Model krypteksu

Krypteks (ang. Cryptex) – neologizm wprowadzony przez amerykańskiego pisarza Dana Browna w powieści Kod Leonarda da Vinci.

W książce, termin krypteks określał urządzenie do przechowywania tajnych informacji, rzekomo wynalezione przez Leonarda Da Vinci. Informacja zapisana jest na zwoju papirusu, owiniętego wokół szklanej fiolki, pełnej octu. Nie można go otworzyć siłą, ponieważ wtedy fiolka pęka i ocet rozpuszcza papirus. Jedynym sposobem na otworzenie krypteksu jest ułożenie hasła za pomocą kilku dysków (w zależności od długości hasła).

Zagadki z Kodu Leonarda Da Vinci

Krypteksy w książce są umieszczone czarny w białym, co ma symbolizować męskość w żeńskości. Zagadka, która prowadzi do hasła pierwszego krypteksu znajduje się "pod różą (łac. sub rosa)" w szkatułce, a do drugiego krypteksu w środku białego.

Hasło pierwsze (biały krypteks)

  • Zagadka:
Mądrości słowo stare zdradzi zwój
I zbierze rozproszony gdzieś ród twój
Ten kamień czcili bracia - oto klucz
A atbasz będzie światłem dla twych ócz.
  • Odpowiedź: S-O-F-I-A
    Kamień czczony przez braci to: Baphomet. BPVMT po hebrajsku po przekształceniu w atbaszu to ShVPYA co oznacza Sophia (gr. mądrość), w starej pisowni "Sofia".

Hasło drugie (czarny krypteks)

  • Zagadka:
W Londynie leży rycerz, dzielny chwat,
A Papież (oryg. A Pope) go pochował, w ziemię kładł,
Owocem jego pracy Święty gniew,
Brzemienna ma być kula, Róży krzew.
  • Odpowiedź: A-P-P-L-E (ang. jabłko)
    Rycerzem był sir Isaac Newton, który miał być mistrzem Zakonu Syjonu, A Pope, jest to po prostu inicjał imienia bez kropki i nazwisko przyjaciela sir Newtona - Alexandra Pope'a. Prace naukowe Newtona spowodowały gniew Kościoła. Legenda głosi, że Newton siedział pod jabłonią gdy spadające na jego głowę jabłko, uświadomiło mu, że upadek ciał na Ziemię i ruch ciał niebieskich są powodowane tą samą siłą – grawitacją. To jabłko właśnie znajduje się na grobowcu Newtona w Opactwie Westminsterskim. Jabłoń należy do różowatych, i dlatego skojarzenie z różą.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się