ትግሬ
tigrē
Obszar Erytrea, Sudan
Liczba mówiących ok. 800 tys.
Pismo/alfabet etiopskie
Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy
Organ regulujący
Ethnologue 4 edukacyjny↗
Kody języka
Kod ISO 639-1↗
Kod ISO 639-2↗ tig
Kod ISO 639-3↗ tig
IETF tig
Glottolog tigr1270
Ethnologue tig
GOST 7.75–97 тиг 682
WALS tgr
SIL tig
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język tigre – język semicki z północnej gałęzi języków etiopskich, około 800 tys. mówiących, używany w Erytrei, częściowo także w północno-wschodnim Sudanie.

Język tigre występuje w trzech głównych odmianach:

  • dialekt plemienia Mansa' jako jedyny posiada większy korpus tekstów pisanych, na który składa się przekład Biblii dokonany przez misjonarzy szwedzkich
  • dialekt nomadycznego plemienia Beni Amer żyjącego na pograniczu erytrejsko-sudańskim, którego użytkownicy używają równolegle z językiem bedża
  • wersja z licznymi arabizmami używana na wybrzeżu Morza Czerwonego jako lingua franca.

Większość jego użytkowników to muzułmanie.

Cechy językowe

Tigre zawiera pewną ilość archaizmów odróżniających go od większości języków etiopskich. Jako jedyny język etiopski zachował iloczas samogłosek występujący w języku gyyz np. man „kto?” vs. mān „prawa ręka”. Nie występują w nim typowe dla języków etiopskich spółgłoski labiowelarne, przejęte zapewne z języków kuszyckich. Imiesłowy tworzy się za pomocą wzoru samogłoskowego *-ā-i- który występuje tylko sporadycznie w języku gyyz, za to jest regularny np. w języku hebrajskim biblijnym.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Podziel się