Stowarzyszenie Kultowe Katolickiego Kościoła Gallikańskiego Normandii Diecezja Normandii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Katolicyzm
   └ Starokatolicyzm
     └ Mariawityzm
Ustrój kościelny

episkopalno-synodalny

Obrządek

rzymski

Patron

Rita z Cascii

Siedziba

Mont-Saint-Aignan

Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika

Roland Fleury
biskup

Zasięg geograficzny

 Francja

Członkostwo

Międzynarodowa Rada Wspólnoty Kościołów

Strona internetowa

Kościół Maryi Panny, oficjalna nazwa Stowarzyszenie Kultowe Katolickiego Kościoła Gallikańskiego Normandii (fr. Église Sainte Marie) – chrześcijańska wspólnota religijna działająca we Francji. Główny ośrodek religijny wyznania mieści się w Mont-Saint-Aignan.

Wspólnota utrzymuje przyjazne relacje z wieloma Kościołami i związkami wyznaniowymi na świecie. Na początku XXI wieku Kościół przystąpił do rozmów o zjednoczeniu i przejściu pod jurysdykcję Kościoła Starokatolickiego Mariawitów[1], które to zakończyły się pomyślnie 17 lutego 2024 roku utworzeniem Diecezji Normandii w ramach prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Historia

Kościół Maryi Panny został założony w 1964 przez byłego mnicha benedyktyńskiego i księdza archidiecezji Rouen, Maurice'a Cantora. Lider wspólnoty próbował przez kilka lat współpracować z różnymi denominacjami starokatolickimi we Francji. W latach 1964-1966 był trzykrotnie konsekrowany na biskupa przez różnych hierarchów niezależnych Kościołów tradycji łacińskiej.

W 1970 do wspólnoty Maurice'a Cantora przyłączył się rzymskokatolicki biskup tytularny Sanavus, Mario Cornejo suspendowany w 1969 przez Stolicę Apostolską z powodu zerwania z celibatem i zawarcia małżeństwa. Cornejo Radavero konsekrował sub conditione Cantora, a następnie w 1987 wyświęcił dla Kościoła jeszcze trzech innych biskupów.

Od 1991 zwierzchnikiem Kościoła Maryi Panny był biskup Claude Ducrocq. Aktualnym zwierzchnikiem (stan - 2021 rok) jest biskup Roland Fleury.

17 lutego 2024 Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podjęła decyzję o przyjęciu do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, duchownych i wiernych Kościoła Świętej Marii i zorganizowaniu diecezji normandzkiej w ramach prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Na czele nowej diecezji stanął dotychczasowy biskup z Mont-Saint-Aignan - bp Roland Fleury, który przyjął habit mariawicki w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku[2].

Charakterystyka

Kościół Maryi Panny jest wspólnotą zachowującą tradycjonalizm w sprawowaniu liturgii łacińskiej z jednoczesnym dopuszczeniem pewnych liberalnych innowacji w prawie i dyscyplinie kościelnej.

Wspólnota odrzuca reformę liturgii łacińskiej wprowadzoną przez papieży Jana XXIII w 1962 i Pawła VI w 1970. Zachowano ustawienie ołtarza i szaty liturgiczne sprzed reformy Soboru Watykańskiego II. Liturgia Kościoła opiera się na Mszale Rzymskim św. Piusa V. Sprawowana jest ona jednak nie w języku łacińskim, a po francusku.

Kościół przyjął pewne zwyczaje Cerkwi prawosławnej i Kościołów starokatolickich. Między innymi wspólnota zniosła obowiązkowy celibat osób duchownych, dopuszcza rozwody kościelne i błogosławi sakrament małżeństwa osobom rozwiedzionym.

Kościół Maryi Panny jest otwarty na dialog ekumeniczny. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Wspólnoty Kościołów (ICCC). Współpracuje ze Wspólnotą Taizé.

Biskupi Kościoła Maryi Panny

Przypisy

  1. Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP: KOMUNIKAT IV SESJI KAPITUŁY GENERALNEJ KOŚCIOŁA STAROKATOLICKIEGO MARIAWITÓW. mariawita.pl, 2023-09-05. [dostęp 2023-11-05]. (pol.).
  2. KOMUNIKAT KAPITUŁY GENERALNEJ KOŚCIOŁA STAROKATOLICKIEGO MARIAWITÓW, 17.02.2024 [online], Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP [dostęp 2024-02-18].

Bibliografia

  • (red.) Jean-Pierre Chantin: Les Marges du christianisme. Sectes, dissidences et ésotérisme.. Paryż: Beauchesne, 2003, s. 36-38. ISBN 978-0701014186.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • Eglise Sainte Marie. [dostęp 2009-08-15]. (fr.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się