Josef Krämer
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1904
Heiderjahnsfeld

Data i miejsce śmierci

25 grudnia 1980
Kolonii

Poseł do Reichstagu
Okres

od 9 grudnia 1940
do 1945

Przynależność polityczna

NSDAP

Zastępca starosty powiatowego/starosta powiatowy w Łowiczu
Okres

od 26 października 1942
do 30 kwietnia 1943

Starosta miejski Krakowa
Okres

od 1 maja 1943
do 17 stycznia 1945

Poprzednik

Rudolf Pavlu

Następca

Aleksander Żaruk-Michalski
(jako prezydent)

Odznaczenia
Krzyż Żelazny (1939) II Klasy

Josef Krämer (ur. 30 stycznia 1904 w Heiderjahnsfeld, zm. 25 grudnia 1980 w Kolonii) – doktor praw, niemiecki prawnik i polityk narodowosocjalistyczny (funkcjonariusz NSDAP), poseł do Reichstagu. W Generalnym Gubernatorstwie sprawował funkcje starosty powiatowego w Łowiczu i starosty miejskiego w Krakowie.

Życiorys

Rodzina i wykształcenie

Wychowywał się Heiderjansfeld (Rheinisch-Bergischer Kreis) w rodzinie listonosza Johanna Krämera, który potem został agentem ubezpieczeniowym. Wychowany jako katolik, jednak w 1937 jak większość aktywnych narodowych-socjalistów wystąpił z Kościoła katolickiego. Powrócił do chrześcijaństwa dopiero w 1946, lecz już jako ewangelik. Po zdaniu matury w gimnazjum Köln-Mülheim w 1923 rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie w Kolonii. W 1926 zdobył stopień doktora praw, w 1927 zdał egzamin aplikancki, a następnie asesorski w 1930. Po zakończeniu edukacji od 1930 był zatrudniony w referacie prasowym prokuratury państwowej w Kolonii, aby w latach 1931–1941 pracować już samodzielnie jako adwokat. W 1932 ożenił się z Annelise z domu Wagner[1].

Działalność w ruchu narodowosocjalistycznym w III Rzeszy

Od początku 1931 bardzo intensywnie działał politycznie w ruchu narodowosocjalistycznym wstępując do NSDAP oraz SA. Wierzył w ratunek NSDAP dla Niemiec i był przy tym gorącym antysemitą. W 1932 opublikował antyżydowską broszurę. W latach 1931–1933 pełnił różne funkcje partyjne: kierownika organizacji partyjnej sekcji Mülheim Ortsgruppe Groß-Köln, okręgowego kierownika propagandy w okręgowym zarządzie Partii w Köln-Stadt, kierownika okręgu Köln-Stadt. Oficjalnie z ostatnich funkcji został odwołany dopiero 30 kwietnia 1941. Działał również na niwie prawniczej jako przywódca Związku Narodowosocjalistycznych Prawników Niemieckich (Nationalsozialistischer Rechtswahrerbund) Gau Kolonia. W latach 1934–1943 był również radnym miejskim w Kolonii oraz od 1936 kierownikiem Narodowosocjalistycznej Opieki Społecznej (Nationalsozialistische Volkswohlfahrt). Partia skierowała go do Reichstagu za zmarłego burmistrza dr Schmidta – był posłem w okresie 9 grudnia 1940 do 1945. Na początku 1941 roku z inicjatywy miejscowego Gauleitera nastąpiły zmiany organizacyjne w Kolonii i stracił stanowiska. Z jego zeznań wynika, że miał jakiś konflikt prawny, dlatego zgłosił się do Luftwaffe. Od kwietnia 1941 do kwietnia 1942 służył w Kriegsberichterkompanie Berlin-Adlershof, a zwolniono go na skutek choroby żołądka. Podczas służby otrzymał odznaczenia: Flügerschützabzeichen i Krzyż Żelazny II klasy.

Działalność w Generalnym Gubernatorstwie

Znał dobrze Hansa Franka i dlatego zgłosił się do pracy w Generalnym Gubernatorstwie. Początkowo aż do listopada 1942 roku był przydzielony do pomocy nadradcy Kleina, szefa biura sekretarza stanu w rządzie Generalnego Gubernatorstwa. Następnie, od 26 października 1942 do 30 kwietnia 1943, został powołany do Łowicza, jako zastępca starosty powiatowego radcy dr Schwandtera, a potem już jako starosta. W kwietniu 1943 sprowadzono go z powrotem do Krakowa jako zastępstwo dla starosty powiatowego Rudolfa Pavlu, w tym czasie powołanego do wojska. Na tym stanowisku pozostawał aż do ewakuacji z Krakowa, tj. do 17 stycznia 1945 roku. Oficjalnie starostą miejskim Krakowa był on w okresie 1 maja 1943 do 17 stycznia 1945.

Starosta miejski Krakowa

Życie prywatne

W Krakowie Krämer wraz z rodziną zajął 6 pokojowe mieszkanie na piętrze willi na ul. Sienkiewicza 23 (Gustav-Freytag-Strasse), gdzie zamieszkiwał z trójką dzieci i ukraińską służącą. Prawdopodobnie z obawy przed zamachem doprowadził do zamknięcia pobliskiego kościoła św. Szczepana i zamianę go na magazyn olejów Luftwaffe. Uczestniczył w polowaniach w okolicach Rytra. Wypoczywał też w Rabce, gdzie pobierał lekcje jazdy na nartach u polskich instruktorów. Często przebywał również w Krynicy[2].

