Beverly McDonald 22,35
- Skok w dal
- Heike Drechsler
- Fiona May
- Tatjana Kotowa 6,83.
- ↑ a b 23 listopada 2007, IAAF zgłosiła do MKOl-u prośbę o dyskwalifikację amerykańskiej sztafety kobiet 4 × 100 i 4 × 400 m, po pozytywnym teście antydopingowym, przeprowadzonym na Marion Jones przed LIO 2000. 12 grudnia 2007, MKOl zdyskwalifikował Jones i formalnie odebrał jej medale, zaś nie zdyskwalifikował sztafety. 10 kwietnia 2008 MKOl wykluczył sztafetę oraz poprosił o zwrócenie medali. Następnie brązowe medale zostały przyznane 2 reprezentacjom, następująco: [1] Francja: Linda Ferga, Muriel Hurtis, Fabe Dia, Christine Arron, Sandra Citté (eliminacje) (czas: 42,42) i Nigeria: Olabisi Afolabi, Charity Opara, Rosemary Okafor, Falilat Ogunkoya-Osheku, Doris Jacob (eliminacje) (czas: 3:23,80).
Przypisy
- ↑ Skolimowska Kamila (1982-2009). olimpijski.pl. [dostęp 2012-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 grudnia 2013)]. (pol.).
- ↑ Women’s hammer throw final. iaaf.org. [dostęp 2012-03-27]. (ang.).
Bibliografia
- Olympic Games (Men) [online], gbrathletics [dostęp 2011-11-09] (ang.).
- Olympic Games (Women) [online], gbrathletics [dostęp 2011-11-09] (ang.).
- Athletics at the 2000 Sydney Summer Games [online], Sports-Reference.com [dostęp 2011-11-09] [zarchiwizowane z adresu 2008-09-24] (ang.).
- IAAF Athletics coverage - Sydney 2000 [online], iaaf.org [dostęp 2011-11-15] [zarchiwizowane z adresu 2011-06-04] (ang.).