2020 Lublinianka U9
2020–2023 Chełmianka Chełm (asystent)
2023– Chełmianka Chełm
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Grzegorz Bonin (ur. 2 grudnia 1983 w Tczewie[1]) – polski piłkarz, występujący na pozycji pomocnika, jednokrotny reprezentant Polski[1]. Od 2023 trener Chełmianki Chełm.

Kariera klubowa

Grzegorz Bonin piłkarską karierę rozpoczynał w Mewie Gniew[2], w której grał do 2001 roku. Następnie trafił do Wisły Nowe, a w przerwie zimowej sezonu 2003/2004 przeszedł do Radomiaka Radom (działacze radomskiego klubu byli bardziej zainteresowani pozyskaniem innego zawodnika Wisły Nowe – Ukraińca Igora Kucenko, natomiast Bonina ściągnęli "przy okazji"[3]). W nowym zespole szybko stał się podstawowym graczem, wraz z drużyną wywalczył awans do II ligi. Po raz pierwszy na drugim szczeblu rozgrywkowym zagrał 31 lipca 2004 roku w przegranym 0:2 meczu ze Szczakowianką Jaworzno[4]. Pierwsze bramki zdobył natomiast w spotkaniu z RKS-em Radomsko, kiedy to dwukrotnie wpisał się na listę strzelców i przyczynił się do zwycięstwa 4:0[5].

Po zakończeniu rundy jesiennej sezonu 2004/2005 zainteresowanie zawodnikiem wyraziły Górnik Łęczna, Polonia Warszawa, Podbeskidzie Bielsko-Biała i Korona Kielce[6]. Ostatecznie w grudniu 2004 roku Bonin związał się umową z kieleckim klubem, zaś cena transferu wyniosła 200 tys. złotych[7]. W nowym zespole zadebiutował 20 marca 2005 roku w wygranym meczu z Widzewem Łódź (1:0), w którym grał przez pierwsze 45. minut[8]. Wiosną był podstawowym graczem Korony, wraz z nią wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywek[1]. W I lidze po raz pierwszy wystąpił 26 lipca w zremisowanym 0:0 pojedynku przeciwko Cracovii, natomiast debiutanckiego gola strzelił w przegranym 2:4 meczu z Pogonią Szczecin[1].

W latach 2005-2008 Bonin był podstawowym zawodnikiem kielczan i jego ważnym ogniwem. W sezonie 2006/2007 strzelił we wszystkich rozgrywkach dziesięć goli, a wraz z kieleckim zespołem dotarł do finału Pucharu Polski, w którym zagrał przez pełne 90. minut, a jego klub przegrał z Dyskobolią Grodzisk Wlkp.[9]

W lipcu 2008 roku Bonin podpisał trzyletni kontrakt z Górnikiem Zabrze[10]. Szybko stał się jego podstawowym zawodnikiem, w sezonie 2008/2009, w którym śląski klub spadł do niższej ligi, strzelił w jego barwach jednego gola – w przegranym 2:3 spotkaniu przeciwko GKS-owi Bełchatów[1]. Również w kolejnych rozgrywkach, w których Górnik powrócił do Ekstraklasy, występował w pierwszym składzie – zaliczył 29 meczów[1]. Jesienią sezonu 2010/2011 należał do najlepszych zawodników zabrzan. W przerwie zimowej jego pozyskaniem zainteresowane były polskie kluby oraz drużyna z Grecji, jednak ostatecznie pozostał w swoim zespole[11][12]. Wiosną zdobył dwa gole – w spotkaniu z GKS-em Bełchatów, zapewniając Górnikowi remis, oraz w meczu przeciwko Śląskowi Wrocław, przyczyniając się do zwycięstwa[13].