Opinie współpracowników

Oto jak charakteryzowali go Polacy: Jan Grabowski z Zarządu Miasta – „Będąc usposobienia gwałtownego popadał przy stwierdzeniu jakiejś drobnej nawet niedokładności w furie i wtedy często kończyło się na odesłaniu winnego do obozu karnego Libana w Podgórzu. Sprawami miejskimi zajmował się Krämer niewiele, używając się w częstych libacjach urządzanych niejednokrotnie w salach ratusza. Feliks Kopera dyrektor Muzeum Narodowego: „Ostatni burmistrz Kremer był to pijak i sadysta, znany ze swych łapanek do obozów. Ten brał w dalszym ciągu obrazy do dekoracji swych apartamentów”. Jak zeznawał gubernator dystryktu Kraków von Burgsdorff Krämer był w doskonałych osobistych stosunkach z Hansem Frankiem. Starosta miejski był ściągany na zebrania rządowe, a następnie stawiany na równi z gubernatorem, miał prawo dostępu do gubernatora w każdej chwili i to często[3][4].

Kluczowe fakty

Najważniejszym zarzutem wysuwanym przeciwko Krämerowi była sprawa zdobywania robotników przymusowych do wysyłki do Rzeszy, często osobiście i z użyciem siły. Wprowadził obowiązkowy kontyngent w firmach krakowskich oraz możliwość odpłatnego werbowania zastępców do wysyłki[2].

15 marca 1944 osobiście otwarł Teatr Powszechny dla Polaków w gmachu Starego Teatru. Całą zasługę za to przedsięwzięcie przypisywał sobie, mimo że był to pomysł samego generalnego gubernatora Hansa Franka[5].

Krämer opisywał również swą pozytywną rolę w gospodarce mieszkaniami, która była podstawową bolączką administracji niemieckiej podczas całej okupacji, a więc oddanie do użytku 2000 nowo wybudowanych pokoi na Reichstrasse (osiedle na ul. Królewskiej)[2]

Gdy w lecie 1944 roku rozpoczęła się akcja kopalnia rowów przeciwczołgowych, polecił egzekwować na terenie Zarządu Miasta odnośnie do zarządzenia z całą bezwzględnością. Opróżnione zostały wówczas z jego polecenia i wywiezione do Zgorzelca na Dolnym Śląsku, który został wyznaczony jako punkt ewakuacyjny dla niemieckiego Zarządu Miasta, składy Ekonomatu, zawierające cenne zapasy tekstyliów, butów, przyborów kancelaryjnych, dalej wartościowe maszyny do pisania i rachowania i szereg innych potrzebnych dla całej administracji miejskiej ruchomości[6].

Z inicjatywy gubernatora von Burgsdoffa policja bezpieczeństwa z SS-Oberführerem Bierkampem rozpoczęła postępowanie przeciwko niemu. Wysunięto cały szereg zarzutów, w części poważnej natury, ale nie można było prowadzić dochodzenia, bo był on posłem do Reichstagu[3][5].

Losy powojenne

Po powrocie do Rzeszy Krämer otrzymywał dalsze zadania od Partii. W styczniu1945 został powołany przez Gauleitera na zastępcę kierownika okręgu NSDAP w Hanowerze. Tuż przed kapitulacją w okresie 31.3.45-5.4.1945 na krótko został zastępcą kierownika okręgu w Hameln, co potem przysporzyło mu najwięcej problemów ze wszystkich piastowanych rodzajów stanowisk w III Rzeszy. Następnie otrzymał paszport na nazwisko Fritz Müller – leśniczy z Grüntal i zaczął się ukrywać. We wrześniu 1945 został aresztowany przez aliantów z dużą ilością gotówki, środkami żywnościowymi, meblami i benzyną. Brytyjski sąd wojenny skazał go w dniu 25.4.1946 za wydanie rozkazu zabijania aliantów na siedem lat pozbawienia wolności w więzieniu karnym w Hameln. W roku 1947 polska strona rozpoczęła postępowanie ekstradycyjne, a w maju 1949 brytyjski trybunał ekstradycyjny w Hamburgu uwolnił go w polskim postępowaniu ekstradycyjnym w związku z jego działalnością jako starosty miejskiego Krakowa. W dniu 22.4.1950 został zwolniony z więzienia w Werl. W postępowaniu denazyfikacyjnym otrzymał stopień III i prowadził działalność adwokacką w Kolonii[7][2].

Przypisy

  1. Christa Schliebs, Aufbau und Organisation der NSDAP in Köln-Mülheim [online].
  2. a b c d IPN, akta Josefa Krämera GK 164-1055- od 1 do 3.
  3. a b IPN, akta Curta von Burgsdorff GK-174, GK_255.
  4. Diana Błońska, O Muzeum Narodowym w Krakowie w czasie drugiej wojny światowej [online].
  5. a b IPN, Dziennik Hansa Franka.
  6. Jana Grabowski, Zarząd Miejski w czasie okupacji – Kraków w latach okupacji 1939-1945, Rocznik Krakowski T. XXXI, Jan Grabowski we wspomnieniach „Zarząd Miejski w czasie okupacji”, Kraków, luty 1957 w Roczniku Krakowskim Tom 31.
  7. Markus Roth, Herrenmenschen die deutschen Kreishauptleute im besetzten Polen Karrierewege, Herrschaftspraxis und Nachgeschichte (lib.org).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się