Przykład panelu wiedzy dla zapytania "Thomas Jefferson"

Google Knowledge Graphbaza wiedzy będąca własnością Google. Technologia ta ma na celu ułatwienie dostępu do informacji, m.in. poprzez poprawę jakości wyników wyszukiwania kontekstowego oraz selekcję możliwie najistotniejszych treści.

Historia

Wdrażanie interfejsu Google Knowledge Graph do wyszukiwarki rozpoczęto 16 maja 2012 roku (Stany Zjednoczone), 4 grudnia 2012 wprowadzono kolejnych 7 języków: francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, japoński, portugalski oraz włoski[1]. Obsługa języka polskiego ukazała się w maju 2013 roku[2]. Dostarczał on przejrzystego i graficznie uporządkowanego podsumowania informacji dotyczących zapytania wraz z odnośnikami do szczegółowych informacji. Miało to wyeliminować konieczność przeglądania stron spośród wyników wyszukiwania, celem pozyskania elementarnych informacji dotyczących danego zagadnienia[3]. Google Knowledge Graph jest również wykorzystywany przez aplikację Google Now w odpowiedziach głosowych[4].

Rodzaje treści w Google Knowledge Graph

Google Knowledge Graph agreguje różnego rodzaju informacje z szerokiej gamy źródeł. Do najczęściej spotykanych typów treści należą[5]:

  • Biografie: Google Knowledge Graph może dostarczać szczegółowe informacje na temat znanych osób, takich jak aktorzy, politycy, sportowcy i inni. Można tam znaleźć daty urodzenia i śmierci, ważne osiągnięcia, informacje o karierze i inne istotne szczegóły.
  • Firmy i organizacje: Informacje o firmach i organizacjach, takie jak ich siedziba, data założenia, kluczowe osoby, produkty i usługi, są również często dostępne.
  • Geografia: Informacje geograficzne, takie jak dane o krajach, miastach, górach, rzekach, zabytkach, a także mapy i zdjęcia.
  • Media: Informacje na temat filmów, książek, gier, muzyki, w tym recenzje, daty wydania, twórcy, obsada, fabuła i inne.
  • Wydarzenia historyczne: Google Knowledge Graph oferuje również informacje na temat ważnych wydarzeń historycznych, w tym daty, lokalizacje, krótkie opisy i uczestnicy.

Powyższe typy treści wyświetlane są w wynikach wyszukiwania Google w Google Knowledge Panel czyli graficznym interfejsie, który wykorzystuje informacje zgromadzone przez Google Knowledge Graph. Może on przyjmować różne formy w zależności od rodzaju zapytania, ale generalnie dostarcza on skoncentrowane i użyteczne informacje, które mają na celu odpowiedź na pytanie użytkownika bez konieczności odwiedzania innej strony.

Knowledge Graph a Wikipedia

Według różnych źródeł, Google Knowledge Graph przyczynił się do spadku liczby odsłon stron, z których pobierał informacje, między innymi Wikipedii. Należy mieć także na uwadze, że nie wszystkie dane pobierane są z Wikipedii, przez co można niekiedy obserwować rozbieżności Google Knowledge Graph oraz Wikipedii[6][7].

Przypisy

  1. Casey Newton: How Google is taking the Knowledge Graph global. 2012-12-14.
  2. Karol Soja: Co nowego już wkrótce w polskiej wyszukiwarce Google?.
  3. Danny Escreet: What is Google’s knowledge graph and how can you make the most of it?. 2015-10-05.
  4. Dieter Bohn: Google Now: behind the predictive future of search. 2012-10-29.
  5. Marcin Żmuda: Google knowledge graph (graf wiedzy Google). 2023-05-24.
  6. Grzegorz Kubera: Mglista przyszłość Wikipedii. 2014-03-28.
  7. Tomasz Popielarczyk: Google zabija Wikipedię? Skończyło się faworyzowanie encyklopedii w wynikach wyszukiwania. 2015-09-01.

Linki zewnętrzne

Strona oficjalna


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się