Granica międzypaństwowa
Mapa
Państwa graniczące  Hiszpania
 Maroko
Okres istnienia od 1956
W obecnym przebiegu
Długość ∼19 km
Liczba przejść granicznych 2 lądowe
2 morskie

Granica pomiędzy Hiszpanią a Marokiem – linia oddzielająca terytorium Maroka od hiszpańskich posiadłości w Afryce Północnej (Ceuty, Melilli oraz Peñón de Vélez de la Gomera), biegnąca na odcinku około 19 km.

Przebieg granicy

Wokół Melilli

Strefa Melilli
Granica pomiędzy Melillą a Marokiem
 Osobny artykuł: Melilla.

Melillę granica otacza z zachodu i południa na odcinku około 6–8 km. Maroko i Hiszpanię oddziela strefa neutralna, na której znajduje się wybudowany przez Hiszpanów mur, który ma za zadanie ograniczyć nielegalną imigrację oraz przemyt. Mur ma długość 11 km i wysokość 3 metrów, posiada regularnie ustawione wieżyczki patrolowe. Postawiono go kosztem 33 milionów euro.

Wokół Ceuty

Strefa Ceuty
 Osobny artykuł: Ceuta.

Ceuta graniczy z Marokiem na zachodzie i południowym zachodzie. Oddziela je wąska strefa neutralna. Podobnie jak wokół Melilli, także na granicy Ceuty postawiono mur, który ma na celu zmniejszenie liczby przedostających się imigrantów i przemytników.

Na półwyspie Peñón de Vélez de la Gomera

Widok ogólny na Peñón de Vélez de la Gomera, wyspę La Isleta i łachę łączacą je z Marokiem
 Osobny artykuł: Peñón de Vélez de la Gomera.

Peñón de Vélez de la Gomera znajduje się na wybrzeżu Maroka, 117 km na południowy wschód od Ceuty. Do niedawna była to wyspa, lecz obecnie połączona jest z lądem i sąsiednią (również hiszpańską) wysepką La Isleta łachą piaszczystą. Dzięki temu połączeniu powstał jeden z najkrótszych odcinków lądowej granicy państwowej – liczy on zaledwie kilkadziesiąt metrów długości (około 85 m).

Wokół Ifni (1955–1970)

 Osobny artykuł: Ifni.

Na początku XX wieku Hiszpanie i Francuzi wyznaczyli swoje strefy wpływów w Maroku, skutkiem czego Ifni pozostało przy Hiszpanii. Aż do lat sześćdziesiątych była to hiszpańska enklawa (do uzyskania niepodległości przez Maroko w 1955 we francuskich posiadłościach kolonialnych, później w niepodległym królestwie Maroka). 4 stycznia 1969 Hiszpania zwróciła enklawę Ifni Maroku i obecnie jest to integralna część tego państwa. Główne miasto, Sidi Ifni, liczy około 23 tysięcy mieszkańców.

Długość granicy

Ponieważ zarówno Ceutę jak i Melillę od terytorium Maroka oddziala strefa neutralna, długość granicy podawana przez rządy obu państw jest różna. I tak:

  • strona hiszpańska długość granicy wokół Ceuty uznaje za 8 km[1], zaś marokańska 6,3 km[2]
  • z kolei Hiszpański Urząd Statystyczny podaje, że granica z Marokiem wokół Mellili wynosi 11 km[1], zaś według strony marokańskiej jej długość wynosi 9,6 km[2]

Przejścia graniczne

W hiszpańskich terytoriach zamorskich funkcjonują dwa[3] lądowe przejścia graniczne z Marokiem (jedno w Ceucie, drugie w Melilli), a także dwa[3] morskie przejścia graniczne (porty obsługują rejsy pomiędzy Ceutą i Melillą a europejskim wybrzeżem Hiszpanii, jednak teoretycznie są to przejścia międzynarodowe).

Przypisy

  1. a b Longitud de las costas y fronteras (.xls) Instituto Nacional de Estadística
  2. a b Central Intelligence Agency – The World Factbook
  3. a b Wykaz przejść granicznych zgodnie z art. 2 ust. 8 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Podziel się