Po zakończeniu sezonu 2010/2011 chęć zakontraktowania Bonina wyraziły Jagiellonia Białystok i Polonia Warszawa. Zawodnik wybrał ofertę warszawskiego klubu, tłumacząc swoją decyzję „chęcią walki o najwyższe cele”[14]. 2 czerwca podpisał z nim trzyletnią umowę[15]. Po krótkim epizodzie w ŁKS-ie Łódź[16], w lipcu 2012 roku podpisał kontrakt z Pogonią Szczecin[17]. W barwach „Portowców” rozegrał 5 spotkań i strzelił jedną bramkę. Ze względu na słabą formę zawodnika, klub ze Szczecina postanowił rozstać się z Boninem. Na początku 2013 roku powrócił on do Górnika Zabrze[18]. Powrót jednak nie okazał się dla zawodnika sukcesem. W czerwcu 2013 roku Bonin zasilił zespół Górnika Łęczna[19]. Już rok później dostał szansę gry w Ekstraklasie, ponieważ klub z Łęcznej uzyskał awans do wyższej ligi[19]. Przez 5 lat występów w tymże klubie rozegrał 167 meczów, zdobył 33 gole[19].

18 lipca 2018 podpisał kontrakt z Motorem Lublin[20]. W lutym 2020 został zawodnikiem Lublinianki[21], zaś 4 miesiące później został grającym asystentem trenera trzecioligowej Chełmianki Chełm[22]. Odszedł z Chełmianki w styczniu 2023[23]. W lutym 2023 został piłkarzem występującej w zamojskiej klasie okręgowej Granicy Lubycza Królewska[24].

W listopadzie 2005 roku Bonin został powołany przez Edwarda Klejndinsta do reprezentacji B na mecz ze Szkocją[25]. W przegranym 0:2 spotkaniu, które odbyło się w Kilmarnock, zagrał od 57. minuty, kiedy to zmienił Macieja Iwańskiego[26].

W kwietniu 2006 roku Bonin został powołany przez selekcjonera Pawła Janasa do reprezentacji Polski na towarzyski mecz z Litwą[27]. Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, które odbyło się w Bełchatowie, wraz z innym reprezentantami Polski oraz Litwy podpisał apel „Alkohol nie jest dla nieletnich!”[28]. W samym pojedynku, zakończonym porażką, wystąpił w pierwszej połowie, w której kilkukrotnie próbował pokonać bramkarza rywali strzałami z dystansu[29].

W listopadzie 2007 roku Bonin został dowołany na grudniowe zgrupowanie w Turcji[30]. W jego ramach wystąpił w sparingowym spotkaniu przeciwko Antalyasporowi; w towarzyskim meczu z reprezentacją Bośni i Hercegowiny jednak nie zagrał. Wystąpił za to w marcowym pojedynku z Zagranicznymi Gwiazdami Orange Ekstraklasy, w którym na początku drugiej połowy zmienił Tomasza Zahorskiego[31]. We wrześniu 2010 roku został powołany przez selekcjonera Franciszka Smudę na mecze towarzyskie z USA i Ekwadorem, ale ponownie nie pojawił się na murawie[32].

Posiada licencję trenerską UEFA A[33], kurs trenerski ukończył w grudniu 2019[2]. W lutym 2023 objął akademię Górnika Łęczna[19]. 17 maja 2023 został trenerem trzecioligowej Chełmianki Chełm, z misją obronienia jej ligowego bytu (w momencie przejęcia drużyna zajmowała czternaste miejsce, walcząc o utrzymanie)[33][34]. Zespół zajął na koniec sezonu 2022/2023 dwunaste miejsce i utrzymał się w lidze[35].

Życie prywatne

W młodości jego idolem był Alessandro Del Piero, a ulubionymi klubami Juventus i FC Barcelona[2]. Żonaty z Ingą, z którą ma córki Nataszę i Katię[36].

