Joanna Sabaudzka
Ilustracja
ilustracja herbu
królowa Bułgarii
Okres

od 25 października 1930
do 1943

Jako żona

Borysa III

Dane biograficzne
Dynastia

sabaudzka

Data i miejsce urodzenia

13 listopada 1907
Rzym

Data i miejsce śmierci

26 lutego 2000
Estoril

Miejsce spoczynku

Asyż

Ojciec

Wiktor Emanuel III

Matka

Helena Petrowić-Niegosz

Mąż

Borys III

Dzieci

Maria Luiza,
Symeon II

Joanna Sabaudzka, właściwie: Giovanna Elisabetta Antonia Romana Maria di Savoia (ur. 13 listopada 1907 w Rzymie, zm. 26 lutego 2000 w Estoril) – księżniczka saubadzka, królowa Bułgarów.

Do czasu zamążpójścia, jako księżniczka z domu Sabaudzkiego, mogła korzystać z prawa występowania w białym stroju podczas audiencji u papieża, tzw. przywilej bieli[1].

Królowa Bułgarów

Joanna urodziła się w Rzymie jako trzecia córka włoskiego króla Wiktora Emanuela III i królowej Heleny Czarnogórskiej. 25 października 1930 roku w Asyżu wyszła za mąż za cara Borysa III. Ślub przeprowadzono w obrządku katolickim, jednym z gości był Duce Benito Mussolini. Bułgarzy uważali młodą parę za świetnie dobraną, ponieważ matka Joanny była Słowianką. Ceremonię zaślubin powtórzono w Sofii w Bułgarii w obrządku prawosławnym. Śliczna i wykształcona Joanna od razu uległa czarowi swojego męża, którego głęboko podziwiała.

Pierwszym dzieckiem pary królewskiej była dziewczynka – księżniczka Maria Luiza, urodzona w roku 1933. W roku 1937 przyszedł na świat następca tronu – książę Symeon, który otrzymał imię na cześć przodka – twórcy rozległego imperium sprzed tysiąclecia.

Życie na wygnaniu

W 1943 roku umarł mąż Joanny, Borys III, a carem został ich syn – Symeon II. Regentem w imieniu małoletniego cara został jego wuj – Cyryl. Po II wojnie światowej w Bułgarii władzę przejęli komuniści. Cyryl został zamordowany, a Symeon i Joanna do 1946 pozostali w areszcie domowym w pałacu Vrana, w Sofii. W 1946 komuniści dali im 48 godzin na opuszczenie kraju. Joanna udała się wraz z dziećmi i szwagierką Eudoksją do Egiptu. Tam wiodła bardzo ciężkie życie, udało się jej przetrwać tylko dzięki pomocy ojca Wiktora Emanuela III i króla Egiptu – Faruka.

W lipcu 1951 rodzina przeniosła się do Madrytu, stolicy Hiszpanii. Tam, w 1962 Symeon ożenił się z hiszpańską markizą Margaritą Gomez-Acebo y Sejeula. Joanna przeniosła się do Estoril, w Portugalii, gdzie żyła do śmierci. Tylko w 1993 na krótko powróciła do Bułgarii i odwiedziła grób Borysa III. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Asyżu[2].

Rodowód

 
 
 
 
 
Karol Albert Sabaudzki
 
 
Wiktor Emanuel II
 
 
 
 
 
 
Maria Teresa Toskańska
 
 
Humbert I
 
 
 
 
 
 
Rajner Józef Habsburg-Lotaryński
 
 
Maria Adelajda Habsburg-Lotaryńska
 
 
 
 
 
 
Maria Elżbieta Sabaudzka
 
 
Wiktor Emanuel III
 
 
 
 
 
 
Karol Albert Sabaudzki
 
 
Ferdinand Sabaudzki-Genua
 
 
 
 
 
 
Maria Teresa Toskańska
 
 
Małgorzata Sabaudzka-Genua
 
 
 
 
 
 
Jan Saksoński
 
 
Elżbieta Saksońska
 
 
 
 
 
 
Amelia Augusta Wittelsbach
 
Joanna Sabaudzka
 
 
 
 
 
Stanisław Petrović-Njegoš
 
 
Mirosław Petrović-Njegoš
 
 
 
 
 
 
Krystyna Vrbitsa
 
 
Mikołaj I Czarnogórski
 
 
 
 
 
 
Smok Marcinowicz
 
 
Anastazja Marcinowicz
 
 
 
 
 
 
Stanisława Marcinowicz
 
 
Helena Czarnogórska
 
 
 
 
 
 
Piotr Perkov Vukotić
 
 
Piotr Vukotić
 
 
 
 
 
 
Stanisława Milicz
 
 
Milena Vukotić
 
 
 
 
 
 
Tadeusz Vervodić
 
 
Helena Vervodić
 
 
 
 
 
 
Milica Pavičević
 

Przypisy

  1. Arnaldo Cortesi. PRINCE AND SISTERS PAY VISIT TO POPE; Italian Heir and Princesses Kiss Pontiff's Ring--Receive Apostolic Blessing. RICH GIFTS ARE EXCHANGED Royal Party Worships at the Tomb of the Apostles--Gasparri and Nuncio Return Call. „The New York Times”, s. 1, 1929-12-08. New York City: The New York Times Company. ISSN 0362-4331. OCLC 1645522. [dostęp 2016-06-08]. Cytat: […] the Pope today received the Italian Crown Pronce and the royal Princesses Giovanna and Maria […] The princesses, […] were dressed all in white, with lace mantillas on their heads.. (ang.). 
  2. Mariusz Paździora, Bulgaria [online], The Valley of the Kings. Burial Places of European Monarchs [dostęp 2020-04-23] (ang.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się