Przypisy

1. a b c d e f Grzegorz Bonin w bazie 90minut.pl [dostęp 2023-05-20]
  2. a b c Piłkarskie dzieciństwo: Grzegorz Bonin [online], junior.weszlo.com, 17 stycznia 2020 [dostęp 2023-05-20] (ang.).
  3. Grzegorz Bonin odchodzi z Radomiaka. sport.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  4. Szczakowianka Jaworzno 2 - 0 Radomiak Radom. 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  5. Radomiak Radom 4 - 0 RKS Radomsko. 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  6. Bonin w Koronie!. sport.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  7. Grzegorz Bonin w Kolporterze Korona. sport.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  8. Korona Kielce 1 - 0 Widzew Łódź. 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  9. Dyskobolia z Pucharem Polski. 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  10. Bonin w Górniku, Jarka w Łodzi. ekstraklasa.tv. [dostęp 2011-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-08)]. (pol.).
  11. Grzegorz Bonin zostaje w Górniku?. ekstraklasa.tv. [dostęp 2011-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-07)]. (pol.).
  12. Grzegorz Bonin w Grecji? Górnik szuka zastępcy. ekstraklasa.tv. [dostęp 2011-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-08)]. (pol.).
  13. Grzegorz Bonin → Sezon 2010/2011. 90minut.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
  14. Grzegorz Bonin blisko Polonii Warszawa. 90minut.pl. [dostęp 2011-06-02]. (pol.).
  15. Grzegorz Bonin podpisał trzyletni kontrakt. ksppolonia.pl. [dostęp 2011-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 października 2011)]. (pol.).
  16. Grzegorz Bonin zawodnikiem ŁKS-u. 90minut.pl. [dostęp 2012-02-01]. (pol.).
  17. Grzegorz Bonin piłkarzem Pogoni. 90minut.pl. [dostęp 2012-07-02]. (pol.).
  18. Grzegorz Bonin wraca do Górnika Zabrze. górnikzabrze.przeglądsportowy.pl. [dostęp 2013-01-10]. (pol.).
  20. Grzegorz Bonin podpisał kontrakt z Motorem Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2018-07-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 sierpnia 2018)]. (pol.).
  21. Tomasz Brzyski i Grzegorz Bonin zostali nowymi piłkarzami czwartoligowej Lublinianki. kurierlubelski.pl. [dostęp 2020-02-20]. (pol.).
  22. Grzegorz Bonin grającym asystentem. chelmianka.pl. [dostęp 2020-07-11]. (pol.).
  23. Oficjalnie: Grzegorz Bonin rozwiązał umowę z Chełmianką Chelm [online], www.podkarpacielive.pl [dostęp 2023-01-28] (pol.).
  24. Zagrał 279 meczów w ekstraklasie i jeden w reprezentacji Polski. Teraz trafił do zamojskiej klasy okręgowej. dziennikwschodni.pl. [dostęp 2023-02-08]. (pol.).
  25. Kadra reprezentacji B na mecz ze Szkocją. pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  26. Szkocja B 2-0 Polska B. 90minut.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  27. Grzegorz Bonin w kadrze na mecz z Litwą. pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  28. Polscy piłkarze przeciwko alkoholowi dla nieletnich. pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  29. Mecz towarzyski: Polska - Litwa 0:1. pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  30. Kadra na grudniowe zgrupowanie w Turcji. pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  31. Polska - Zagraniczne Gwiazdy OE 2:3. pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  32. Franciszek Smuda uzupełnił listę powołań. pzpn.pl. [dostęp 2011-03-31]. (pol.).
  33. a b "Piłkarskie Orły" - Lubelszczyzna. W Chełmie ratują się zmianą na ławce trenerskiej [online], Kurier Lubelski, 16 maja 2023 [dostęp 2023-05-20] (pol.).
  34. Grzegorz Bonin nowym trenerem Chełmianki [online], Polskie Radio Lublin, 17 maja 2023 [dostęp 2023-05-20] (pol.).
  35. III liga 2022/2023, grupa: IV. 90minut.pl. [dostęp 2023-06-27].
  36. Byłe gwiazdy Korony dziś. Co robią? Jak potoczyły się ich losy? – Grzegorz Bonin. Echo Dnia, 2019-01-29. [dostęp 2023-06-27].